Väite: Kraftonin toimitusjohtaja kysyi tekoälyltä, miten välttää Subnautica 2 -studion jättibonukset Kommentit pois päältä artikkelissa Väite: Kraftonin toimitusjohtaja kysyi tekoälyltä, miten välttää Subnautica 2 -studion jättibonukset

Kraftonin ja -kehittäjä Unknown Worldsin välinen oikeudenkäyntivyyhti sai uuden yllättävän käänteen. Tuore oikeudelle jätetty ennakkoraportti väittää, että Kraftonin toimitusjohtaja Changham Kim olisi yrittänyt löytää tavan välttää studion perustajille kuuluvien bonusmaksujen maksaminen ja kysyneen siihen neuvoa jopa tekoälyltä. Väitteiden mukaan tavoitteena oli välttää ammatillinen nolous, joka syntyisi, jos hänet nähtäisiin yritysoston yhteydessä liian hövelinä.

Raportin mukaan Kim pelkäsi menettävänsä työpaikkansa, jos Unknown Worldsin hankintahinta näyttäytyisi jälkikäteen ylimitoitettuna ja earnout-maksut olisi silti maksettava. Kun yrityksen oma yritysostotiimi totesi, että velvoitteet todennäköisesti pysyvät, vaikka studion johtajat erotettaisiin, Kim kääntyi tekoälyn puoleen. :n kerrotaan kuitenkin todenneen lakonisesti, että maksujen mitätöinti olisi vaikeaa. Myöhemmästä vaiheesta ei ole todisteita, sillä ei toimittanut tekoälykeskusteluja oikeudelle ja ilmoitti niiden olevan kadonneita.

Vastapuolen mukaan erotetut johtajat, Subnautican suunnittelija Charlie Cleveland, toimitusjohtaja Ted Gill ja studion toinen perustaja Max McGuire siivottiin ulos nimenomaan bonusten välttämiseksi, ei pelin tilan vuoksi, kuten Krafton alun perin väitti. Heitä syytettiin myös luottamuksellisen materiaalin lataamisesta, mutta uusin vastine maalaa kuvan, jossa Krafton oli tietoinen studion toiminnasta ja tuki sitä ainakin ajoittain.

Krafton puolestaan kiistää kaiken ja kutsuu väitteitä sumutukseksi. Yhtiön mukaan juuri erotetut johtajat itse yrittivät tuhota todisteita, eivätkä he tehneet vaadittuja työtehtäviä. Lisäksi Krafton väittää jopa tarjonneensa earnout-jakson pidennystä, jos johto olisi palannut rooleihinsa.

Keskellä sotkua on myös Subnautica 2:n kehitys, joka on venynyt. Raportin mukaan earnout-ikkunan ulkopuolelle siirtämisestä tuli lopulta ainoa vaihtoehto, väite, jonka Krafton torjuu. Riidasta huolimatta Subnautica 2:n varhaispääsyn on tarkoitus alkaa vuonna 2026, joskin aikataulu voi edelleen elää, kuten kaikki muukin tässä tapauksessa näyttää tekevän.

Subnautica 2:n kuumin kiista ei koske grafiikkaa, vaan kaloja Kommentit pois päältä artikkelissa Subnautica 2:n kuumin kiista ei koske grafiikkaa, vaan kaloja

2 on noussut valtavaan suosioon heti early access -julkaisunsa jälkeen, mutta pelaajien suurin väittely ei liity bugeihin tai suorituskykyyn. Sen sijaan internet kiehuu yhdestä kysymyksestä, miksi pelissä ei voi tappaa kaloja?

Toisin kuin ensimmäisessä Subnauticassa, jatko-osassa pelaajalla ei ole aseita eikä mahdollisuutta listiä vedenalaisia petoja suoraan. Kalat voivat jahdata ja purra pelaajaa, mutta vastaiskuja ei juuri voi antaa. Suurimmat otukset ovat käytännössä kuolemattomia, ja jos niihin törmää sukellusveneellä, lopputuloksena on lähinnä kiusallinen pomppu kuin vedenalainen liikenneonnettomuus.

Kehittäjä on jo aiemmin kertonut, ettei sarjan tarkoitus ole tehdä pelaajasta luonnon valloittajaa. Studion mukaan kyse ei ole “tappopelistä”, vaan selviytymisestä ja ympäristön kanssa elämisestä. Nyt keskustelu on kuitenkin roihahtanut uudelleen, ja kehittäjät myöntävät asian olevan studion sisälläkin todella kuuma puheenaihe.

Erään kehittäjän mukaan tiimi pohtii aktiivisesti ainakin pienempien kalojen tappamisen sallimista tulevaisuudessa, mutta suurten petojen kohdalla linja pysynee tiukkana. Tarkoitus olisi ennemmin antaa pelaajille enemmän työkaluja eläinten karkottamiseen tai hämäämiseen kuin tehdä kaikesta ammuttavaa. Ongelma on vain siinä, että nykyiset keinot, kuten soihtujen heiluttelu eivät pelaajien mielestä oikein riitä. Lisäksi ne vievät arvokasta inventaariotilaa, mikä on selviytymispeleissä lähes yhtä vakava rikos kuin hapen loppuminen.

Keskustelu kertoo hyvin siitä, miten erilaisia odotuksia pelaajilla on. Osa haluaa realistisempaa selviytymistä ja mahdollisuuden puolustautua kunnolla, kun taas toiset pitävät väkivallattomampaa lähestymistapaa raikkaana ideana.

Joka tapauksessa on jo nyt valtava menestys, nimittäin peli myi kaksi miljoonaa kappaletta vain 12 tunnissa. Aika moni näyttää siis olevan valmis sukeltamaan syvyyksiin, vaikka kaloille ei vieläkään voisi antaa kunnolla takaisin.

Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua Kommentit pois päältä artikkelissa Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua

2 on päätynyt verkkoon jo ennen virallista julkaisuaan. Raporttien mukaan pelistä jaetaan täyttä versiota piratisointisivustoilla vain noin 48 tuntia ennen -julkaisua. Tapaus jatkaa pelialan huolestuttavaa trendiä, jossa suuret -pelit vuotavat nettiin jo ennen kuin pelaajat ehtivät edes ostoksille.

Tilanne muistuttaa vahvasti hiljattain tapahtunutta -vuotoa, jossa pelattava versio ilmestyi verkkoon yli viikko ennen julkaisua. Aluksi moni epäili syyksi Steamin preload-järjestelmää, mutta myöhemmin seurantasivusto :n mukaan ongelma ei ilmeisesti ollut itse Steamissa. Epäilyt kohdistuivat henkilöön, jolla oli peliin virallinen ennakkopääsy, esimerkiksi arvioija tai sisällöntuottaja.

Nyt samanlaista teoriaa pyörii myös :n ympärillä. Varmaa tietoa ei vielä ole, mutta huhujen mukaan vuodon takana olisi niin sanottu “rogue reviewer”, eli joku ennakkokappaleen saanut henkilö, joka päätti jakaa pelin eteenpäin. Kyseessä olisi jo kolmas iso pelivuoto vuonna 2026, sillä myös joutui saman kohtalon uhriksi aiemmin tänä vuonna.

Vuodot ovat peliyhtiöille iso riesa. Ne voivat pilata markkinointisuunnitelmia, levittää juonipaljastuksia ja viedä huomiota viralliselta julkaisulta. Forza Horizon 6:n tapauksessa pelikuvaa levisi nopeasti esimerkiksi YouTubeen ja Discordiin. Samalla osa piratisointisivustoista on yrittänyt pitää jonkinlaista “pelialan herrasmiessääntöä” yllä, esimerkiksi FitGirl ei tiettävästi jakanut Forza Horizon 6:n tai PRAGMATA:n tiedostoja maksavien asiakkaiden kunnioittamiseksi.

Toistaiseksi ei ole kommentoinut vuotoa virallisesti. Pelaajien keskuudessa pyörii myös teoria siitä, että Steamin preload-suojaus olisi jotenkin rikkoutunut. Ainakin yhden -striimaajan kerrotaan onnistuneen käynnistämään pelin ennakkoon ja saaneen nopeasti porttikiellon lähetyspalveluun. Pelialalla eletään nyt erikoista aikaa. Toisille tämä näyttää piratismin uudelta kultakaudelta, studioille taas jatkuvalta painajaiselta.