Viime vuosina Star Wars -faneja raivostuttanut Kathleen Kennedy jättää Lucasfilmin ”presidentin” virkansa vuoden lopussa Kommentit pois päältä artikkelissa Viime vuosina Star Wars -faneja raivostuttanut Kathleen Kennedy jättää Lucasfilmin ”presidentin” virkansa vuoden lopussa

Kathleen Kennedy astuu alas Lucasfilmin presidentin paikalta vuoden 2025 lopussa, yli 10 vuoden johdon jälkeen. Uutinen tuli ilmi Matt Bellonin Puck-uutiskirjeessä, ja sen mukaan Kennedy oli alun perin aikonut lähteä vuoden 2024 lopussa, mutta päätti jäädä vielä vuodeksi.

Kennedyn aikakausi Lucasfilmillä

Kathleen aloitti vuonna 2012, kun George Lucas myi Lucasfilmin Walt Disney Companylle. Kennedy johti kuuden teatterielokuvan tuotantoa, mukaan lukien viisi -elokuvaa ja viimeisen -seikkailun. Hän vastasi useiden live-action-sarjojen tuotannosta Disney Plus -palveluun, mukaan lukien ja . Kennedy teki yhteistyötä merkittävien ohjaajien kanssa, kuten JJ Abramsin (The Force Awakens) ja Rian Johnsonin (The Last Jedi) kanssa. Hän teki yhteistyötä Tony Gilroyn kanssa saadakseen Rogue Onen takaisin raiteilleen ja myöhemmin luodakseen Andorin. Kennedy paritti Jon Favreaun ja Dave Filonin luodakseen The Mandalorianin, joka synnytti kokonaisen sarjaperheen New Republic -aikakauteen.

Haasteet ja takaiskut

Kennedy koki uransa aikana myös takaiskuja kuten Solo: A Star Wars Storyn ohjaajavaihdos vain viikkoja ennen kuvausten päättymistä. Myös lukuisia elokuvaprojekteja julkistettiin, mutta monet niistä peruttiin tai uudistettiin merkittävästi luovien erimielisyyksien vuoksi. Myös Kennedyn tuotannolliset ratkaisut ovat raivostuttaneet lukuisia vanhanliiton Star Wars -faneja.

Tulevaisuuden projektit

Kennedy tuottaa elokuvat, joiden huhutaan sijoittuvan aikaan The Rise of Skywalkerin jälkeen. The Mandalorian ja Grogu -elokuva, joka on tuloillaan 22. toukokuuta 2026. Shawn Levyn elokuva, jonka kuvausten odotetaan alkavan tänä vuonna, ja Ryan Goslingia harkitaan pääosaan. James Mangoldin elokuva, mikä sijoittuu 25 000 vuotta ennen The Phantom Menacea. Dave Filonin elokuva, joka yhdistää New Republic -aikakauden tarinat. Sharmeen Obaid-Chinoyn elokuva, missä Daisy Ridley palaa Reyn rooliin, tarinan sijoittuessa 15 vuotta Palpatinen lopullisen tappion jälkeen.

Kennedy pysyy tuottajana kaikissa nykyisissä Lucasfilmin projekteissa, vaikka astuukin alas presidentin roolista. Ei vielä tietoa hänen seuraajastaan, mutta virallista vahvistusta odotetaan myöhemmin.

Kennedyn lähtö merkitsee suurta muutosta Lucasfilmin johdossa, ja se avaa mahdollisuuksia uuden vision ja luovan suunnan tuomiselle Star Wars -universumiin.

LEGO:n uusi Tähtien sota -kuolemantähti paljastui Kommentit pois päältä artikkelissa LEGO:n uusi Tähtien sota -kuolemantähti paljastui

Tuleeko -faneille nyt kunnon rakennushaaste? Vuotaneet kuvat paljastavat nimittäin jättimäisen uuden Kuolemantähden, jossa on peräti 9 023 palikkaa. Huhujen mukaan setti julkaistaan lokakuussa, ja sen hinta olisi noin 1 000 dollaria eli noin 940 euroa.

Tämä uusi Kuolemantähti ei kuitenkaan ole kokonainen pallo kuten aiemmat setit, vaan malli esittää Imperiumin komentokeskuksen poikkileikkauksena. Tällä tavalla mukana on useita tutun näköisiä huoneita ja piilotettuja yksityiskohtia, jotka tekevät siitä erityisen mielenkiintoisen -faneille. Mukana on esimerkiksi valtaistuinhuone, Kuolemantähden lasersäätöhuone, roskasäiliö, kuljetusterminaali sekä kohtaus, jossa Luke Skywalker heiluu prinsessa Leian kanssa.

Setissä on myös kokonainen Lambda-luokan avaruusalus ja peräti 32 minihahmoa. Mukana ovat tutut kasvot kuten useat Luke Skywalker -versiot, Han Solo, Leia, Chewbacca, C-3PO, R2-D2, Darth Vader, keisari Palpatine ja monet muut. Onpa mukana myös harvinaisempia hahmoja, kuten Rogue Onen Orson Krennic ja Clone Wars -faniakin ilahduttava eversti Wullf Yularen.

Reaktiot settiin ovat olleet ristiriitaisia: osa fanikunnasta arvostaa runsaampaa yksityiskohtaisuutta, kun taas toiset kaipaavat kokonaisen Kuolemantähden pyöreää muotoa. Jos 940 euroa tuntuu paljolta, voit aina yrittää ostaa kaksi settiä ja tehdä kokonaisen pallon, tosin siinä rakentelutuntia riittää.

Palikkamäärältään tämä Kuolemantähti nousee LEGO:n neljänneksi suurimmaksi setiksi kautta aikojen. Isommat sarjat ovat muun muassa 11 000 palan LEGO Maailmankartta ja ikoniset Eiffel-torni sekä Titanic. Star Wars -maailmasta kuolemantähti haastaa muita jättiläisiä kuten Millennium Falconin ja AT-AT:n.

LEGO ei ole vielä virallisesti vahvistanut uutta Kuolemantähteä, mutta vuotokuvien perusteella julkistus on ihan nurkan takana. Nyt vain rakennuspalikat valmiiksi ja Tähtien sota -seikkailut käyntiin!

May the 4th Be With You – Päätoimittaja pisti Skywalker-saagan paremmuusjärjestykseen Kommentit pois päältä artikkelissa May the 4th Be With You – Päätoimittaja pisti Skywalker-saagan paremmuusjärjestykseen

May the Fourth be with you – rakkaat lukijat! -päivän kunniaksi päätin listata kaikki Skywalker-saagan yhdeksän episodia puhtaasti sen mukaan, mitä niistä tekee eniten mieli katsoa, ja mitä taas tulee katsottua vahvan facepalmauksen kera. Tämä ei siis ole objektiivinen totuus tai kriitikkopisteiden kooste, vaan täysin henkilökohtainen, katseluhaluun perustuva järjestys. Mikä sykähdyttää, mikä puuduttaa, ja mikä saa saa aivot räjähtämään typeryydellään.

Star Wars -elokuvat ovat olleet osa populaarikulttuurin ydintä jo yli neljä vuosikymmentä. Kyseiset filmit ovat tarjonneet suuria hetkiä, unohtumattomia hahmoja, ja välillä myös hieman hämmentävää kerrontaa. Tässä arvioin episodit I–IX kokonaisuuden ja elokuvallisen laadun perusteella, kuitenkin pienellä pilkkeellä silmäkulmassa.

1. Episode V – The Empire Strikes Back

Yksinkertaisesti sarjan mestariteos. Synkkä, vaikuttava ja tarinallisesti syvenevä jatko-osa, joka vie hahmot uusiin ulottuvuuksiin ja kasvattaa galaksin panoksia. Vaderin paljastus on yhä yksi elokuvahistorian ikonisimmista hetkistä.

2. Episode IV – A New Hope

Alkuperäinen seikkailu, joka muutti elokuvamaailman. Klassinen sankaritarina, nerokas rytmitys ja hahmot, joihin kiintyy hetkessä. Yksinkertainen mutta toimiva, juuri siksi niin tehokas.

3. Episode VI – Return of the Jedi

Vaikka Ewokit jakavat yhä mielipiteitä, elokuva sitoo alkuperäisen trilogian kauniisti yhteen. Vaderin lunastus ja keisarin kaatuminen ovat sarjan emotionaalisia kohokohtia. Hyvällä tavalla päätösosa.

4. Episode III – Revenge of the Sith

Esiosien kruunu. Anakin Skywalkerin traaginen käänne ja keisarikunnan nousu saavat kunnollisen painoarvon. Visuaalisesti näyttävä ja ajoittain jopa koskettava, dialogin kömpelyydestä huolimatta.

5. Episode VII – The Force Awakens

Energinen ja viihdyttävä paluu tuttuun galaksiin. Nojaa vahvasti alkuperäisen trilogian rakenteeseen, mutta esittelee myös uutta. Rey, Finn ja Kylo Ren lupaavat paljon, ja elokuva onnistuu herättämään vanhan kipinän. Vaikkakin kyseessä oli vähän liiankin laskelmoitu lämmittely, herätti se silti vahvaa toivoa tulevasta. Kuinkas sitten kävikään?

6. Episode I – The Phantom Menace

Esiosatrilogian aloitus ei ole niin katastrofaalinen kuin muistetaan, mutta ei myöskään erityisen vahva. Jar Jar ja byrokraattiset juonikuvioinnit eivät palvele tarinaa, vaikka Duel of the Fates ja Qui-Gon Jinn tuovat paljon hyvää. Ja Darth Maul! (tähän sulkuihin sydänemoji)

7. Episode II – Attack of the Clones

Yksi sarjan visuaalisesti kunnianhimoisimmista osista, mutta kompastuu kömpelöön rakkaustarinaan ja CGI-ylikuormaan. Obi-Wan loistaa, mutta Anakinin ”hiekkapuhe” jää elämään aivan väärällä tavalla.

8. Episode VIII – The Last Jedi

Kunnianhimoinen ja visuaalisesti komea elokuva, joka yrittää uudistaa Star Warsin rakennetta. Lopputulos on ristiriitainen: osa katsojista näkee tuoreutta, toiset hahmojen väärinkäyttöä ja epäjohdonmukaisia valintoja. Kunnioitettava yritys, mutta kompuroi useassa kohdassa.

9. Episode IX – The Rise of Skywalker

Trilogian päätösosa hukkaa suunnan täysin. Juoni ryntää eteenpäin ilman selkeää logiikkaa, Palpatinen paluu on selittämätön, ja koko elokuva tuntuu yrittävän korjata edellisen osan ratkaisuja ilman selkeää visiota. Valitettavan hajanainen lopetus koko saagalle. Ja aivan vitun typerä….