Viisi uutta Steam peliä, jotka olet saattanut ohittaa – vko 51 Kommentit pois päältä artikkelissa Viisi uutta Steam peliä, jotka olet saattanut ohittaa – vko 51

Steam

Steamissa julkaistaan keskimäärin tusina pelejä päivittäin. Vaikka se onkin hyvä asia, niin näiden julkaisujen perässä pysyminen voi olla vaikeaa. Mahdollisesti jännittävät ja mielenkiintoiset julkaisu helmet menevät ohi asioiden tulvassa, ellet lajittele jokaista Steamissa julkaistua peliä itse. Tässä sinulle muutama poiminto Steamissa julkaistuista peleistä.

Black Tail

Julkaistu: Joulukuu 15. Kehittäjä: The Parasight

Hardtail on ensimmäisen persoonan seikkailu, joka on vahvasti inspiroitunut slaavilaisesta kansanlegenda Baba Yagasta. Päähenkilö on Yaga, mutta älä huoli: et joudu lyömään vihollisia survinella, koska taistelussa on kyse maagisesta jousiammunasta. Blacktailissa Yaga on ”16-vuotias tyttö, jota syytetään noituudesta ja karkottamisesta keskiaikaisesta slaavilaisesta asutuksesta”, ja etsiessään häntä vainoavia henkiä hän tekee tuskallisia päätöksiä, jotka vaikuttavat koko maailmaan. Mukaan lukien ne, jotka ovat karkottaneet hänet. Studio The Parasight sisältää entisiä Bloober Teamin jäseniä, ja vaikka Blacktail ei olekaan kauhua, se näyttää yhtä upealta kuin The Medium ja Layers of Fear 2. Early arviot ovat myös ”erittäin positiivisia”.

Melatonin

Julkaistu: Joulukuu 16. Kehittäjä: Half Asleep

on spykedeelinen rytmipeli, joka sijoittuu todellisuuden ja unelmien kynnykselle. Mikä tärkeintä, se on rytmipeli, joka poistaa tavanomaiset rytmipelien käyttöliittymät: pyörivän kuvakesarjan sijaan Melatoninin ympäristöt ja animaatiot kertovat sinulle kaiken, mitä sinun tarvitsee tietää (Thumber teki myös tämän, vaikkakin täysin eri tavalla). Melatoninin maailma esitetään terävin linjoin ja mieleenpainuvin pastellisävyin, jokaisella 20 tasolla on oma lempeä ja kupliva musiikkinsa. Jos hallitset sen ja haluat enemmän, siellä on myös tasoeditori.

Insomnia: Theater in the Head

Julkaistu: Joulukuu 26. Kehittäjä: Perfect Day Studio

Peli, joka pyrkii hallitsemaan unettomuuden tuskan, ei kuulosta erityisen houkuttelevalta ,mutta Theater in the Head näyttää kuitenkin kiehtovalta. Loputtoman unettoman yön edetessä päähenkilö on vuorovaikutuksessa erilaisten pulmien kanssa, jotka pyörivät hänen mielessään. Se on pohjimmiltaan point and click pulmapeli, mutta pulmapeleillä, jotka pyrkivät herättämään pelätyn keskiyön valppauden tunteen. Insomnian kehittänyt Perfect Day Studio, joka vastaa erittäin suositusta A Perfect Daystä, joka ei ole valitettavasti saanut vielä englanninkielistä käännöstä.

River City Girls 2

Julkaistu: Joulukuu 15. Kehittäjä: WayForward

Edeltäjänsä tavoin :ssa on kyse oikein kävelemisestä ja pahisten lyömisestä. Se on Beat 'em up, jonka on kehittänyt yksi alan parhaista pikselitaidestudioista, ja jos äskeinen Shredder's Revenge herätti kiinnostuksesi uudelleen vanhan koulun arcade toiminta peleihin, tämä on näkemisen arvoinen. Pelissä on kuusi pelattavaa hahmoa, joilla kaikilla on enemmän liikkeitä ja teloituksia kuin aikaisemmassa pelissä, kuten ensimmäisessä pelissä, löytyy paikallinen tuki sekä online co-op. Periaatteessa tyypilliseen jatkotyyliin kaikkea on enemmän.

Arcane Vale

Julkaistu: Joulukuu 17. Kehittäjä: Dynamic Zero

Tässä on retro tyylinen open world RPG, jonka pikselitaide esitys muistuttaa ruusunpunaisia laseja 8-bittisiin Zelda peleihin. Steamin kuvauksen perusteella tarina on yhtä vaniljaa kuin tuleekin: päähenkilö etsii jotakin tai muuta aarretta, ja sen löytäminen täydentää heidän ”isänsä perintöä”. Mutta monimutkainen tarina ei tee hyvää roolipeliä, varsinkin jos olet mukana askartelussa, levellaamisessa ja taistelussa, joita kaikkia Arcane Vale tarjoaa suuria annoksia. Vaikuttaa hauskalta vanhan koulun peliltä ja pikselitaide on todella kaunista.

Oblivion Remastered valloittaa pelimarkkinat – myyntimenestys jo ensimmäisellä viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Oblivion Remastered valloittaa pelimarkkinat – myyntimenestys jo ensimmäisellä viikolla

Bethesdan klassikkopelin uusi tuleminen on saanut lentävän lähdön: on noussut jo Yhdysvaltojen vuoden 2025 kolmanneksi myydyimmäksi peliksi – heti Monster Hunter: Wildsin ja Assassin's Creed: Shadowsin jälkeen. Uudistettu versio julkaistiin yllättäen 22. huhtikuuta, ja se keräsi ensimmäisen viikon aikana yli 4 miljoonaa pelaajaa.

Peli saavutti huiman 216 784 yhtäaikaisen pelaajan huipun Steamissa, mutta luku ei edes kata koko pelaajakuntaa – julkaistiin myös :lle, Xbox Series -konsoleille ja Xbox Game Passiin. Menestyksestä tekee erityisen se, että Game Pass -pelaajat eivät edes näy virallisissa myyntitilastoissa.

Oblivion Remastered on rakennettu Unreal Engine 5:llä, ja se tuo mukanaan merkittäviä parannuksia: 4K-tarkkuus, 60 fps:n sulavuus, uudistettu taistelujärjestelmä, parempi hahmoluonti ja täysin uusi kolmannen persoonan näkymä tekevät pelistä lähes kuin uuden. Fanit puhuvat jo Oblivion 2.0:sta, vaikka itse kutsuu peliä remasteriksi.

Menestys on herättänyt toiveet muista Bethesdan klassikoiden uusintaversioista. ja New Vegas ovat vahvoilla, ja alkuperäisen 3:n suunnittelija Bruce Nesmith vihjaa, että mahdollinen remaster toisi mukanaan merkittäviä parannuksia ampumamekaniikkaan Fallout 4:n tyyliin.

Bethesda ei lepää laakereillaan – , , ja jopa Fallout-sarjan toinen kausi ovat kaikki työn alla. Oblivion Remastered näyttää kuitenkin, että klassikoiden uudelleenherättäminen voi olla juuri se, mitä fanit kaipaavat.

Painajainen herää henkiin – Nightmare Frontier yhdistää taktiikkaa, kauhua ja saalistusta Kommentit pois päältä artikkelissa Painajainen herää henkiin – Nightmare Frontier yhdistää taktiikkaa, kauhua ja saalistusta

Kauhu kohtaa taktiikan tuoreessa pelijulkaisussa: on Ice Code Gamesin (tunnettu mm. Hard West II:sta) uusi taktinen vuoropohjainen strategiapeli, jossa on mukana myös extraction looter -elementtejä. Pelin voi tiivistää seuraavasti: kohtaa Hunt: Showdownin, lisättynä ripauksella Lovecraft-henkistä kauhua.

Pelin tarina sijoittuu vaihtoehtoiseen 1800-luvun Amerikkaan, jossa mystinen tapahtuma on rikkonut todellisuuden rajat. Kadut ovat nyt Dreadweaver-hirviöiden hallussa – olentojen, jotka ovat ihmisten syvimpien pelkojen ruumiillistumia. Pelaaja astuu karismaattisen ringleaderin saappaisiin, joka johtaa selviytyjien joukkoa läpi painajaismaisen kaupungin, toivoen löytävänsä vastauksia – ja arvokasta ryöstettävää.

Pelin ytimessä on vuoropohjainen gun-n-slash-taistelu, jossa jokainen siirto voi olla ratkaiseva. Kauhuelementit eivät ole vain esteitä, vaan ne muokkaavat pelikokemusta: mitä enemmän uskallat, sitä parempi palkinto – tai hirvittävämpää kohtaloa – sinua odottaa.

Nightmare Frontier julkaistaan :lle, ja sen voi nyt toivoa Steamissa.