Viisi uutta Steam peliä, jotka olet saattanut ohittaa – vko 51 Kommentit pois päältä artikkelissa Viisi uutta Steam peliä, jotka olet saattanut ohittaa – vko 51

Steam

Steamissa julkaistaan keskimäärin tusina pelejä päivittäin. Vaikka se onkin hyvä asia, niin näiden julkaisujen perässä pysyminen voi olla vaikeaa. Mahdollisesti jännittävät ja mielenkiintoiset julkaisu helmet menevät ohi asioiden tulvassa, ellet lajittele jokaista Steamissa julkaistua peliä itse. Tässä sinulle muutama poiminto Steamissa julkaistuista peleistä.

Black Tail

Julkaistu: Joulukuu 15. Kehittäjä: The Parasight

Hardtail on ensimmäisen persoonan seikkailu, joka on vahvasti inspiroitunut slaavilaisesta kansanlegenda Baba Yagasta. Päähenkilö on Yaga, mutta älä huoli: et joudu lyömään vihollisia survinella, koska Blacktail taistelussa on kyse maagisesta jousiammunasta. Blacktailissa Yaga on ”16-vuotias tyttö, jota syytetään noituudesta ja karkottamisesta keskiaikaisesta slaavilaisesta asutuksesta”, ja etsiessään häntä vainoavia henkiä hän tekee tuskallisia päätöksiä, jotka vaikuttavat koko maailmaan. Mukaan lukien ne, jotka ovat karkottaneet hänet. Studio The Parasight sisältää entisiä Bloober Teamin jäseniä, ja vaikka Blacktail ei olekaan kauhua, se näyttää yhtä upealta kuin The Medium ja Layers of Fear 2. Early Steam arviot ovat myös ”erittäin positiivisia”.

Melatonin

Julkaistu: Joulukuu 16. Kehittäjä: Half Asleep

Melatonin on spykedeelinen rytmipeli, joka sijoittuu todellisuuden ja unelmien kynnykselle. Mikä tärkeintä, se on rytmipeli, joka poistaa tavanomaiset rytmipelien käyttöliittymät: pyörivän kuvakesarjan sijaan Melatoninin ympäristöt ja animaatiot kertovat sinulle kaiken, mitä sinun tarvitsee tietää (Thumber teki myös tämän, vaikkakin täysin eri tavalla). Melatoninin maailma esitetään terävin linjoin ja mieleenpainuvin pastellisävyin, jokaisella 20 tasolla on oma lempeä ja kupliva musiikkinsa. Jos hallitset sen ja haluat enemmän, siellä on myös tasoeditori.

Insomnia: Theater in the Head

Julkaistu: Joulukuu 26. Kehittäjä: Perfect Day Studio

Peli, joka pyrkii hallitsemaan unettomuuden tuskan, ei kuulosta erityisen houkuttelevalta ,mutta Theater in the Head näyttää kuitenkin kiehtovalta. Loputtoman unettoman yön edetessä päähenkilö on vuorovaikutuksessa erilaisten pulmien kanssa, jotka pyörivät hänen mielessään. Se on pohjimmiltaan point and click pulmapeli, mutta pulmapeleillä, jotka pyrkivät herättämään pelätyn keskiyön valppauden tunteen. Insomnian kehittänyt Perfect Day Studio, joka vastaa erittäin suositusta A Perfect Daystä, joka ei ole valitettavasti saanut vielä englanninkielistä käännöstä.

River City Girls 2

Julkaistu: Joulukuu 15. Kehittäjä: WayForward

Edeltäjänsä tavoin River City Girls 2:ssa on kyse oikein kävelemisestä ja pahisten lyömisestä. Se on Beat ’em up, jonka on kehittänyt yksi alan parhaista pikselitaidestudioista, ja jos äskeinen Shredder’s Revenge herätti kiinnostuksesi uudelleen vanhan koulun arcade toiminta peleihin, tämä on näkemisen arvoinen. Pelissä on kuusi pelattavaa hahmoa, joilla kaikilla on enemmän liikkeitä ja teloituksia kuin aikaisemmassa pelissä, kuten ensimmäisessä pelissä, löytyy paikallinen tuki sekä online co-op. Periaatteessa tyypilliseen jatkotyyliin kaikkea on enemmän.

Arcane Vale

Julkaistu: Joulukuu 17. Kehittäjä: Dynamic Zero

Tässä on retro tyylinen open world RPG, jonka pikselitaide esitys muistuttaa ruusunpunaisia laseja 8-bittisiin Zelda peleihin. Steamin kuvauksen perusteella tarina on yhtä vaniljaa kuin tuleekin: päähenkilö etsii jotakin tai muuta aarretta, ja sen löytäminen täydentää heidän ”isänsä perintöä”. Mutta monimutkainen tarina ei tee hyvää roolipeliä, varsinkin jos olet mukana askartelussa, levellaamisessa ja taistelussa, joita kaikkia Arcane Vale tarjoaa suuria annoksia. Vaikuttaa hauskalta vanhan koulun peliltä ja pikselitaide on todella kaunista.

Battlefield 6 herättää Labs-ohjelman henkiin Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6 herättää Labs-ohjelman henkiin

Battlefield 6:n kehittäjät polkaisevat legendaarisen Battlefield Labs -testiohjelman takaisin käyntiin, ja tarkoitus on tarjota pelaajille suora väylä vaikuttaa pelin tulevaisuuteen. Ensimmäinen uusi testisessio järjestetään 2. joulukuuta, ja tällä kertaa pöydälle nostetaan erityisesti tulevan 9. joulukuuta päivityksen sisältöjä aina äänikorjauksista verkkoparannuksiin ja taistelumekaniikan hienosäätöihin.

Testit pidetään alkuun vain PC:llä EA Appin ja Steamin kautta, ja ne jaetaan kahteen aikavyöhykkeeseen. NA-palvelimilla pelataan klo 4–6 PST ja EU-palvelimilla klo 19–21 CET. Tarkoitus on kerätä nopeasti palautetta eri osa-alueista ennen kuin muutokset päätyvät varsinaiseen peliin. Tuttuun tapaan osallistujia muistutetaan siitä, että koko hommaa koskee salassapitosopimus. Ilmeisesti edelliskertojen vuotokarnevaalit ovat tuoreessa muistissa.

Kehittäjien mukaan Labs on nyt kehittynyt kokeilualustaksi, jossa voidaan testata myös kunnianhimoisempia ideoita: uusia karttaluonnoksia, pelin rytmitystä, tiimikokojen vaihtelua ja jopa ajoneuvokeskeisiä asetelmia. Karttojen koko ja tempo ovat olleet pelaajien ämpärillinen murheita jo pitkään, joten testit lupaavat olla tärkeä kanava siihen, miten pelin perusrakennetta tulevaisuudessa rukataan.

Labsissa voidaan jatkossa nähdä kaikkea prototyyppimekaniikoista ympäristömuutoksiin ja jopa tulevien kausien sisältöihin ennen niiden lukkoon lyömistä. Pelaajien tehtävä on antaa suoraa ja nopeaa palautetta, joskus suunnitelluissa testeissä, joskus pikaisissa ”drop-in” -sessioissa, jotka syntyvät kehitystiimin tarpeiden mukaan.

Battlefieldin kehityksessä Labsista on tulossa pysyvä ja tärkeä työkalu. Nyt jää vain nähtäväksi, kuinka paljon pelaajien ääni muovaa sarjan seuraavaa suurta askelta ja pysyvätkö näppärimmätkään vuotajat tällä kertaa nahoissaan.

Kauhua ja porttikieltoja – Horses-peli sai pannat sekä Steamiltä että Epiciltä Kommentit pois päältä artikkelissa Kauhua ja porttikieltoja – Horses-peli sai pannat sekä Steamiltä että Epiciltä

Häiritsevän kauhupelin maineessa paistatteleva Horses on saanut lyhyen ajan sisällä toistamiseen porttikiellon, ensin Steamiltä ja nyt viime hetkillä myös Epic Games Storelta. Italialaisstudio Santa Ragionen mukaan Epic ilmoitti päätöksestä vain vuorokausi ennen pelin suunniteltua julkaisua ja vieläpä sen jälkeen, kun peli oli aiemmin hyväksytty julkaistavaksi.

Epic vetoaa sisältölinjauksiinsa ja sanoo pelin rikkovan sopimattoman sisällön sekä vihamielisen tai hyväksikäyttävän sisällön sääntöjä. Lisäksi Epiciä hämmentänyt IARC-luokitus hyppäsi heidän arvioinnissaan Adults Only -tasolle, kun taas studion oman ilmoituksen mukaan peli oli aiemmin saanut vain Mature-luokituksen. Santa Ragione ihmettelee ristiriitaa ja samoin sitä, miksi aiemmin hyväksytty julkaisu vedettiin takaisin näin dramaattisesti.

Tapauksen taustalla kytee jo pidempään jatkunut kohu. Horses on tunnettu vastenmielisestä, mutta tarkoituksellisen ajatuksia herättävästä premissistään. Syrjäisen maatilan “hevoset” ovat oikeasti alastomia, naamioituja ihmisiä. Peli kommentoi sitä, kuinka hirvittäviä asioita ihmiset voivat hyväksyä vain siksi, että ympäristö esittää ne normaalina.

Santa Ragione epäilee, että julkisuus ja jakolinjat somessa ovat voineet vaikuttaa Epicin kiireelliseen päätökseen enemmän kuin mikään pelin sisältö. Studio huomauttaa myös, että Steam ei antanut heille tilaisuutta korjata epäselvää kohtausta pelissä ennen porttikieltoa.

Vaikka suuret alustat sulkivat ovensa, Horses ei ole täysin vailla kotia. Peli on nyt saatavilla ainakin itch.io:ssa, GOGissa ja Humblessa, joista erityisesti GOG ilmoitti julkisesti tukevansa pelin julkaisemista. Santa Ragione kuitenkin varoittaa, että ilman Steamin yleisöä studion tulevaisuus voi olla vaakalaudalla.