Viisi uutta Steam-peliä, jotka olet saattanut ohittaa – vko 20 Kommentit pois päältä artikkelissa Viisi uutta Steam-peliä, jotka olet saattanut ohittaa – vko 20

Steam

Steamissa julkaistaan keskimäärin tusina uutta peliä päivittäin. Vaikka se onkin hyvä asia, niin näiden julkaisujen perässä pysyminen voi olla vaikeaa. Mahdollisesti jännittävät ja mielenkiintoiset julkaisu helmet menevät ohi uusien asioiden tulvassa, ellet lajittele jokaista Steamissa julkaistua peliä itse. Tässä sinulle muutama poiminto uusimmista Steamissa julkaistuista peleistä.

Ultimate Epic Battle Simulator 2

Julkaistu: Toukokuu 12. Kehittäjä: Brilliant Game Studios

on eeppinen taistelusimulaattori. Peli lanseerattiin viime viikolla Early Accessiin ja siihen tullaan lisäämään useita houkuttelevia uusia ominaisuuksia kuten todelliset tarinakampanja ja mahdollisuus osallistua taisteluihin ensimmäisen tai kolmannen persoonan näkökulmasta. Pelissä voi myös pelata toisten pelaajien tekemiä kampanjoita.

Achilles: Legends Untold

Julkaistu: Toukokuu 12. Kehittäjä: Dark Point Games

on isometrinen toimintaroolipeli. Kreikkalaisesta mytologiasta vahvasti vaikutteita saaneessa pelissä pelaat Achilleuksena, kun hän vaeltelee monipuolisessa, fantastisessa maailmassa, kukistaen peikkoja ja muita mytologisia olentoja. Achilles on Early Access peli, jonka täysi julkaisu voi olla odotettavissa vuoden 2023 keväällä.

The Centennial Case: A Shijima Story

Julkaistu: Toukokuu 12. Kehittäjä: Square Enix

The Centennial Case on aikamatkustava FMV-seikkailu, jonka on ohjannut Koichiro Ito. Se on pohjimmiltaan salapoliisi tarina, jossa näyttelet mysteerikirjailija Haruka Kagamia, jonka tehtävänä on jostain syystä ratkaista neljä Shijiman perheeseen vaikuttanutta murhaa. Nämä tapahtuivat vuosina 1922, 1972 ja 2022, joten odota hieman pukudraamaa, kun keräät vihjeitä ja pohdit todisteita. The Centennial Case ei ole yksinkertainen ”valitse oma seikkailusi” -tyylinen kokemus, vaan se lainaa ongelmanratkaisuelementtejä esimerkiksi Sherlock Holmes -peleistä.

Save the Reactor

Julkaistu: Toukokuu 11. Kehittäjä: Hypnohead

Ydinreaktorin hallinnasta maksaa todennäköisesti erittäin hyvin, kun otetaan huomioon panokset. Mutta entä jos sinulla ei olisi kokemusta ollenkaan? Siitä Save the Reactorissa on kyse, ja rehellisesti sanottuna se näyttää erittäin stressaavalta. Jopa pelin -sivu pilkkaa ajatusta, että tässä pelissä on kyse ”hauskanpidosta”. Peli on ”vakava point-and-click-simulaattori”, jonka avulla ei vain selvitetä, mitä valtava ja monimutkainen ohjauspaneeli tekee, vaan myös sen tarpeeksi oppiminen pelastaaksesi itsesi. Ei heikkohermoisille tai kenellekään, joka käyttää videopelejä keinona lievittää stressiä.

Songs of Conquest

Julkaistu: Toukokuu 10. Kehittäjä: Lavapotion

on vuoropohjainen strategiapeli, jossa on rikas pikselitaidetyyli, ja se roolipelin, taktisen taistelun ja valtakunnanhallinnan yhdistelmä. Valittuasi yhden neljästä ryhmästä, jotka kaikki ovat ikuisesti sotimassa keskenään, kokoa armeija, käytä muinaista taikuutta ja valloita kaukaisia maita. Songs of Conquest on Early Access -tapaus, mutta se on hyvin lähellä valmistumista, ja siellä on jopa online-moninpeli.

Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli Kommentit pois päältä artikkelissa Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli

Lähes 25 vuotta vanha -pelisarja on vihdoin tekemässä loikan konsoleille. Kehittäjä vahvisti Sonyn -lähetyksessä, että julkaistaan 5:lle myöhemmin vuonna 2026.

Kyseessä on merkittävä virstanpylväs, sillä alkuperäinen RuneScape ei ole koskaan ilmestynyt konsoleille. Sarja on rakentanut valtavan fanikuntansa :llä ja myöhemmin mobiililaitteilla, mutta konsolipelaajat ovat tähän asti jääneet kokonaan RuneScape-seikkailujen ulkopuolelle.

Dragonwilds ei kuitenkaan ole perinteinen MMORPG, vaan avoimen maailman selviytymis- ja rakentelupeli. Pelaajat tutkivat Ashenfallin unohdettua mannerta, keräävät resursseja, rakentavat tukikohtia ja kehittävät taitojaan yrittäessään selviytyä heränneiden lohikäärmeiden hallitsemassa maailmassa. Seikkailuun voi lähteä yksin tai jopa neljän pelaajan yhteistyöpelinä.

Peli on jo osoittautunut menestykseksi PC:llä. Steamissa julkaistu Dragonwilds on myynyt yli miljoona kappaletta ja kerännyt erittäin positiivisen vastaanoton pelaajilta. Nyt Jagex yrittää toistaa saman tempun konsolimarkkinoilla.

PlayStation-pelaajille uutinen on erityisen mieluisa siksi, että Dragonwilds liittyy samalla myös PlayStation Plusiin. Extra- ja Premium-tilaajat saavat pelin käyttöönsä heti julkaisupäivänä ilman erillistä ostosta. Jos siis lohikäärmeiden metsästys, rakentelu ja selviytyminen kiinnostavat, vuoden 2026 loppupuolella kannattaa pitää Ashenfallin suunta tarkasti tutkassa.

Mediayhtiö IMC ostaa Balatronista tunnetun Playstackin Kommentit pois päältä artikkelissa Mediayhtiö IMC ostaa Balatronista tunnetun Playstackin

Suositun korttipelihitin Balatron julkaisija on siirtymässä uuden omistajan käsiin. Yhtiön nykyinen omistaja Turin on sopinut myyvänsä 84,5 prosentin osuutensa Playstackista Integrated Media Companyn (IMC) tytäryhtiölle noin 131 miljoonalla eurolla. Kauppa odottaa vielä osakkeenomistajien hyväksyntää.

Jos järjestely toteutuu, Playstack päätyy saman katon alle tunnettujen viihde- ja pelibrändien, kuten Fandomin, GameSpotin, Screen Junkiesin ja Fanaticalin kanssa. Käytännössä kyseessä on merkittävä yrityskauppa pelialan indie-julkaisijoiden kentällä.

Playstackilla on ollut viime vuosina vahva vire. Yhtiön mukaan sen julkaisuista yli 85 prosenttia on ollut menestyksiä, ja sen pelikirjasto on kerännyt Steamissa yli 87 miljoonan euron edestä myyntiä. Viime tilikauden aikana Playstackin pelit ladattiin yli 20 miljoonaa kertaa.

Playstackin perustaja ja toimitusjohtaja Harvey Elliot korosti, että omistajanvaihdos ei tarkoita muutoksia yhtiön arkeen. Hänen mukaansa tiimi, strategia ja keskittyminen laadukkaiden indie-pelien julkaisemiseen säilyvät ennallaan. Toisin sanoen pelaajien näkökulmasta kyseessä on ainakin toistaiseksi enemmänkin kulissien takainen omistajavaihdos kuin suuri suunnanmuutos.

Balatron jättimenestys on nostanut Playstackin viime vuosina indie-pelijulkaisijoiden kärkikaartiin, joten ei ole ihme, että yhtiö on herättänyt kiinnostusta myös suuremmissa mediataloissa. Nyt jää nähtäväksi, millaisia mahdollisuuksia uusi omistaja tuo mukanaan Playstackin seuraavaan lukuun.