Villi seikkailu uusilla kasvoilla – arvostelussa Xenoblade Chronicles X Definitive Edition Kommentit pois päältä artikkelissa Villi seikkailu uusilla kasvoilla – arvostelussa Xenoblade Chronicles X Definitive Edition

Xenoblade Chronicles X – Definitive Edition julkaistiin Nintendo Switchille taannoin, ja sen toi markkinoille Nintendo, Suomen alueella julkaisijana Bergsala. Pelin kehittäjänä toimii Monolith Soft, joka tunnetaan kunnianhimoisista roolipeleistään. Pelissä maapallo on tuhoutunut galaktisen sodan seurauksena, ja selviytyjät ovat pakkolaskussa oudon ja villin Mira-planeetan pinnalla. Pelaaja liittyy BLADE-järjestöön suojelemaan New Los Angelesia ja etsimään toivoa ihmiskunnan jatkumolle. Avoin maailma, monipuolinen taistelujärjestelmä ja syvä tutkimusmatkailu tekevät tästä scifi-RPG:stä unohtumattoman seikkailun.

En odottanut tältä peliltä juuri mitään. Olin ajatellut, että kyseessä olisi joku perusanimemättö toimintapeli, jossa kävellään pitkin neonväreillä kyllästettyjä polkuja, sekä värikkäitä maailmoja ja hakataan hirviöitä rytmikkään musiikin tahtiin. No, olin tavallaan oikeassa – mutta myös aika pahasti väärässä. Xenoblade Chronicles X – Definitive Edition onnistui vetämään minut mukaansa yllättävän vahvasti.

Jo ensituntuma pelistä oli positiivinen. Kontrollit toimivat hyvin, ohjattavuus on sulavaa ja maailma tuntuu heti isommalta kuin Switchin ruudulle edes mahtuu kerralla. Se fiilis, kun ensimmäistä kertaa seisot jyrkänteen laidalla ja näet horisonttiin jatkuvat aarniometsät sekä vuoristot ja jättimäiset hirviöt, on maaginen. Se on yksi niistä hetkistä, jolloin tietää, että pelin parissa tulee viettämään tunteja – ihan vaan tutkimassa ja fiilistelemässä.

Tutkimusmatkailua ja omaa tahtia

Pelin iso juttu on vapaus. Mira on jaettu segmentteihin, joita tutkitaan sekä tarinan edistämiseksi että palkintojen ja resurssien keräämiseksi. FrontierNav-järjestelmä antaa mahdollisuuden laittaa ”probeja” kartalle – keräämään Miraniumia tai tutkimustietoa. Tää järjestelmä on koukuttava, ja siihen jää helposti jumiin: ”vielä yksi alue, vielä yksi probe, vielä yksi tyranni tuhottavaksi.”

Ja ne tyrantit! Vihollisista kovimmat ovat todellisia bossimaisia örkkejä, jotka pistää kampoihin toden teolla. Taistelusysteemi on real-time-pohjainen, mutta silti taktiikkapainotteinen. Valitset classin, kehität taitoja ja yrität optimoida artit, eli taistelutekniikat. Tämä ei kuitenkaan ole mikään hikiratkaisu-RPG, vaan systeemi tuntuu tarpeeksi kevyeltä, että siihen pääsee sisään, mutta tarjoaa syvyyttä niille, jotka jaksavat hioa tiimiään huippukuntoon.

Pelin suurin kompastuskivi? Grindaus.

Tason nostaminen vie aikaa. Hahmon XP nousee hitaasti ja classien kehittäminen vaatii runsaasti taistelua. Alussa tämä ei haittaa – maailma on uusi ja jännittävä – mutta jossain kohtaa juokseminen samojen hirviöiden perässä alkaa tuntua mekaaniselta. Onneksi peli ei varsinaisesti pakota tähän kuin harvoin, mutta jos tavoitteena on maksimaalinen kehitys, pitää varautua grindisessioihin.

Audiomaailma – sekä siunaus että kirous

Musiikeista iso plussa – paitsi se hiton NLA:n taustabiisi. Se jää soimaan päähän tavalla, joka ei ole hyvä asia. Useamman minuutin looppi, joka alkaa toistaa itseään ärsyttävällä tavalla jo ensimmäisen pelitunnin aikana. Harmi, sillä muuten pelin ääniraita on erinomainen: tutkimusmatkailussa soi rauhoittava ambient, taisteluissa energinen rytmi, ja yleinen tunnelma tukee hyvin sitä, että olet eksynyt oudolle, mutta kiehtovalle planeetalle.

Hahmojen ja vihollisten ääniefektit taas… no, ne voisivat olla monipuolisempia. Samat äänet toistuvat vähän liikaa, ja kun tiimitoverit huutavat samat voitonhuudot taistelun päätteeksi kerta toisensa jälkeen, tekee mieli heittää Joy-Con ikkunasta. Mutta hei – kävelyäänet NLA:ssa! En edes tiennyt tarvitsevani niitä elämääni, ennen kuin ne kutittivat aivoja täydellisellä tavalla.

Graafisesti peli on kaunis

Huomaa kyllä, että alkuperäinen peli on vuodelta 2015 – mutta remasterointi on tehty taidolla. Maisemat ovat huikeita, yksityiskohdat teräviä ja värimaailma on selvästi päivitetty nykystandardien tasolle. Hahmot näyttävät paremmilta kuin ennen ja animaatiot – vaikkakin hieman toistuvia – ovat silti sulavia. Hirviöt erityisesti on mallinnettu upeasti, ja niiden yksityiskohdat näkyvät hienosti, kun niitä tutkii läheltä.

Kannattaako ostaa?

Tässä tulee rehellinen mielipide: 60€ on vähän turhan paljon 10 vuotta vanhasta pelistä, vaikka se olisi kuinka hyvin remasteroitu. Mutta… Nintendo on Nintendo, eikä hintalappu lähde heilumaan alaspäin helposti. Jos löydät pelin käytettynä tai saat sen alennuksesta – nappaa heti. Jos tykkäät avoimista maailmoista, tutkimisesta ja kevyestä RPG-elementistä, Xenoblade Chronicles X – Definitive Edition tarjoaa kymmeniksi tunneiksi laadukasta tekemistä.

Itse jään vielä tutkimaan Miraa – vaikka vähän hampaiden kiristelyllä, kun levelointi tuntuu välillä työltä eikä seikkailulta. Mutta se kertoo siitä, että peli on onnistunut sitomaan mukaansa, kun en muuten palaisi sen ääreen ilta toisensa jälkeen.

Arvostelu: Nova Kallio

8 / 10
Hyvää + Pelattavuus, ilman ongelmia + Grafiikat + Toimivuus + Dialogi ja erilaiset vastaukset riippuen omasta valinnasta + Uudet class polut Huonoa - Toistuva musiikki taistelussa ja NLA:ssa - Hahmojen tason nosto grindausta - Yksitoikkoiset ääniefektit Yhteenveto

Ei itkeä saa, eikä meluta saa, Terminator voi tulla ikkunan taa – Joulukuun odotetuimmat pelit Kommentit pois päältä artikkelissa Ei itkeä saa, eikä meluta saa, Terminator voi tulla ikkunan taa – Joulukuun odotetuimmat pelit

Joulukuu on saapuva luoksemme ja tuolloin kauppojen valikoimiin ilmestyy mitä mielenkiintoisempia pelejä. Ohessa meidän valintamme kuukauden kiinnostavimmiksi tapauksiksi:

Marvel Cosmic Invasion (PS4, PS5, PC, Xbox one, Xbox Series X/S, Switch, Switch 2)

Julkaisu: 1. Joulukuuta

Marvel Cosmic Invasion on arcade-tyylinen beat ’em up ‒peli, jossa Marvelin sankarit yhdistävät voimansa torjuakseen Annihilusin suuren kosmisen invaasion.

Metroid Prime 4: Beyond (Switch, Switch 2)

Julkaisu: 4. Joulukuuta

Metroid Prime 4: Beyond on odotettu toimintaseikkailupeli, jossa pelaaja ohjaa ikonista palkkionmetsästäjää Samus Arania.

Let It Die: Inferno (PC, PS5)

Julkaisu: 3. Joulukuuta

Let It Die: Inferno on roguelite‑henkinen selviytymispeli, jossa pelaajat sukeltavat tuhoisaan “Hell Gateen” – valtavaan kuiluun, joka avautui maapallon järistysten seurauksena.

Routine (PC, Xbox One, Xbox Series X/S)

Julkaisu: 4. Joulukuuta

Routine on ensimmäisen persoonan sci-fi‑kauhupeli, jossa pelaaja tutkii hylättyä kuutukiasemaa.

Code Violet (PS5)

Julkaisu: 12. Joulukuuta

Code Violet on jännittävä kolmannen persoonan toimintakauhupeli, jossa pelaaja astuu Violet Sinclairin saappaisiin.

Cloudheim (PC)

Julkaisu: 4. Joulukuuta

Cloudheim on 1–4 pelaajan yhteispeli‑toiminta‑RPG, jossa yhdistyvät räjähdysherkkä fysiikkapohjainen taistelu, resurssien keruu ja rakentelu

Sleep Awake (PC, PS5. Xbox Series)

Julkaisu: 2. Joulukuuta

Sleep Awake on psykedeelinen ensimmäisen persoonan kauhupeli, jossa pelaaja astuu Katjan rooliin.

Yakuza 0: Director’s Cut (PC, PS5, Xbox Series X/S, Switch 2)

Julkaisu: 8. Joulukuuta

Yakuza 0: Director’s Cut on täydennetty ja paranneltu versio Yakuza‑sarjan alkuperäisestä esiosasta.

Terminator 2D: No Fate (PC, PS5, PS4, Switch, Xbox Series, Xbox One)

Julkaisu: 12. Joulukuuta

Terminator 2D: No Fate on retrohenkinen 2D-toimintapeli, joka tuo elokuvan Terminator 2: Judgment Day -kohtaukset eloon pikselitaiteen ja arcade-tyylisen pelattavuuden kautta.

Octopath Traveler 0 (Switch, PC, PS5, PS4, Android, Xbox Series X/S)

Julkaisu: 4. Joulukuuta

Octopath Traveler 0 on HD‑2D-roolipeli, joka toimii esiosana suositulle Octopath Traveler ‒sarjalle.

Aang palaa kehään – Avatar Legends: The Fighting Game Kommentit pois päältä artikkelissa Aang palaa kehään – Avatar Legends: The Fighting Game

Aang on jälleen valmis tasapainottamaan maailman, mutta tällä kertaa 2D-taistelupelin areenalla. Uusi traileri tarjoaa ensimmäisen kunnon katsauksen Avatar Legends: The Fighting Gamen pelattavuuteen ja Aangin erikoisliikkeisiin. Peli perustuu suosituihin Avatar: The Last Airbender– ja The Legend of Korra -sarjoihin, ja sitä kehittää Gameplay Group International yhteistyössä Paramountin kanssa.

Trailerissa Aang esittelee ilmataituruuttaan tuttuun kevyeen, melkein huolettomaan tyyliin.

Jos haluat olla taivuttaja, sinun täytyy päästää irti pelosta. – Pelaajia muistutetaan sarjan opetuksista.

Käytännössä se tarkoittaa nopeita syöksyjä, ilmavirtojen hyödyntämistä ja liikesarjoja, jotka näyttävät yhtä aikaa tyylikkäiltä ja hengenvaarallisilta, ainakin vastustajille.

Avatar Legends: The Fighting Game ilmestyy kesällä 2026 PlayStation 4:lle ja 5:lle, Xbox Series X|S:lle, Nintendo Switch 2:lle sekä PC:lle. Peliä pääsee kokeilemaan varhain, sillä suljettu alpha pyörii Steamissa 5.–7. joulukuuta. Jos unelmoit omasta taivuttajan urasta, tämä voi olla täydellinen tilaisuus aloittaa.