Virtuaalinen Holokaustimuseo tulossa Fortniteen Kommentit pois päältä artikkelissa Virtuaalinen Holokaustimuseo tulossa Fortniteen

Uusimman Holokaustimuseon sijainti saattaa tulla yllätyksenä kaikille, jotka eivät tunne yhtä historian menestyneimmistä videopeleistä. Alunperin – tyylisenä online-taistelupelinä lanseeratusta Epic Gamesin Fortnitesta on tullut uskomattoman suosittu sen pelin sisäisen rakennus -ominaisuuksien myötä.


Nyt peliin on tulossa holokaustimuseo, jonka on suunnitellut Luc Bernard, mies The Light in the Darknessin takana, jota pidetään ensimmäisenä holokaustia käsittelevänä opetuspelinä. The Light in the Darkness julkaistiin aiemmin tänä vuonna. Se antaa pelaajille mahdollisuuden pelata puolalaisena juutalaisperheenä, joka yritti – ja epäonnistui – paetessaan holokaustin kauhuja Ranskassa. Se on tuskallinen kokemus.

”Ihmiset itkevät usein pelin lopussa”, pelin ohjaaja kertoo Euronews Culturelle.

Light in the Darkness -peli on saatavilla ilmaiseksi ja se on ladattu ympäri maailmaa.

Bernardille suuri motivaattori on löytää tapoja edistää opetusta Holokaustista. Joten avasi ovensa idealle kehittää projekti Holocaust Museum -pelin sisälle.


”80 % amerikkalaisista ei ole käynyt museossa. Okei, tehdään sitten digitaalinen yhden suurimman videopelin kanssa.”, Bernald kertoo.

Kun tarkastellaan holokaustimuseoiden valtavia budjetteja, hän ei voinut kyseenalaistaa museoiden tehokkuutta opetusvälineenä.

Holokaustikoulutuksen parantaminen on erityisen tärkeää, koska viimeiset eloonjääneet todistajat kuolevat. Kauheiden tapahtumien selittäminen seuraavalle sukupolvelle on ratkaisevaa, sillä on olemassa kasvavaa huolta siitä, että monet nuoremmat pelaajat kasvavat usein ympäristössä, jossa he kieltävät holokaustin tapahtuneen.

Fortniteen tulevalla Holokaustimuseolla ei ole vielä julkaisupäivää.

Marvel Rivals tulossa Nintendo Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Marvel Rivals tulossa Nintendo Switch 2:lle

on vihdoin saamassa kaivatun version Switch 2 -konsolille.

We will do it! – Kehittäjät vahvistivat asian suorasanaisesti, eli peli on tulossa, vaikka tarkkaa julkaisuaikaa ei vielä kerrottu.

Päätös on merkittävä, sillä aiemmin Switch-versio on ollut epävarma kehitystyökalujen ja teknisten haasteiden takia. Nyt tilanne on muuttunut, ja pelin taustatiimi kertoo olevansa jo aktiivisesti töissä version parissa.

Sen sijaan mobiilipelaajat jäävät tällä kertaa nuolemaan näppejään. Kehittäjien mukaan Rivals ei toimi kunnolla kosketusohjauksilla, ja jos mobiiliversio joskus tehdään, se olisi täysin erillinen peli.

Peliä kehittää yhteistyössä muiden studioiden kanssa, ja se on jo nyt saanut hyvän vastaanoton. Kyseessä on sankariräiskintä, jossa Marvel-universumin hahmot ottavat mittaa toisistaan vauhdikkaissa tiimitaisteluissa.

Vaikka Marvel Rivals laajenee uusille alustoille, mobiiliversion puute kertoo samalla siitä, että kehittäjät haluavat pitää pelikokemuksen tarkasti hallittuna, jopa jos se tarkoittaa, että osa pelaajista jää ulkopuolelle.

Pokémon Champions julkaistaan pian, maksullinen aloituspaketti herättää kysymyksiä Kommentit pois päältä artikkelissa Pokémon Champions julkaistaan pian, maksullinen aloituspaketti herättää kysymyksiä

The Company on vahvistanut, että uusi ilmaiseksi pelattava taistelupeli julkaistaan 8. huhtikuuta Switch -konsoleille. Myöhemmin tänä vuonna peli saapuu myös mobiililaitteille, joten taistelut kulkevat taskussa mukana.

Kyseessä on klassisten stadion-tyylisten Pokémon-pelien henkinen jatkaja, jossa pelaajat voivat tuoda omia otuksiaan esimerkiksi Pokémon Home -palvelun kautta ja taistella niillä muita vastaan. Vaihtoehtoisesti pelissä voi kerätä rajatun määrän Pokémoneja itse, mutta pysyvä omistus vaatii pelin sisäistä valuuttaa.

Julkaisun kylkeen tuodaan myös maksullinen aloituspaketti, joka tarjoaa etuja pelin alkuun. Pakettiin kuuluu muun muassa lisää tallennustilaa (50 lisä-Pokémonille) sekä erilaisia pelin sisäisiä lippuja ja bonuksia. Käytännössä maksamalla pääsee hieman nopeammin vauhtiin, mikä on herättänyt jo ennakkoon keskustelua pelin tasapainosta.

Pokémon Champions:sta kaavaillaan sarjan uutta kilpailullista kivijalkaa. Viralliset turnaukset alkavat jo toukokuussa, ja huipentuvat kesän aikana aina Pokémon World Championships -tapahtumaan asti.

Vaikka peli on ilmainen, sen ansiomalli jää vielä osittain hämärän peittoon. Pokémon siirtyy yhä vahvemmin kohti jatkuvasti päivittyvää ja kilpailullista pelialustaa ja pelaajien lompakot saattavat olla matkassa mukana.