Virtuaalinen Holokaustimuseo tulossa Fortniteen Kommentit pois päältä artikkelissa Virtuaalinen Holokaustimuseo tulossa Fortniteen

Uusimman Holokaustimuseon sijainti saattaa tulla yllätyksenä kaikille, jotka eivät tunne yhtä historian menestyneimmistä videopeleistä. Alunperin – tyylisenä online-taistelupelinä lanseeratusta Epic Gamesin Fortnitesta on tullut uskomattoman suosittu sen pelin sisäisen rakennus -ominaisuuksien myötä.


Nyt peliin on tulossa holokaustimuseo, jonka on suunnitellut Luc Bernard, mies The Light in the Darknessin takana, jota pidetään ensimmäisenä holokaustia käsittelevänä opetuspelinä. The Light in the Darkness julkaistiin aiemmin tänä vuonna. Se antaa pelaajille mahdollisuuden pelata puolalaisena juutalaisperheenä, joka yritti – ja epäonnistui – paetessaan holokaustin kauhuja Ranskassa. Se on tuskallinen kokemus.

”Ihmiset itkevät usein pelin lopussa”, pelin ohjaaja kertoo Euronews Culturelle.

Light in the Darkness -peli on saatavilla ilmaiseksi ja se on ladattu ympäri maailmaa.

Bernardille suuri motivaattori on löytää tapoja edistää opetusta Holokaustista. Joten avasi ovensa idealle kehittää projekti Holocaust Museum -pelin sisälle.


”80 % amerikkalaisista ei ole käynyt museossa. Okei, tehdään sitten digitaalinen yhden suurimman videopelin kanssa.”, Bernald kertoo.

Kun tarkastellaan holokaustimuseoiden valtavia budjetteja, hän ei voinut kyseenalaistaa museoiden tehokkuutta opetusvälineenä.

Holokaustikoulutuksen parantaminen on erityisen tärkeää, koska viimeiset eloonjääneet todistajat kuolevat. Kauheiden tapahtumien selittäminen seuraavalle sukupolvelle on ratkaisevaa, sillä on olemassa kasvavaa huolta siitä, että monet nuoremmat pelaajat kasvavat usein ympäristössä, jossa he kieltävät holokaustin tapahtuneen.

Fortniteen tulevalla Holokaustimuseolla ei ole vielä julkaisupäivää.

MindsEye haastaa GTA:n – uusi peli julkaistaan kesäkuussa varsin soppeliin hintaan Kommentit pois päältä artikkelissa MindsEye haastaa GTA:n – uusi peli julkaistaan kesäkuussa varsin soppeliin hintaan

Entisen -veteraanin Leslie Benziesin studio julkaisi uuden trailerin tulevasta toimintapelistään ja paljasti samalla hintatiedot sekä pelin sisältösuunnitelmat. -tyylinen peli julkaistaan 10. kesäkuuta 2025 :lle, |S:lle ja :lle ( ja ).

Mindseye sijoittuu lähitulevaisuuden kaupunkiin nimeltä Redrock. Pelaajat ottavat ohjat entisestä sotilaasta Jacob Diazista, joka kamppailee menneisyytensä ja neuroimplanttinsa synkkien salaisuuksien kanssa. Tarina lupaa jännitystä, salaliittoja, tekoälyuhkia ja korruptoituneita yhtiöitä – kaikki upeasti toteutettuna Unreal Engine 5 -grafiikkamoottorilla.

Hinta, joka yllättää iloisesti

Pelin hinta on 55 euroa (59,99 USD, mikä on selkeästi alempi kuin monien isojen julkaisujen nykyiset 70–80 euron hintalaput. Julkaisussa mukana tulee:

  • Tarinavetoinen yksinpelikampanja
  • Vapaa yksinpelitila
  • Tehtäviä (kuten “Destruction Site Shootout”, “Honor Amongst Thieves” ja “Friendly Fire”)
  • Kilpa-ajoja (6 tavallista, 6 checkpoint-kisaa ja 3 drone-kisaa)

Premium-passin ostajat saavat lisäksi lisätehtävän ja eksklusiivisia kosmetiikkatuotteita.

Pelaajat luomassa omaa sisältöä

Vain PC-pelaajille tarjolla on myös pelin sisäinen luontityökalu, jolla voi tehdä omia seikkailuja käyttäen MindsEye'n omaa pelisisältöä – mahdollisuus rakentaa jotain aivan uutta.

Suunnitelmat julkaisun jälkeen

Studio lupaa kuukausittain uutta sisältöä, mukaan lukien tehtäviä, haasteita ja laajennuksia. Loppuvuoden 2025 sisältösuunnitelma kattaa:

  • Kesä: yhteisöpäivityksiä ja uusia tehtäviä
  • Syksy: uusia yksinpelitiloja, moninpeli sekä lisätehtäviä
  • Talvi: vapaan pelin laajennuksia ja uusia tehtäviä

MindsEye tähtää pitkäikäiseksi peliksi, jossa yhdistyvät kehittäjien ja pelaajien luomat kokemukset.

Skull and Bones -merirosvoseikkailu sai uuden PvP-päivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Skull and Bones -merirosvoseikkailu sai uuden PvP-päivityksen

Skull And Bones

on julkaissut -peliin ilmaisen Death Tides PvP-päivityksen, joka tuo mukanaan uusia taisteluita, yhteistyöpohjaista pelaamista ja tietenkin saalista ja säpinää.

Tuore päivitys avaa toisen pelivuoden neljällä uudella taistelualueella, joissa pelaajat kohtaavat toisensa joukkueina. Tavoitteena on pärjätä muita merirosvoporukoita vastaan, mikä ei onnistu yksin räiskimällä. Uusi pelitila vaatii pelaajilta yhteistyötä, suunnitelmallisuutta ja kykyä reagoida nopeasti. Ilman kommunikaatiota uppoaa nopeasti – ihan kirjaimellisesti.

Voittajille on tarjolla vaihtuvaa ryöstösaalista, jonka avulla voi päivittää omaa laivaa tai muuten vain esitellä muille, kuka täällä määrää. Toinen pelivuosi tuo muutenkin mukanaan lisää sisältöä: uutta pelattavaa, parannuksia pelikokemukseen ja entistä enemmän säätövaraa oman seikkailun räätälöintiin. Myös Pro -pelaajat saavat oman teknisen päivityksensä, joka hioo kokemusta entisestään.

Lue myös: Purjeilla kohti pettymyksiä – arvostelussa merirosvoseikkailu Skull and Bones

Skull and Bones on moninpeli avoimessa merimaailmassa, jossa seikkaillaan, selvitään ja taistellaan. Teemana on klassinen merirosvomeininki: isoja laivoja, karismaattisia hahmoja ja kunnon kahakoita. Pelissä yhdistyvät selviytymispelien elementit ja toiminnalliset meritaistelut, ja mukana on myös ristiinpelaaminen konsolien ja :n välillä.

Peli on saatavilla PlayStation 5:lle, :lle ja PC:lle ( ja Ubisoft Store). Ikäraja on PEGI 18.