Walmart julkaisi merkittävän Nintendo Switch 2 -vihjeen – huomennako se viimein tapahtuu? Kommentit pois päältä artikkelissa Walmart julkaisi merkittävän Nintendo Switch 2 -vihjeen – huomennako se viimein tapahtuu?

Kanada aiheutti valtavan kohun pelimaailmassa julkaisemalla sosiaalisessa mediassa saman kuvan, jota käytti alkuperäisen Switch-konsolin julkistuksessa vuonna 2016. Kuvan saatteena oli yksinkertainen viesti ”Hei, 👋”.

Ajoitus on erityisen merkittävä, sillä se viittaa vahvasti siihen, että Nintendo saattaa toistaa historiaa ja julkistaa Switch 2 -konsolin tiedot huomenna, torstaina 16. tammikuuta. Tämä täsmää viime viikkojen lukuisiin huhuihin uuden Nintendo-konsolin pian tapahtuvasta julkistuksesta.

Vaikka viesti saattaa vaikuttaa viattomalta some-päivitykseltä, Walmart Kanadalla on tunnettu historia pelien ennenaikaisesta paljastamisesta. Vuonna 2018 yhtiö vuoti vahingossa useita julkaisemattomia pelejä, kuten Rage 2:n, Forza Horizon 5:n ja Borderlands 3:n.

Suuryritysten some-viestintä on yleensä tarkasti valvottua, mikä viittaa siihen, että kyseessä voisi olla tarkoituksellinen markkinointitempaus. Nintendo tunnetaan yleensä erittäin salailevana yhtiönä, mutta sisäpiirilähteiden mukaan vuodot ovat joskus tarkoituksellisia markkinointistrategian osia.

Mielenkiintoista on myös se, että Nintendo of America twiittasi muutama tunti Walmartin viestin jälkeen vihjailevasti ”teen läikyttämisestä” – ilmaisu, joka viittaa sisäpiiritietojen jakamiseen.

Jos huhut pitävät paikkansa, saamme tietää huomattavasti enemmän :sta seuraavan 48 tunnin aikana.

Nintendo Switch 2 voi tallentaa ääni- ja videokeskustelujasi – suostumuksellasi Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo Switch 2 voi tallentaa ääni- ja videokeskustelujasi – suostumuksellasi

on päivittänyt tietosuojakäytäntönsä vain kuukautta ennen -konsolin julkaisua. Uusien ominaisuuksien myötä Nintendo ilmoittaa, että ääni- ja videokeskustelut saatetaan tallentaa ja valvoa – käyttäjän suostumuksella.

Tietosuojapäivityksen mukaan Nintendo voi kerätä ja tallentaa käyttäjien luomaa sisältöä, kuten ääntä, videota ja kuvia, ”turvallisen ja suojatun palveluympäristön” takaamiseksi. Tallennus tapahtuu vain, jos käyttäjä antaa siihen luvan, mikä viittaa siihen, että 2:n käyttöönotossa tullaan näkemään valinta- tai opt-in-painike.

Uudet ominaisuudet tukevat monipuolisempaa viestintää verkossa: Switch 2:ssa on sisäänrakennettu mikrofoni ja uusi ”C-nappi”, jonka avulla ystävien kanssa juttelu onnistuu nopeasti. Lisäksi tarjolla on näytönjako ja videopuhelut, jos käyttäjä hankkii erillisen kameratarvikkeen.

Vaikka videonlaatu ei ehkä ole huippuluokkaa, se mahdollistaa kasvotusten keskustelun pelikavereiden kanssa. Tämä viittaa siihen, että ääni- ja videokeskustelut voivat muodostua Switch 2:n keskeiseksi ominaisuudeksi – mutta samalla herättävät kysymyksiä yksityisyydensuojasta.

Switch 2 julkaistaan 5. kesäkuuta, ja vaikka uudet viestintämahdollisuudet houkuttelevat, käyttäjien kannattaa perehtyä tarkasti uuden tietosuojakäytännön sisältöön ennen konsolin käyttöönottoa.

Nintendo haastaa lisävarustevalmistajan oikeuteen Switch 2 -mockup-kohun vuoksi Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo haastaa lisävarustevalmistajan oikeuteen Switch 2 -mockup-kohun vuoksi

on nostanut oikeusjutun lisävarustevalmistaja ä vastaan syyttäen yhtiötä tavaramerkkiloukkauksesta ja harhaanjohtavasta mainonnasta. Kiista sai alkunsa tammikuussa 2025 CES-messujen aikaan, kun Genki esitteli Nintendo 2 -konsolia jäljittelevän ”mockupin” – kuukausia ennen kuin Nintendo itse paljasti uuden sukupolven pelikonsolinsa virallisesti.

Nintendo väittää, että Genki pyrki hyötymään julkisesta kiinnostuksesta konsolia kohtaan antamalla ymmärtää, että sillä olisi ollut luvaton pääsy tulevaan -laitteeseen. Oikeusasiakirjojen mukaan Genki antoi vierailijoiden CES-messuilla mitata ja tutkia mallikappaleita, väittäen niiden olevan yhteensopivia Switch 2:n kanssa. Nintendo pitää tällaista toimintaa harhaanjohtavana ja väittää Genkin rikkoneen yhtiön tavaramerkkioikeuksia.

Genki kiistää syytökset ja kertoo toimineensa itsenäisesti ilman salassapitosopimusta Nintendon kanssa. Yritys julkaisi lausunnon, jossa se sanoo ottavansa syytökset vakavasti ja työskentelevänsä asianajajiensa kanssa vastatakseen tilanteeseen asianmukaisesti. Samalla Genki vakuuttaa jatkavansa uusien tuotteidensa esittelyä ja tilausten toimittamista.

Nintendo puolestaan vaatii oikeusteitse, että Genki lopettaa Switch-nimen käytön markkinoinnissaan, tuhoaa kaiken materiaalin, jossa viitataan Nintendoon, ja maksaa yhtiölle korvauksia — mahdollisesti jopa kolminkertaisina.

julkaistaan virallisesti 5. kesäkuuta. Ennakkotilaukset käynnistyivät jo huhtikuussa, ja konsoli maksaa 557,90 euroa. Kysyntä on ollut valtavaa, ja Nintendo on jo varoittanut, ettei kaikille tilaajille voida taata toimitusta julkaisupäiväksi.