Warhammer -aiheinen Blood Bowl 3 -strategiapeli ilmestyy elokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Warhammer -aiheinen Blood Bowl 3 -strategiapeli ilmestyy elokuussa

Blood Bowl 3

PAN Vision Finlandin jakelema ja NACONin julkaisema Blood Bowl 3 päivittää suositun fantasiapallopelin säännöt ja tuo pelin ensi kertaa uuden sukupolven pelikonsoleille.

Suosittuun Warhammer-peliuniversumiin pohjautuva Blood Bowl -lautapeli ilmestyi ensimmäisen kerran jo 1980-luvun puolivälissä. Sen jälkeen on julkaistu useita uusia sääntölaitoksia ja pelilaajennuksia, jotka ovat vieneet peliä eteenpäin monilta osin ja sujuvoittaneet sen pelaamista. Blood Bowl 3 perustuukin pelin uusimpiin sääntöihin, joten pelin aloittaminen on entistä helpompaa myös uusille pelaajille ja pelisarjan ummikoille. Samalla vanhat Blood Bowl -veteraanit ovat kuin kotonaan, sillä vanhojen sääntöjen perusteella myös nykyaikaistetut säännöt ovat helppo ja nopea sisäistää.

Blood Bowlin ytimessä on vauhdikas ja taktinen joukkuelaji, jossa pallo yritetään saada vastustajan maalialueelle. Idea muistuttaa amerikkalaista jalkapalloa, mutta koska kyse on fantasiaurheilusta, säännöt ovat väljemmät ja rajut taklaamiset sallittuja. Oikeastaan taklaamisten sijasta pitäisi puhua tappelusta, sillä Blood Bowlin fantasiaurheilussa yhteenotot ovat rajuja ja monesti myös poikkeuksellisia.

Vaikka aseita ei tietenkään pelikentälle saa tuoda, monet joukkueet tekevät näin säännöistä välittämättä. Erilaisten panssaripiikkien ohella pelaajilla voi olla sarvia, ruoskamaisia häntiä tai muita erikoisia ruumiinjäseniä, jotka auttavat vastustajatiimin nujertamisessa tai vähintäänkin vastapelaajan kaatamisessa. Lisäksi osa pelaajista käyttää kiellettyjä aseita, joista kiinni jäädessään uhkaa pelistä poistaminen.

Koska pelikentällä tapahtuvat yhteenotot ovat rajuja, Blood Bowlin kentällä nähdäänkin usein pelaamisen tiimellyksessä erilaisia joukkotappeluita. Myöskään yleisöltä nuijimiselta ei voi useinkaan välttyä, mikäli pelaaja tulee taklatuksi ulos kentältä. Osa joukkueista luottaa pallon kuljettamiseen ja vastustajan puolustusmuurin läpi runnomiseen. Toiset tiimit taas uskovat vauhdikkaaseen heittopeliin ja vastapelaajien väistelyyn. Taktiikat vaihtelevat rajusti joukkueesta toiseen eikä yhden tiimin tapa toimikaan tyystin toisenlaisella kokoonpanolla.

Koska kyse on fantasiapalloilusta, myös pelin joukkueet ovat poikkeuksellisen erikoisia. Tavallisimmasta päästä ovat perusvahvat ihmiset, ketterät haltiat ja vahvat, mutta hitaat kääpiöt. Vihernahkaiset örkkipelaajat jättimäisine peikkoineen ja vikkeline maahisineen edustavat joukkueiden barbaarisempaa puolta. Erikoiskyvyin varustetut epäkuolleet pelaajat, kammottavat kaaosmutantit ja kierot skaven-rottamiehet ovat tiimeistä epätavallisempia.

3 yhdistää pelissä ottelutason taktikointia ja otteluiden välissä suuremman mittakaavan strategiaa. Vauhdikkaat ottelut ovat yhtäältä sekä jännittäviä pallopelejä että hurjia joukkotappeluita, joiden lopputulosta on liki mahdoton ennustaa etukäteen. Yksinpelin lisäksi sisältää hauskan moninpelitilan, jossa pelaaja voi mitellä taitojaan muita ihmispelaajia vastaan.

Blood Bowl 3 julkaistaan elokuussa 2021 sekä , , ja S, – sekä Nintendo -konsoleille että :lle. Pelin tarkempi julkaisupäivä ja ikäraja tarkentuvat myöhemmin.

Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan Kommentit pois päältä artikkelissa Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan

:n ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa perjantaina 21. elokuuta. Early Access -beta käynnistyy Suomen aikaa kello 21.00 ja jatkuu tiistaihin 25. elokuuta asti.

Suljettuun betaan pääsee helpoiten ennakkotilaamalla pelin, jolloin saa tarvittavan koodin. Koodeja jaetaan myös Call of Duty: NEXT -tapahtuman yhteydessä.

Ensimmäisellä viikonlopulla testattavana on useita moninpelikarttoja ja pelimuotoja sekä kampanjan Entrenched-tehtävä. Mukana on esimerkiksi Team Deathmatch, Domination, Hardpoint, Search & Destroy ja uusi Kill Block -tila.

Avoin beta alkaa 28. elokuuta ja tuo mukanaan muun muassa uuden Warzone-kartan sekä lisää sisältöä.

Modern Warfare 4 julkaistaan kokonaisuudessaan 23. lokakuuta :lle, :lle, |S:lle ja Nintendo 2:lle. PS4 ja jäävät tällä kertaa kokonaan ulkopuolelle.

Wardogsin Steam Early Access -päivämäärä lyötiin lukkoon syyskuulle Kommentit pois päältä artikkelissa Wardogsin Steam Early Access -päivämäärä lyötiin lukkoon syyskuulle

-henkistä suursotaa ja taktista meininkiä yhdistelevä saapuu Early Accessiin 10. syyskuuta. Bulkheadin kehittämässä räiskinnässä taistellaan valtavilla avoimilla taistelukentillä jopa sadan pelaajan voimin, ja mukana on sekä jalkaväkeä että ajoneuvoja.

Ennen julkaisua peliä voi testata suljetussa betassa 21.–23. elokuuta. Ennakkotilaajat saavat siihen pääsyn, mutta on vienyt luottamuksensa peliin vielä pidemmälle! Jos pelaaja kokeilee betaa eikä pidä kokemastaan, kehittäjä lupaa mahdollisuuden hyvitykseen.

Early Access -version hinta on noin 34 euroa, mutta täyden julkaisun yhteydessä hinnan on tarkoitus nousta noin 51 euroon. Early Accessissa ei ole vielä pelinsisäisiä rahastusmekanismeja, vaikka julkaisun jälkeen peliin on suunnitteilla maksullisia kosmeettisia esineitä. Early Access -jakson odotetaan kestävän noin kaksi vuotta.

Julkaisussa Wardogs tarjoaa kolme karttaa, joista jokaisessa on kolme variaatiota, sekä useita aseita ja ajoneuvoja. Pääpelitilassa kolme palkkasoturiryhmää kamppailee alueiden hallinnasta ja rahasta, jota voi käyttää esimerkiksi aseiden ja ajoneuvojen hankkimiseen. Myös muiden pelaajien kuljettaminen helikopterilla voi kartuttaa kassaa, eli sotatantereella voi siis olla hyödyksi, vaikka ei olisi se tyyppi, joka ampuu kaiken mikä liikkuu.

Bulkhead on markkinoinut peliä poikkeuksellisen avoimesti ja jopa julkaissut ennakkotilaajille videon nimeltä ”10 Reasons NOT to Buy”. Wardogs on kuitenkin kerännyt jo yli 800 000 toivelistaa Steamissa, joten kiinnostusta 100 pelaajan taistelutantereille ainakin riittää.