Warner Bros. harkitsee pelioikeuksien myyntiä Kommentit pois päältä artikkelissa Warner Bros. harkitsee pelioikeuksien myyntiä

artikkelikuva

Discoveryn pelijulkaisuosasto on jälleen kerran vaikeuksissa, ja yhtiö harkitsee suurten brändiensa lisensointia.

Toisen vuosineljänneksen tulosraportissa toimitusjohtaja David Zaslav kertoi, että ulkopuoliset studiot voisivat hyödyntää brändejä kuten ja .

”Meillä on 11 studiota ja paljon IP-oikeuksia. […] Meidän on kasvettava.”

Aiemmin WB lisensoi pelejään kolmansille osapuolille, mutta monet näistä, kuten Rocksteady ja TT Games, myöhemmin ostettiin WB:n omiksi studioiksi.

WB:n pelipäällikkö Jamie Perette uskoo, että lisensointi tasapainottaisi pelibisnestä. Ilmaispeli MultiVersus menestyy, mutta hän myöntää, että täysihintaiset pelit, joiden kehittäminen vie kolme tai neljä vuotta ja miljoonia dollareita, ovat epävarmoja.

Toisin sanoen WB kärsii edelleen Suicide Squad: Kill the Justice Leaguen epäonnistumisesta. Rocksteadyn ongelmainen live-service-peli on ollut toistuvasti WB Gamesin epäonnistuminen, erityisesti verrattuna Hogwarts Legacyyn.

Kun vuoden 2023 peli oli miljardin dollarin hitti, Suicide Squad johti 41 prosentin laskuun peituloissa.

Viikon alussa kerrottiin, että WB harkitsee peliosaston myymistä kokonaan. WB:n omistaman NetherRealmin hiljattainen mobiilitiimin ja Mortal Kombat: Onslaught -pelin lopettaminen on lisännyt huolta.

Uusi Superman-traileri paljastaa lisää sankareita ja vihollisia Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Superman-traileri paljastaa lisää sankareita ja vihollisia

Studios on julkaissut kolmen minuutin mittaisen uuden trailerin tulevasta -elokuvasta, joka saa ensi-iltansa 11. heinäkuuta 2025. James Gunnin ohjaama elokuva näyttää entistä enemmän sen värikkäästä hahmokaartista – sekä sankareista että pahiksista.

Trailerissa nähdään ensimmäistä kertaa kunnolla Nathan Fillionin esittämä Guy Gardner / Green Lantern, joka huitoo vihollisia pois lähes huolettomasti. tuo siivet mukaan toimintaan Hawkgirlinä, ja María Gabriela de Faría tekee vakuuttavan ensiesiintymisen uhkaavana The Engineerinä.

Erityisen huomionarvoinen hetki nähdään, kun Krypto the Superdog – kyllä, Supermanin lentävä supersankarikoira – hyökkää suoraan The Engineerin kimppuun ilmassa suoralla iskulla. Krypton nyrkit käyvät siis kirjaimellisesti, eikä koira pelkää sotkea tassujaan pahisten pieksämiseen.

Trailerissa paljastetaan myös, että The Engineer tuhoaa Supermanin Jäälinnoituksen huoltorobotit, mahdollisesti myös fanisuosikki Kelexin. Aiemmassa trailerissa nähtiin, kuinka surullinen Superman pitelee Kelexin vaurioitunutta ruumista.

Mukana vilahtelevat myös Nicholas Houltin Lex Luthor, salaperäinen Ultraman sekä Mister Terrific ja Anthony Carriganin Metamorpho. Trailerissa esittäytyy myös elokuvan täysin uusi hahmo, The Hammer of Boravia, jonka epäillään olevan Ultramanin peitehahmo. Hahmo hyökkää Metropolisiin vastalauseena Supermanin toiminnalle ulkomaisessa sodassa.

Elokuvassa ei unohdeta myöskään ihmissuhteita. Clark Kentin ja Lois Lanen välinen dynamiikka nousee pintaan, kun Lois haastattelee Supermania – ja keskustelu muuttuu kiivaaksi riidaksi hänen sekaantumisestaan kansainväliseen konfliktiin. ”En edustanut ketään muuta kuin itseäni – ja tein hyvää!” Superman puolustautuu.

Eräässä koskettavassa kohtauksessa taistelujen keskellä eräs kaupunkilainen auttaa maahan kaatunutta Supermania ylös kuopasta – jyrkkä kontrasti aiempiin trailerin hetkiin, joissa yleisö huutaa ja heittelee häntä.

James Gunnin Superman näyttää yhdistävän toimintaa, poliittisia teemoja ja inhimillisiä konflikteja, unohtamatta kuitenkaan sarjakuvien värikkäitä elementtejä. Elokuva saapuu teattereihin 11. heinäkuuta 2025 ja myöhemmin suoratoistoon Maxiin.

Uusi Taru sormusten herrasta -elokuva saa ensi-iltansa joulukuussa 2027 Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Taru sormusten herrasta -elokuva saa ensi-iltansa joulukuussa 2027

Keski-Maan ystäville on luvassa pitkä odotus, mutta sitäkin suurempi palkinto: ja ovat vahvistaneet uuden -elokuvan, The , ensi-illan päivämäärän. Elokuva saapuu valkokankaille 17. joulukuuta 2027 – vuosi alkuperäistä suunnitelmaa myöhemmin.

Ohjaajana toimii Gollumin legendaarisena esittäjänä tunnettu Andy Serkis, joka palaa rooliinsa sekä kameran eteen että taakse. Mukana ovat myös alkuperäistrilogian luovat voimat: Peter Jackson, Fran Walsh ja Philippa Boyens. Tarina keskittyy Gollumin menneisyyteen ja paljastaa puolia hahmosta, joita aiemmat elokuvat eivät ehtineet käsitellä.

Peter Jackson vihjasi, että elokuva syventyy Gollumin vaiheisiin ja tuo esiin tuttuja hahmoja uusista näkökulmista, ehkä jopa Ian McKellenin Gandalf palaa valkokankaalle.