Windows 11 saa jättipäivityksen – 16 uutta ominaisuutta joulukuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Windows 11 saa jättipäivityksen – 16 uutta ominaisuutta joulukuussa

Microsoft julkaisee tänään tiistaina 9. joulukuuta Windows 11:n kuukausipäivityksen, ja luvassa on melkoinen paketti, peräti 16 uutta ominaisuutta. Päivitys tuo mukanaan niin visuaalisia parannuksia kuin täysin uusia toimintoja, jotka tekevät käyttöjärjestelmästä entistä sujuvamman ja monipuolisemman.

Yksi näkyvimmistä muutoksista on Start-valikon ja hakupalkin uudistettu ilme, joka korjaa aiempia epäyhtenäisyyksiä. Lisäksi Copilot AI -tekoäly pääsee nyt tehtäväpalkkiin, josta voi nopeasti jakaa sovelluksia ja keskustella chatbotin kanssa. Työpöydän taustat saavat myös parannuksia Windows Spotlightin kautta, ja niiden vaihtaminen onnistuu entistä nopeammin.

Käyttäjien iloksi myös File Explorerin tumma tila on saanut tyylikkäämmän ja yhtenäisemmän ilmeen. Uusia asetuksia on tulossa muun muassa mobiililaitteille, Bluetooth-näppäimistöille ja tekstikursseille, sekä virtuaalityöpöytien hallintaan. Xboxin täysruudun tila laajenee useammille laitteille, mikä säästää muistia ja helpottaa ohjaimen käyttöä.

Päivitys tuo lisäksi uuden laitetietokortin asetuksiin, haptisen palautteen kosketusnäytöllisille kynille, sekä Copilotille nopean “Click to execute” -toimintovalikon. Myös ulkoisia kameroita voidaan käyttää AI-ominaisuuksien kanssa Windows Studio Effectsin kautta.

Tämä joulukuun paketti lupaa tehdä Windows 11:stä entistä käyttäjäystävällisemmän ja hieman älykkäämmän, ja mukana tulevat myös tavalliset tietoturvapäivitykset ja bugikorjaukset. Nyt on siis hyvä hetki napata kaakaota, valmistautua päivitykseen ja tutustua uusiin ominaisuuksiin.

Kun tekoäly alkaa v*tuttamaan – näin ihmiset palaavat analogiseen elämään Kommentit pois päältä artikkelissa Kun tekoäly alkaa v*tuttamaan – näin ihmiset palaavat analogiseen elämään

Kun tekoäly hiipii koteihin, taskuihin ja työpäiviin, osa ihmisistä tekee täyskäännöksen: ruudut kiinni ja kädet saveen, lankaan tai kirjaan. Ilmiötä kutsutaan analogiseksi elämäntyyliksi, eikä kyse ole pikaisesta digipaastosta vaan tietoisesta hidastamisesta maailmassa, jossa algoritmi ajattelee puolestamme.

Trendin kasvua on vaikea mitata tarkasti, mutta merkit ovat selviä. Yhdysvaltalaisen askarteluketju Michael’sin mukaan “analogisiin harrastuksiin” liittyvät haut ovat kasvaneet puolessa vuodessa 136 prosenttia. Ohjatut askartelupaketit myivät vuonna 2025 peräti 86 prosenttia enemmän, ja erityisesti niin sanotut mummoharrastukset, kuten neulominen, ovat räjähtäneet suosioon. Lankapaketit nousivat haussa huimat 1 200 prosenttia yhdessä vuodessa.

Monille analogisuus on vastalääke doomscrollaukselle ja tekoälyn tuottamalle sisällölle, joka tuntuu toistavalta ja sieluttomalta. 25-vuotias Shaughnessy Barker Kanadasta on vienyt ajatuksen pitkälle: hänellä on lankapuhelin, kasettikokoelma ja käsin kirjoitettuja kirjeitä. “Internetissä kaikki on nykyään tehty voittoa varten, ei iloksi”, Barker tiivistää ja kutsuu itseään suoraan tekoälyn vastustajaksi.

Myös CNN:n toimittaja Ramishah Maruf testasi analogista elämää palaamalla kahdeksi päiväksi 1990-luvulle: ei älypuhelimia, ei Alexaa, ei tekoälyä. Tilalle tulivat kirjat, neulominen ja filmikamera. Kokemus paljasti, ettei analogisuus tarkoita teknologian vihaamista, vaan sen rajaamista – päätöstä siitä, kuka kerää tietoa kenestä ja milloin.

Analoginen trendi ei todennäköisesti syrjäytä tekoälyä, mutta se muistuttaa yhdestä asiasta: joskus merkityksellisintä ei ole tehokkuus tai älykkyys, vaan se, että saa tehdä jotain hitaasti, käsin ja ilman kirkkaan sinistä ruutua.

Microsoft ykkösenä tietojenkalastelun suosikkibrändinä Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft ykkösenä tietojenkalastelun suosikkibrändinä

Microsoft on ollut vuoden 2025 lopulla tietojenkalastelun eli niin sanotun phishingin suosituin brändi. Check Point Researchin Brand Phishing -raportin mukaan rikolliset jäljittelivät Microsoftia 22 prosentissa kaikista havaitusta huijausyrityksistä. Google ja Amazon seuraavat listoilla 13 ja 9 prosentin osuudella, ja myös Facebook (Meta) on palannut viidenneksi suosituimpien joukkoon.

Huijarit eivät ainoastaan yritä napata aikuisten salasanoja, vaan myös lapset ovat kohteena. Esimerkiksi Roblox-pelin nimissä levitettiin väärennettyjä sivuja, joilla tarjottiin muka-uusia pelejä kuten ”SKIBIDI Steal a Brainrot”. Sivut näyttivät aidolta, mutta taustalla kerättiin käyttäjätunnuksia, ilman että uhrilla oli aavistustakaan vaarasta.

Myös Netflixiä ja Facebookia jäljittelevät sivustot ovat olleet aktiivisia. Tavoitteena on kerätä sähköpostiosoitteita, salasanoja ja puhelinnumeroita, joita voidaan käyttää tilien kaappaamiseen, myymiseen tai jatkohuijauksiin. Huijauksissa hyödynnetään esimerkiksi verkkotunnusten pieniä kirjainmuutoksia ja aitoja näyttäviä sivuja, jotka saavat käyttäjän luottamaan sisältöön.

Asiantuntijat korostavat ennaltaehkäisyn merkitystä. Tekoälypohjainen havainnointi, vahvat tunnistautumiset ja jatkuva tietoturvakoulutus ovat keinoja suojautua. Check Point Researchin mukaan huijarit sopeutuvat nopeasti uusiin alustoihin ja käyttävät tunnettuja brändejä hyväkseen vetoamalla kiireeseen, palkintoihin ja tuttuuteen.

Raportti muistuttaa, että tutut digipalvelut voivat olla sekä arkea helpottavia työkaluja että houkutuksia rikollisille, joten valppaana kannattaa pysyä niin työssä kuin peleissäkin.