WRC 8 -rallipelin nuorten kuskien mestaruus ratkaistaan huomenna Kommentit pois päältä artikkelissa WRC 8 -rallipelin nuorten kuskien mestaruus ratkaistaan huomenna

WRC 8

Kansainvälisen autourheiluliitto FIA:n nuorten kuskien mestaruus ratkaistaan huomenna 23. huhtikuuta kello 22.00 Suomen aikaa. Silloin nuoret lupaukset ottavat toisistaan mittaa WRC 8 -ajopelissä. Covid-19-pandemian aiheuttaman poikkeustilan takia tälle viikolle suunniteltu Argentiinan-ralli on jouduttu perumaan. Tämän seurauksena yksitoista WRC 2-, WRC 3- ja FIA Junior WRC -luokissa kisaavaa kuljettajaa ratkaisevat keskinäisen paremmuutensa virtuaalisilla ralliradoilla.

Karsinta-ajoista parhaiten selvinneet kuljettajat ajavat vastakkain toisiaan vastaan. Neljästä parhaasta ajajasta koostuvat semifinaalikisat käydään tänään kello 22.00 Suomen aikaa ja tästä vuorokautta myöhemmin nähdään kisan huipentuma eli varsinainen finaali.

WRC 8 on kansainvälisen autourheiluliiton virallinen rallipeli ja sisältää ajankohtaiset tiedot kauden 2019 kuljettajista ja tiimeistä. Entistä näyttävämpi peligrafiikka, tarkemmin nuotitettu kartanlukija, ja monipuolisempi urapelitila ovat olennaisia tekijöitä rallipelissä. Myös ajoneuvojen tarkempi mallinnus, dynaamiset säätilavaihtelut ja entistä realistisempi fysiikanmallinnus tuovat WRC 8 -peliin entistä paremman kisatunnelman. WRC 8 on saatavilla sekä PlayStation 4-, Xbox One- ja Nintendo Switch -konsoleille että PC:lle.

PAN Vision Finlandin jakelema ja NACONin julkaisema WRC 9 -rallipeli julkaistaan sekä PlayStation 4- ja Xbox One -pelikonsoleille että PC:lle 3. syyskuuta 2020. Kansainvälisen autourheiluliitto FIA:n virallisena pelinä WRC 9 on lisäksi yksi ensimmäisistä pelijulkaisuista, joka julkaistaan myös seuraavan sukupolven pelikonsoleille.

Hell Is Us sai tarinatrailerin Kommentit pois päältä artikkelissa Hell Is Us sai tarinatrailerin

Hell is Us

Julkaisija Nacon ja kehittäjä Rogue Factor ovat julkaisseet tuoreen tarinatrailerin tulevasta toimintaroolipelistä Hell Is Us. Lisäksi peliä pohjustamaan on ilmestynyt 16-sivuinen ilmainen digisarjakuva, joka kertoo tapahtumista juuri ennen pelin alkua. Sarjakuva on luettavissa Naconin verkkosivuilla.

Pelin tarina vie pelaajan Hadeaan, salaperäiseen fiktiiviseen maahan, joka on eristetty muusta maailmasta ja ajautunut veriseen sisällissotaan. Päähenkilö Remi syntyi Hadeassa, mutta hänen vanhempansa salakuljettivat hänet lapsena turvaan. Nyt hän palaa rauhanturvaajana tutkimaan omaa menneisyyttään ja selvittämään, miksi vanhemmat joutuivat jättämään hänet.

Sisällissodan varjojen lisäksi Remin on kohdattava ilmiö nimeltä Calamity, outo voima, joka tuo maailmaan muinaisia hautakiviä ja monumentteja muistuttavia hirviöitä. Näiden salaperäisten olentojen kohtaaminen muodostaa keskeisen osan pelaajan matkasta.

Hell Is Us ilmestyy 4. syyskuuta PlayStation 5:lle, Xbox Series -konsoleille ja PC:lle (Steam). Jos haluat sukeltaa pelin synkkään maailmaan jo etukäteen, esikomiksi tarjoaa siihen oivan aloituksen.

Test Drive Unlimited -kehittäjä puolustaa peliä: ”Steam-numerot eivät kerro koko totuutta” Kommentit pois päältä artikkelissa Test Drive Unlimited -kehittäjä puolustaa peliä: ”Steam-numerot eivät kerro koko totuutta”

Test Drive Unliimited Solar Crown

Viime aikoina pelimaailmassa on puhuttu paljon yhdestä mittarista, kuinka monta pelaajaa on yhtä aikaa kirjautuneena Steamissa. Tätä lukua käytetään usein arvioimaan pelin menestystä. Mutta kehittäjä Naconin mukaan tämä on harhaanjohtavaa.

PS5 on ehdottomasti suurin yhteisömme. Steam-numerot eivät ole edustavia, vaikka monet seuraavat niitä, koska ne ovat ainoat julkiset luvut. – Test Drive Unlimited: Solar Crownin kehityksestä vastaava Sebastien Waxin kommentoi asiaa suoraan.

Pelin Steam-huippu oli 5 305 yhtäaikaista pelaajaa, mikä monen mielestä viittaa keskinkertaiseen menestykseen. Mutta Sony ei julkaise vastaavia lukuja, joten PS5:n todellinen pelaajamäärä on salaisuus ja kehittäjän mukaan selvästi paljon suurempi.

Nacon myös myöntää, että peli ei julkaisuhetkellä ollut parhaassa iskussa, mutta pitkä päivitystiekartta lupaa korjausta. Heinäkuussa julkaistava Season 4 tuo peliin mm. kasinon, uusia autoja (kuten Aston Martin DB11 Volante ja DeLorean Alpha5), uusia pelimuotoja ja käyttöliittymäparannuksia. Vuonna 2026 on luvassa vielä isompia uudistuksia, kuten klassiset taksikeikat, Housing-ominaisuus sekä PvP-keskittymiä Hongkongiin ja Ibizalle.

Vaikka PC-tilastot saavat eniten huomiota, Waxin painottaa, että todellinen menestys näkyy konsolipuolella ja etenkin PS5:llä. Toisin sanoen: älä tuomitse kirjaa Steam-kansien perusteella.