Xbox Series S -konsoli paljastui uuden ohjaimen pakkauksen myötä Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox Series S -konsoli paljastui uuden ohjaimen pakkauksen myötä

Xbox-ohjain

Huhut tulevan edullisemman Xbox Series S -konsolin ympärillä ovat nousseet jälleen pintaan, kun kuvat seuraavan sukupolven Xbox-ohjaimesta ovat levinneet nettiin.

Huhujen mukaan ilman optista asemaa varustettu laite tulisi sisältämään 4 teraflopin laskentatehot, sekä mahdollisesti heikomman 1080p resoluution ja 60 fps:n ruudunpäivitysnopeuden.

Jo varmistettu ja vuoden lopulla ilmestyvä Xbox Series X puolestaan pystyy 12 teraflopsin laskentatehoon, 4K-resoluutioon ja 120 fps:n ruudunpäivitysnopeuteen.

Microsoftin odotellaan julkaisevan lisätietoja kyseisestä konsolista tämän kuun aikana.

PlayStation-ikoni Crash Bandicoot on saamassa oman animaatiosarjansa Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation-ikoni Crash Bandicoot on saamassa oman animaatiosarjansa

Crash Bandicoot 4

Netflix jatkaa videopelien muuntamista viihteeksi ja tuo ruuduille seuraavaksi tutun turvaturbon: Crash Bandicootin. Suosittu pelihahmo on saamassa oman animaatiosarjansa, joka on parhaillaan kehitteillä suoratoistojätin sisällä.

Vuonna 1996 PlayStationin maskottina debytoinut Crash Bandicoot nousi ikoniksi Naughty Dogin luoman pelitrilogian myötä. Sen jälkeen hahmo on ajanut, hypännyt ja pyörinyt monissa eri omistuksissa, nykyisin Activisionin (ja siten Microsoftin) tallissa. Vuoden 2017 N. Sane Trilogy -uusintapaketin menestys herätti sarjan uuteen kukoistukseen ja loi pohjan uusille peleille, kuten Crash Bandicoot 4: It’s About Time.

Netflixin tulevasta sarjasta ei ole vielä paljastettu tekijöitä tai juoniyksityiskohtia, mutta tämä on ensimmäinen kerta, kun Crash itse tähdittää omaa ohjelmaansa. Aiemmin hänet nähtiin sivuroolissa Skylanders Academy -sarjassa, jossa myös sisko Coco Bandicoot vilahti mukana.

Uusi sarja liittyy Netflixin kasvavaan peliaiheisten animaatioiden joukkoon, johon kuuluvat muun muassa Arcane, Tomb Raider ja tuleva Minecraft-sarja. Näyttää siltä, että Crash on viimein palaamassa ruutuun ja tällä kertaa täydessä spinnauksessa.

Konsoli, joka onkin PC – Tässä on seuraavan sukupolven Xbox Kommentit pois päältä artikkelissa Konsoli, joka onkin PC – Tässä on seuraavan sukupolven Xbox

Xbox 2042

Konsolimaailmassa pyörii hurja huhumylly. Xbox ei olekaan kuollut, vaan se onkin mennyt ja muuttunut Windows-tietokoneeksi. Microsoftin on huhuiltu kehittävän uuden sukupolven Xbox-laitetta, joka yhdistää konsolipelaamisen vaivattomuuden ja PC-pelaamisen rajattomat mahdollisuudet. Tuleva Xbox olisi siis ”premium”-kokemus, joka tarjoaisi molempien maailmojen parhaat puolet.

Miltä tämä kuulostaa? Laitteen ytimessä pyörisi täysiverinen Windows-käyttöjärjestelmä, mutta päälle olisi kerrostettu TV-käyttöön optimoitu, perinteisen konsolin tuntuinen Xbox-käyttöliittymä. Tämän pitäisi tarkoittaa, että laite tuntuisi heti paketista otettuna tutulta Xboxilta, mutta halutessasi voisit sukeltaa Windowsiin ja asentaa vaikkapa Steamia, Epic Games Storen tai jopa Microsoft Officea. Kyllä, luit oikein: voit pelata God of Waria ja Spider-Mania (PlayStationin PC-julkaisuja) samalla laitteella kuin Haloa ja Forzaa!

Tuleva Xbox myös ratkaisisi yhden ikuisuusongelman, moninpeli on maksutonta. Koska laite on periaatteessa PC, maksullinen moninpelimaksuseinä (kuten nykyisin Xboxissa) olisi täysin järjetön ja kannustaisi pelaajia siirtymään suoraan Steamiin. Lisäksi Microsoftin kerrotaan työskentelevän AMD:n kanssa kehittääkseen uutta piirisarjaa, jonka myötä kaikki nykyiset Xbox Series X|S -pelit olisivat täysin yhteensopivia ja pyörisivät sulavasti.

Xbox-johtaja Phil Spencer onkin jo viitannut, että suuntaa voi katsella ASUSin kanssa yhteistyössä tehdystä Xbox Ally X PC-käsikonsolista. Uusi konsoli, joka on itse asiassa kuratoitu PC, pyrkisi olemaan markkinoiden kustannustehokkain tapa päästä sisään PC-pelaamisen maailmaan. Vaikka laitteesta odotetaan ”premium”-kokemusta ja luultavasti PlayStation 6:ta kalliimpaa hintaa, Microsoftin etuna on Windows-lisenssimaksujen puuttuminen ja volyymialennukset.

Microsoft todella repii sääntökirjan riekaleiksi tällä askeleella. Jos toteutus onnistuu, seuraavan sukupolven Xbox-laitteella olisi teoriassa enemmän pelejä ja sisältöä kuin millään muulla koskaan julkaistulla pelilaitteella yhdistämällä perinteiset konsolipelit PC-maailman rajattomiin mahdollisuuksiin.