Xbox Series X pyörittää vanhoja pelejä HDR ja 120 fps -tuellaKommentit pois päältä artikkelissa Xbox Series X pyörittää vanhoja pelejä HDR ja 120 fps -tuella
Microsoft on ilmoittanut lisäävänsä tulevan sukupolven Xbox Series X -konsoliin vanhoille peleille HDR -tuen ja joillekkin peleille jopa 120 fps:n ruudunpäivitysnopeuden.
Tämä tarkoittanee sitä, että jos pelissä on aiemmin ollut lukittu 30 fps:n ruudunpäivitys, voi sitä jatkossa pelata 60fps – 120 fps:n ruudunpäivitysnopeudella. Automaattisen HDR -ominaisuudella ei puolestaan pitäisi olla vaikutusta pelin suorituskykyihin. Konsolilla voinee siis pelata vanhoja alkuperäisin Xbox ja Xbox 360 -konsolin pelejä HDR -tuella.
Näiden ominaisuuksien lisäksi vanhemmissa peleissä toimii myös uusi Quick Resume -toiminto, joka mahdollistaa nopean pelien välillä siirtymisen.
gearbox entertainmentvahvisti, että Borderlands 4 ilmestyy Nintendo Switch 2:lle 3. lokakuuta 2025. Muilla alustoilla, PlayStationilla, Xboxilla ja PC:llä – peli julkaistaan jo 12. syyskuuta, eli Switch 2 -pelaajat joutuvat odottamaan vajaan kuukauden pidempään.
Viivästyksen syytä ei ole kerrottu, mutta Gearboxin pomo Randy Pitchford on aiemmin hehkuttanut, että Switch 2:n kanssa työskentely on ollut iloa. Julkaisupäivä paljastettiin Pitchfordin X/Twitterissä julkaisemalla videolla.
Borderlands 4:n hinta on 70 euroa julkaisussa, ja pelistä saatiin jo ennakkokokemuksia viime kuussa. Ensituntumat olivat lupaavia, peli tarjoaa jälleen sen oudon maailman täynnä sekopäitä ja ärsyttävän hauskoja robotteja, jonka fanit tuntevat ja rakastavat.
Aiemmin julkaisua aikaistettiin 11 päivällä, ilmeisesti välttääkseen Grand Theft Auto 6:n kilpailun, mutta GTA:n viivästyminen ensi vuoteen teki siitä turhan varotoimenpiteen. Nyt on kuitenkin selvää, Pandoran kaaos saapuu Switch 2:lle lokakuun alussa.
Ubisoftin merirosvoteemainen Skull and Bones jatkuu toisen pelivuotensa toisella kaudella. Uusi kausi, nimeltään Oaths of War, tuo mukanaan isompia taisteluita, uusia ominaisuuksia ja mahdollisuuden ottaa osaa entistä kunnianhimoisempaan merisotaan.
Jännitteet kasvavat Intian valtamerellä
Avoimen maailman meriseikkailu syvenee taas sekä tarinan että sisältöjen osalta. Kauden aikana pelaajat tempautuvat mukaan yhä kireämpiin tunnelmiin Intian valtamerellä, kun eri ryhmät valmistautuvat ottamaan kunnolla yhteen.
Uusi sotalaiva ja pelottava Megafort
Tällä kaudella peliin saadaan ensimmäistä kertaa raskaampaa kalustoa, kun käyttöön tulee uusi laivatyyppi: fregatti. Se on iso sotalaiva, jolla on jykevät suojaukset, tehokas aseistus ja uusi Grit-ominaisuus. Tämä tekee siitä kovan vastuksen niin pelaajille kuin vihollisillekin.
Lisäksi mukaan tulee pelin tähän mennessä suurin linnoitus – Megafort. Kyseessä on lähes murtumaton linnake, jonka puolustukset ja aseistus vaativat kaatamiseen suunnittelua ja yhteistyötä. Yksin sitä ei kannata lähteä haastamaan.
Valintoja ja seurauksia
Kauden puolivälissä pelaajat joutuvat valitsemaan puolensa kahden suuren valtakunnan välillä. Valinnalla on vaikutuksensa, ja pelaajan on myös mahdollista vaihtaa puolta kauden edetessä. Molemmat vaihtoehdot tuovat mukanaan sekä etuja että riskejä.
Mukana on myös uusi Smugglers Pass -järjestelmä, josta voi tienata kaikenlaista – aseita, panssareita, ulkoasupäivityksiä ja muuta mukavaa.
Ilmaisviikonloppu luvassa
Jos peli ei ole vielä tuttu, sitä pääsee kokeilemaan maksutta tulevana viikonloppuna. Ilmaispelijakso käynnistyy keskiviikkona 17.7. klo 18.00 ja päättyy sunnuntaina 21.7. klo 15.00.
Merirosvoseikkailua ilman rajoja
Skull and Bones on massiivinen verkkomoninpeli, jossa yhdistyvät meritaistelut, selviytymiselementit ja vapaasti tutkittava maailma. Peli panostaa ristiinpelaamiseen, eli voit pelata kavereiden kanssa riippumatta siitä, onko käytössä konsoli vai tietokone.