XDefiantin ensimmäinen kausi alkaa heinäkuun alussa – Uusia hahmoja, karttoja ja pelitiloja luvassa! Kommentit pois päältä artikkelissa XDefiantin ensimmäinen kausi alkaa heinäkuun alussa – Uusia hahmoja, karttoja ja pelitiloja luvassa!

XDefiant

Ubisoft paljasti Ubisoft Forward -tapahtumassaan lisätietoa XDefiant -pelin ensimmäisen kauden sisällöstä. Nopeatempoinen ja ilmainen verkkoräiskintäpeli saa uuden kauden 2. heinäkuuta, ja se tuo mukanaan paljon uutta pelattavaa.

Ensimmäisellä kaudella pelaajat voivat odottaa:

  • Uuden GSK-ryhmittymän, joka on saanut inspiraationsa Rainbow Six Siege -pelistä.
  • Kolme uutta karttaa: Club House, Daytona ja Rockefeller.
  • Kolme uutta asetta.
  • Uusi Lipunryöstö-pelitila.
  • Ranked-pelitilat.

Lisätietoja kauden sisällöstä paljastetaan 1. heinäkuuta XDefiantin uudessa YouTube-ohjelmassa.

Lue myös: Hauskuuden kipinä uudelleensyntynyt – arvostelussa XDefiant

XDefiant on helposti opittava ja nopeatempoinen verkkoräiskintäpeli, jossa pelaajat muodostavat joukkueita ja kohtaavat toisensa jännittävissä pelimuodoissa. Peli ammentaa inspiraatiota useista Ubisoftilta tutuista toimintapeleistä, ja se näkyy hahmojen ulkonäössä, varusteissa ja aseissa. Pelissä on jo 14 erilaista karttaa, jotka on sijoitettu monista muista Ubisoft-peleistä tutuista ympäristöistä. Aseita on pelissä 24 kappaletta ja niitä voi muokata 44 eri viritysosalla. Pelin viisi ryhmittymää ovat tuttuja peleistä kuten The Division, Far Cry 6, Splinter Cell, Watch Dogs 2 ja Ghost Recon Phantoms. Jokaisella ryhmittymällä on mukanaan kolme erikoissotilasta.

XDefiant on saatavilla ilmaiseksi PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle Ubisoft Connect -palvelussa. Pelin ikäraja on PEGI 16.

Darkwood palaa 8 vuoden tauon jälkeen – uusi jatko-osa lupaa kauhua ja selviytymistä Kommentit pois päältä artikkelissa Darkwood palaa 8 vuoden tauon jälkeen – uusi jatko-osa lupaa kauhua ja selviytymistä

Yksi kauhun legendoista, Darkwood, saa vihdoin jatkoa kahdeksan vuoden odotuksen jälkeen. Seuraajan kehityksestä vastaa Pathologic-sarjan luoja Ice-Pick Lodge, yhteistyössä Manor Lords -pelin julkaisijan Hooded Horsen kanssa. Alkuperäisen tiimin Acid Wizard toimii neuvonantajana, jotta pelin synkkä ja ahdistava tunnelma säilyy.

Darkwood 2 sijoittuu useita vuosia alkuperäisen tapahtumien jälkeen Aral-järven kuivuvalle alueelle, jossa suolatasangot ja aavikon kaltaiset maisemat luovat karun taustan selviytymistaistelulle. Peli säilyttää ylhäältä kuvattavan perspektiivin ja hardcore-survival-mekaniikat: pelaajan on etsittävä tukikohta, kerättävä resursseja ja valmisteltava illan hyökkäyksiä tarkasti. Päivänvalo on kallisarvoista, ja jokainen yö voi olla viimeinen, jos varautuminen epäonnistuu.

Pelin tarina on valintavetoinen ja muokkaa maailmaa sekä sen asukkaita, mutta sen voi ymmärtää myös ilman alkuperäisen pelin kokemusta. Hooded Horse lupaa, että jatko-osa kunnioittaa alkuperäisen hengen, mutta tuo myös uutta sisältöä niille, jotka kaipaavat synkkää selviytymiskokemusta.

Acid Wizardin Gustaw Stachaszewski kertoo, että alkuperäisen tiimin luovuus ja uniikki visio haluttiin säilyttää, vaikka pelin kehitys on nyt uudessa studiossa. Ice-Pick Lodgen kokemus Pathologic-sarjasta tuo odotetun lisämausteen kauhuun ja selviytymiseen.

Julkaisupäivää ei ole vielä vahvistettu, mutta peli tulee saataville PC:lle ja Game Pass -palveluun. Pelin tunnelma lupaa jälleen kerran hikoilua, sydämentykytystä ja armotonta selviytymistä, joten kauhun ystävät voivat alkaa valmistautua.

Italialainen indie-kehittäjä nimesi pelinsä vahingossa täysin paskaksi Kommentit pois päältä artikkelissa Italialainen indie-kehittäjä nimesi pelinsä vahingossa täysin paskaksi

Italialainen indie-kehittäjä Fix-a-Bug sai odottamattoman mainosbuustin, kun heidän uusi satirinen RPG-pelinsä The Crazy Hyper-Dungeon Chronicles käännettiin japaniksi hieman liian suoraan. Pelin nimi päätyi Japanin Steam-sivulle muotoon Kuso Dungeon, joka tarkoittaa suoraan suomennettuna Shitty Dungeon eli ”Paska luolasto” (vai paskainen?).

Virhe herätti nopeasti huomiota ja levisi viraalina sosiaalisessa mediassa. Pelaajat ja medioiden edustajat nauroivat hullunkuriselle nimelle, ja peli pääsi nopeasti monen toivelistoille. Kehittäjä Paolo Nicoletti kertoo, että kyseessä oli täysin vahingossa tapahtunut moka, mutta se tuotti pelille huomattavasti näkyvyyttä.

Se oli vahingossa tapahtunutta markkinointia parhaimmillaan. – Nicoletti kommentoi.

Itse peli on saanut Steamissä pääosin positiivista palautetta. Arvostelijat kiittävät erityisesti peliin sisältyvää itseironista huumoria, visuaalista ilmettä ja toimivaa pelimekaniikkaa. Nicoletti kertoo tiiminsä seuraavan pelaajapalautetta tarkasti ja työstävänsä parannuksia ja tasapainotuksia sen perusteella.

The Crazy Hyper-Dungeon Chronicles on nyt saatavilla PC:lle Steamin kautta ja tarjoaa sekä hupia että haastetta dungeon crawler -tyylisen pelin ystäville. Se todistaa samalla, että joskus vahinko voi muuttua kultaiseksi markkinointikeinoksi.