XDefiantin ensimmäinen kausi alkaa heinäkuun alussa – Uusia hahmoja, karttoja ja pelitiloja luvassa! Kommentit pois päältä artikkelissa XDefiantin ensimmäinen kausi alkaa heinäkuun alussa – Uusia hahmoja, karttoja ja pelitiloja luvassa!

XDefiant

Ubisoft paljasti Ubisoft Forward -tapahtumassaan lisätietoa -pelin ensimmäisen kauden sisällöstä. Nopeatempoinen ja ilmainen verkkoräiskintäpeli saa uuden kauden 2. heinäkuuta, ja se tuo mukanaan paljon uutta pelattavaa.

Ensimmäisellä kaudella pelaajat voivat odottaa:

  • Uuden GSK-ryhmittymän, joka on saanut inspiraationsa Rainbow Six Siege -pelistä.
  • Kolme uutta karttaa: Club House, Daytona ja Rockefeller.
  • Kolme uutta asetta.
  • Uusi Lipunryöstö-pelitila.
  • Ranked-pelitilat.

Lisätietoja kauden sisällöstä paljastetaan 1. heinäkuuta XDefiantin uudessa YouTube-ohjelmassa.

Lue myös: Hauskuuden kipinä uudelleensyntynyt – arvostelussa XDefiant

XDefiant on helposti opittava ja nopeatempoinen verkkoräiskintäpeli, jossa pelaajat muodostavat joukkueita ja kohtaavat toisensa jännittävissä pelimuodoissa. Peli ammentaa inspiraatiota useista Ubisoftilta tutuista toimintapeleistä, ja se näkyy hahmojen ulkonäössä, varusteissa ja aseissa. Pelissä on jo 14 erilaista karttaa, jotka on sijoitettu monista muista Ubisoft-peleistä tutuista ympäristöistä. Aseita on pelissä 24 kappaletta ja niitä voi muokata 44 eri viritysosalla. Pelin viisi ryhmittymää ovat tuttuja peleistä kuten The Division, Far Cry 6, Splinter Cell, Watch Dogs 2 ja Ghost Recon Phantoms. Jokaisella ryhmittymällä on mukanaan kolme erikoissotilasta.

XDefiant on saatavilla ilmaiseksi :lle, :lle ja /S:lle Ubisoft Connect -palvelussa. Pelin ikäraja on PEGI 16.

Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella Kommentit pois päältä artikkelissa Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella

RoboCop: RogueCity

Jos RoboCopin paluu videopelien maailmaan on jäänyt kokematta, nyt olisi aika kaivaa Auto-9 esiin. : Rogue City on nimittäin parhaillaan Steamissä peräti 90 prosentin alennuksessa.

Normaalisti 39,99 euroa maksava peli irtoaa tällä hetkellä vain 3,99 eurolla. Tarjous on voimassa 5. syyskuuta asti.

Vuonna 2023 julkaistu ensimmäisen persoonan toimintapeli sijoittuu RoboCop-elokuvien toisen ja kolmannen osan väliin. Pelaaja pääsee tietenkin itse metallisaappaisiin, ja meno on juuri sitä mitä RoboCopilta sopii odottaakin: rikollisten kurmuuttamista, Auto-9:n laulattamista ja Old Detroitin katujen puhdistamista.

Mukana on myös tutkimista, kuulusteluja ja pelaajan omiin päätöksiin perustuvia tehtäviä. Ja mikä parasta, Peter Weller palasi RoboCopin ääneksi, joten ainakin yksi asia on tehty kunnolla.

Steamissä peli on kerännyt peräti 27 925 arviota, joista valtaosa on erittäin myönteisiä. Myös viimeaikaiset arviot ovat samalla linjalla.

Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä Kommentit pois päältä artikkelissa Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä

Playground Gamesin tuleva ei aio olla satojen tuntien jättimäinen roolipeli. Gamescomissa järjestetyssä haastattelussa vahvisti, että pelin pääjuonen läpäisemiseen kuluu noin 15–20 tuntia. Sivutehtävien ja avoimen maailman tutkimisen parissa aikaa voi käyttää vielä toiset 15–20 tuntia.

Pelkkä tarinan läpäisy ei kuitenkaan kerro koko totuutta. Fable sisältää runsaasti erilaisia elämäntapajärjestelmiä, joiden parissa pelaaja voi puuhastella ilman varsinaista päämäärää. Kehittäjien mukaan näillä järjestelmillä ei käytännössä ole selkeää loppua, joten jos Albioniin ihastuu oikein kunnolla, siellä voi viettää aikaa vaikka kuinka pitkään.

Kokonaisuudessaan Fable vaikuttaa siis olevan enemmän pelaajan omaan tahtiin etenevä seikkailu kuin valtava aikasyöppö. Jos haluat vain nähdä tarinan, urakka ei veny kohtuuttomaksi. Jos taas tavoitteena on koluta jokainen nurkka ja saada Albionin asukkaat joko rakastamaan tai vihaamaan sinua, pelitunteja kertyy huomattavasti enemmän.

Fable julkaistaan 27. helmikuuta 2027 , ja . Nyt tiedämme ainakin sen, ettei pelin läpäiseminen vaadi elämänmittaista sitoutumista, ellei pelaaja itse sitä halua.