Yhdet kuulokkeet kaikkeen – arviossa Turtle Beach Stealth 700 Gen 2 MAX Kommentit pois päältä artikkelissa Yhdet kuulokkeet kaikkeen – arviossa Turtle Beach Stealth 700 Gen 2 MAX

Turtle Beach 700 MAX

Turtle Beach Stealth 700 Gen 2 MAX

7.5 / 10
Hyvää Yhteensopivuus yli laitevalmistajien rajojen
, akun kesto (keskimäärin 40 tuntia)
 sekä mikrofonin äänenlaatu (langattomaksi laitteeksi) yllättävän hyvä
. Huonoa 2.4Ghz yhteyden kantama on surkea
, ääni vuotaa melko pahasti
 sekä ei sovellu ihan kaikille "pääkopille". Isopäisimmille kavereille sopivuus voi olla todella tiukka.


Stealth 700 Gen 2 MAX -kuulokkeet tulivat markkinoille alkukesästä 2022. Suomessa niiden hinnat liikkuvat, tätä kirjoittaessa, keskimäärin parissa sadassa eurossa. Mitä ihmettä siihen hintaan sitten saa?

Xboxille brändätyt kuulokkeet toimivat viimeisimpien boksi-sukupolvien lisäksi myös Playstationilla, Nintendo Switchillä, Playstationeilla (4 ja 5) ja mobiilipuolen (, ) lisäksi myös tietokoneella (, Mac). Sen massiiviset 50mm elementit sisältävät 7.1 surround äänen ja tietenkin myös näkymättömiin taittuva mikrofonin.

On selvää, että kuulokkeiden premium-hintaa perustellaan sillä, että ne käyvät useamman valmistajan laitteille ja ne ovat niin ikään päivitys Turtle Beachin aikaisemmille tuotteille. Yhdet kuulokkeet hallitsemaan kaikkea! Luvattu, yli 40 tunnin akunkesto, on vaikuttava ja keskimäärin pitää myös paikkansa, joten laitetta ei tarvitse jatkuvasti pitää latauksessa.

Katso Stealth 700 Gen 2 MAX -unboxaus video

Äänenlaatu on konsolikäytössä ongelmatonta ja hyvää, mutta PC:n kanssa voi törmätä ongelmiin esimerkiksi volyymitasojen kanssa. Positiivista on ollut huomata, että mikrofonin äänenlaatu verkkopelien parissa on yksi langattomien laitteiden parhaimmistoa. Musiikkia kuunnellessa laitteen äänenlaatu ei mitenkään erikoinen tai massasta erottuva ole.

Noin 400 grammaiset kuulokkeet eivät päässä tunnu painavilta, mutta aluksi ne tuntuvat jopa epämukavan tiukoilta. Memory foam -pehmustetut kuulokkeet tosin mukautuvat melko nopeasti pelaajan päähän. Kuulokkeiden isoin ongelma on kuitenkin se, että ne eivät Välttämättä kaikkein isopäisimmille kavereille sovellu.

Toisena ongelmana on pakko mainita, että kuulokkeet vuotavat todella paljon jos pelaajalla on mikrofoni käytössä ja volyymi suhteellisen kovalla kuulokkeissa niin pelikaveri saattaa kuulla oman äänensä kaikuna.

Turtle Beachin omalla Audio Hub -mobiilisovelluksella voi kuulokkeita säätää lennosta ja säätää haluamansa toiminnon kuulokkeiden mode-nappulalle ja ylimääräiselle rullalle. Hieman oudosti Audio Hub -softan tietokoneversiolla ei voi muuta kuin päivittää kuulokkeiden ja langattomaan yhdistämiseen käytettävän donglen firmware-laiteohjelmiston.

Jokaisesta kuulokemikrofonista mitä markkinoilla löytyy aina ne hyvät ja huonot puolensa. Turtle Beach Stealth 700 Gen 2 MAX -kuulokkeet varmasti saavat kritiikkiä hintansa puolesta, sillä halvemmalla saa parempaa äänenlaatua, mutta ei laitesoveltuvuutta. Täysin langattomaksi ratkaisuksi pelaajalle, joka haluaa yhdistää laitteen nopeasti konsolista toiseen Turtle Beachit ovat mainio valinta.

For Honor täyttää kymmenen – juhlakausi tuo mukanaan uutta sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa For Honor täyttää kymmenen – juhlakausi tuo mukanaan uutta sisältöä

juhlistaa For Honorin kymmenettä pelivuotta tuoreella Cycle of War -kaudella, joka tuo mukanaan uuden pelimuodon, Battle Passin ja kokonaisen vuoden verran sisältöä.

Rauhan aika on ohi Heathmoorissa

on pitänyt pelaajansa taistelukentillä jo lähes vuosikymmenen. Nyt alkaa uusi luku, kun peli avaa kymmenennen pelivuotensa Cycle of War -kaudella.

Edellinen pelivuosi päättyi Guljinin pakottamaan, hauraaseen rauhaan. Knight Gryphon ei kuitenkaan hyväksy näitä ehtoja. Sen sijaan hän kutsuu menneisyyden legendaariset sankarit takaisin taisteluun, ja sodan sykli pyörähtää jälleen käyntiin.

Kauden myötä pelaajille avautuu joukko uusia ja uudistettuja asuja sekä varusteita.

Arena of Echoes tuo kolmen tiimin kaaosmoodin

Kauden kiinnostavin uutuus on rajatun ajan pelimuoto Arena of Echoes, joka on pelattavissa 2. huhtikuuta saakka.

Pelimuoto rikkoo For Honorin tutun kaavan: kahden pelaajan ryhmät liittyvät pomohahmon johtoon, ja kolme tällaista tiimiä ottaa yhteen 3 vastaan 3 vastaan 3 -otteluissa. Asetelma on kaaottinen ja lupaa tiukkaa kilpailua useammalta kuin yhdeltä suunnalta kerralla.

Koko vuosi täynnä sisältöä

Cycle of War -kauden mukana saapuu myös uusi Battle Pass -palkintokortti sekä Arena of Echoes -pelikenttä.

Koko kymmenes pelivuosi täydentyy vähitellen uusilla sankarihahmoilla, lisäpelialueilla, Hero skin -lisäyksillä ja erilaisilla pienpalkinnoilla. Lupaukset ovat näin ollen varsin mittavat heille, jotka aikovat pysyä Heathmoorin taistelukentillä pitkälle vuoteen.

For Honor on saatavana – ja -konsoleille sekä :lle. Peli toimii yhteensopivuustilassa myös – ja -laitteilla. Lisäksi se kuuluu Ubisoft+-tilauspalveluun.

Tietoturva-aukko uhkaa jopa 875 miljoonaa Android-puhelinta – lukittu laite voidaan murtaa alle minuutissa Kommentit pois päältä artikkelissa Tietoturva-aukko uhkaa jopa 875 miljoonaa Android-puhelinta – lukittu laite voidaan murtaa alle minuutissa

Tuore tietoturvalöydös herättää huolta -käyttäjien keskuudessa. Tutkijoiden mukaan jopa 875 miljoonaa puhelinta saattaa olla haavoittuvia kriittiselle virheelle, jonka avulla lukittu laite voidaan murtaa alle minuutissa – jopa silloin, kun puhelin on sammutettuna. Haavoittuvuus koskee monia laitteita, joissa on MediaTek-valmistajan järjestelmäpiiri.

Tietoturva-aukko, tunnukseltaan CVE-2025-20435, löytyi tutkijoilta Ledgerin Donjon-hakkerilaboratoriosta. Hyökkäys kohdistuu puhelimen käynnistysketjuun ennen kuin Android-järjestelmä ehtii edes latautua. USB-yhteyden kautta hyökkääjä voi teoriassa kaivaa esiin salausavaimia, murtaa PIN-koodin ja päästä käsiksi esimerkiksi viesteihin, kuviin tai kryptolompakon siemenlauseisiin.

Haavoittuvuus koskee laajaa joukkoa MediaTekin järjestelmäpiirejä, joita käytetään erityisesti keskihintaisissa ja edullisemmissa Android-puhelimissa. Tällaisia laitteita löytyy esimerkiksi valmistajilta kuten Xiaomi, Oppo, Vivo ja Realme. Yksi tutkimuksessa käytetyistä testilaitteista oli Nothing CMF Phone 1.

Hyviäkin uutisia on: MediaTek on jo julkaissut korjauksen valmistajille tammikuussa. Ongelmana on kuitenkin Android-ekosysteemin hajanaisuus – päivitykset eivät saavu kaikkiin laitteisiin nopeasti, jos ollenkaan. Siksi käyttäjien kannattaa tarkistaa, että puhelimessa on vähintään maaliskuun tietoturvapäivitykset.

Tutkijoiden mukaan tapaus muistuttaa karulla tavalla yhdestä asiasta: älypuhelimia ei ole alun perin suunniteltu digitaalisten salaisuuksien holveiksi. Jos puhelimeen on tallennettu esimerkiksi kryptovaroihin liittyviä avaimia, ne kannattaa siirtää turvallisempaan laitteeseen – ainakin siihen asti, että päivitykset ovat varmasti kunnossa.