Yksi viime vuoden kovimmista älykelloista saa seuraajan – OnePlus Watch 3 paljastettiinKommentit pois päältä artikkelissa Yksi viime vuoden kovimmista älykelloista saa seuraajan – OnePlus Watch 3 paljastettiin
Teknologiajätti OnePlus on paljastamassa uutta älykelloaan, OnePlus Watch 3:a, joka on tarkoitus lanseerata Euroopan ja Pohjois-Amerikan markkinoille 18. helmikuuta.
Kello herättää huomiota erityisesti poikkeuksellisella akunkestollaan. OnePlus Watch 3 kykenee toimimaan jopa 5 päivää normaalitilassa ja peräti 16 päivää virransäästötilassa. Lisäksi 10 minuutin pikalauksulla saa virtaa koko päiväksi.
Tekniikan ytimessä ovat Snapdragon W5 -suoritin ja uusi BES2800 MCU Efficiency -piiri, jotka muodostavat kaksimoottorisen arkkitehtuurin. Tämä ratkaisu takaa optimaalisen tasapainon pitkän akunkeston ja älykkäiden toimintojen välillä.
Muotoilultaan OnePlus Watch 3 edustaa premium-luokkaa. Runko on valmistettu ruostumattomasta teräksestä, ja kehys on titaaniseosta PVD-pinnoitteella. Kello tulee saataville kahdessa värissä: vihreänä (Emerald Titanium) ja mustana (Obsidian Titanium).
Emerald Titanium -malli on saanut inspiraationsa luonnosta, kun taas Obsidian Titanium yhdistää modernin teknologian ja hillityn eleganssin.
Kaikki yksityiskohdat OnePlus Watch 3:sta paljastetaan virallisessa julkistustilaisuudessa 18. helmikuuta kello 15.00 Suomen aikaa OnePlus Euroopan YouTube-kanavalla.
Tabletin ostaminen tässä hintaluokassa on kuin tilaisi paikallisesta ”Turkinpippuri-pizzeriasta” jättiperhepizzaa isolle poikaporukalle. Tavoitteena on maksimoida koko ja täytteiden määrä minimibudjetilla, mutta löytää silti sellainen ”Quattro Stagioni” -ratkaisu, joka pitää koko porukan tyytyväisenä – olipa kyseessä sitten leffafriikki, satunnaispelaaja tai se tyyppi, joka haluaa luonnostella tulevia tatuointi-ideoitaan muistion kulmaan.
OnePlus Pad Go 2 (etenkin testissä ollut 449 euron 5G-malli) on teknologinen vastine tälle pizzalle: se tarjoaa valtavan annoksen ominaisuuksia ilman, että lompakko huutaa armoa. Olen testannut laitetta muutaman viikon ajan niin toimiston jatkeena, lastenhoitoapuna kuin omana viihdekeskuksenani. Tässä rehellinen analyysi siitä, miten kyseinen metalliläpyskä selviää arjen haasteista.
Showpainia ja salaliittoteorioita – mitä muuta viihdekäyttöön tarviikaan?
Aloitetaan siitä norsusta olohuoneessa: 12,1-tuumainen näyttö ja sen poikkeava 7:5-kuvasuhde. Paperilla se kuulostaa ”tuottavuusratkaisulta”, joka on tehty Excel-taulukoita ja kahden sovelluksen rinnakkaisajoa varten – ja myönnettäköön, korkeampi ruutu onkin siihen hommaan ylivoimainen. Mutta monet pelkäävät neliömäisemmän muodon pilaavan leffanautinnon mustilla palkeillaan. Päätin ottaa asiasta selvää ns. pitkän kaavan mukaan
Viritin laitteeseen Netflixin ja laitoin pyörimään puhdasta ”aivot narikkaan” -viihdettä: showpainia. Kun hikiset miehet heittelevät toisiaan trikoissa, liikkeen toiston on syytä olla kunnossa. Ja se on. OnePlus Pad Go 2:n näyttö pysyy vauhdissa mukana, ja 120 hertsin virkistystaajuus tekee katselusta sulavaa. Vaikka laitteessa on LCD-paneeli eikä OLED, värit toistuvat yllättävän elävästi, ja jopa 600 nitin kirkkaus riittää pitämään kuvan selkeänä myös päivänvalossa.
Seuraavaksi siirryin Disney+:n puolelle ja nostalgiamatkalle Salaiset kansiot (The X-Files) -sarjan ja Avatarien pariin. Tässä kohtaa 7:5-kuvasuhteen ”ongelma” tulee konkreettisesti esiin viihdepuolen touhuissa: kuvan ylä- ja alareunaan jää kiistatta mustat palkit. Tämä voi monessa ”tavan tallaajassa” aiheuttaa ärsytystä? Viiden minuutin katselun jälkeen unohdin ne täysin. Koska näyttö on fyysisesti niin massiivinen, itse videokuva on joka tapauksessa suurempi kuin monessa pienemmässä tabletissa.
Sitä paitsi, mustat palkit tarjoavat tekstityksille täydellisen kodin. Tekstit kelluvat selkeästi kuvan alapuolella eivätkä peitä esimerkiksi Mulderin ja Scullyn tärkeitä ilmeitä. Pimeässä huoneessa huomaa, ettei musta ole aivan pikimustaa taustavalosta johtuen, mutta tässä hintaluokassa suoritus on erinomainen. Kokemusta tukee neljän kaiuttimen äänimaailma, joka puskee dialogin selkeänä ilman särinää ja mikä on äänimaailmaltaan varsinkin kohtuullista tähän hintaluokkaan nähden.
Riittääkö potku pelipojille?
Entä sitten pelaaminen? Jos olet se tyyppi, joka laskee ruudunpäivitysnopeuksia ja ylikellottaa kaiken mahdollisen liikkuvan elämässään, tämä ei ehkä ole sinulle. Mutta monelle tavallisille kuolevaisille OnePlus Pad Go 2 on oikein passeli pelikaveri.
Testasin laitetta muutamalla suositulla mobiilipelillä, ja kokemus oli kautta linjan positiivinen. OnePlus Pad Go 2on kuin luotettava perheauto: se ei kiihdy nollasta sataan kahdessa sekunnissa, mutta se vie sinut perille mukavasti ja varmasti. Raskaimmissa peleissä grafiikka-asetuksia ei kannata vääntää tappiin, mutta peruspelaamiseen tehot riittävät mainiosti, eikä laite kuumene häiritsevästi edes pidemmissä sessioissa.
Digitaalinen lehtiö: Stylo-kynä testissä
Olen aina ihaillut ihmisiä, jotka luovat tabletteillaan mestariteoksia. Itse olen enemmän ”tikkuukko ja epämääräinen ympyrä” -tasoa, mutta testasin silti erikseen myytävää OnePlus Stylo -kynää. Tuntuma on hyvä: kynä on tarkka, se tukee 4096 painetasoa ja viive on saatu niin pieneksi, ettei sitä peruskäytössä huomaa. Kynä liukuu lasilla sopivalla kitkalla. Ja etenkin juniorit viihtyivät piirtämisen parissa ja katsoin, että jälkikin on varsin hyvää.
Mutta sitten tulemme siihen suunnittelun kukkaseen.
Stylo-kynässä on yksi ”Go”-mallin säästökohde, joka saa varmastikin kansalaiset huokaisemaan syvään. Kynä ei lataudu langattomasti tabletin kyljestä. Siinä on USB-C-portti, johon pitää kytkeä johto. Tällainen ratkaisu tuntuu vuonna 2026 auttamattoman vanhanaikaiselta. Lisäksi tabletissa ei ole magneettia, joka pitäisi kynän tiukasti mukana kuljetuksessa. Jos et hanki suojakoteloa jossa on paikka kynälle, tulet etsimään sitä läppärilaukun tai vaikkapa sohvanraosta säännöllisesti.
Käytin OnePlussan muistiota ja kynää melkoisessa moniajossa, sillä samojen viikkojen aikana testailin useampaa eri laitetta ja tein täten muistiinpanoja. Anteeksi käsialani…
Toimiston jatke vai sekasotku?
Moniajo tableteilla on yleensä yhtä tuskaa, mutta OnePlus on onnistunut ’Open Canvas’ -toiminnollaan tekemään siitä yllättävän siedettävää. Voin pitää selainta, muistiota ja kalenteria auki rinnakkain ilman, että tuntuu kuin tiirailisin postimerkkejä. Lisäksi on nostettava hattua päivityslupaukselle: viisi vuotta Android-päivityksiä tarkoittaa, että tämä laite on voimissaan vielä silloinkin, kun ovat ehtineet muuttua moneen kertaan. Se ei vanhene käsiin heti takuuajan umpeuduttua.
Pieniä iloja ja yksi iso ärsytys
Pieni, mutta tärkeä yksityiskohta etätyöläisille: etukamera on sijoitettu fiksusti laitteen pitkälle sivulle. Kun laite on vaaka-asennossa (kuten se 99 % ajasta on), katsot videopalavereissa suoraan vastapuolta silmiin, etkä näytä siltä kuin tuijottaisit epäluuloisesti johonkin vasempaan yläkulmaan. Kuvanlaatu riittää mainiosti siihen, että kollegat näkevät väsymyksen kasvoillasi teräväpiirtona.
Arjessa on kuitenkin yksi kauneusvirhe, joka saa hampaat kiristymään: sormenjälkilukijan puute. Kasvontunnistus toimii kyllä valoisassa, mutta hämärässä leffaillessa joudut naputtelemaan PIN-koodia kuin mikäkin luolamies. Tässä kohtaa säästöleikkuri on osunut vähän liian arkaan paikkaan, sillä virtanapissa oleva lukija olisi tehnyt käytöstä huomattavasti sujuvampaa.
Ikuinen vappu…siis akku
Akunkesto on OnePlus padin+ todellinen supervoima. 10 050 mAh:n akku on yksinkertaisesti massiivinen. Käytin laitetta aktiivisesti kaksi päivää ilman latausta lähinnä viihdekäyttöön. Latauspuolella tässä ei kuitenkaan mennä tämän hetkisten, etenkin puhelinten parissa esiintyvien nopeustrendien mukaisesti. Nimittäin kun akku lopulta loppuu, varaa aikaa. 33 watin latausnopeus tarkoittaa, että ”tyhjästä täyteen” on muutaman tunnin rupeama.
OnePlus Pad Go 2 voi olla erittäinkin järkevä valinta monipuolisen tabletin tarvitsevalle
Noin 450 euron hintaluokassa (5G-malli) OnePlus Pad Go 2 on laite, joka ei yritä olla enempää kuin on ja juuri siksi se on niin hyvä. Se ei ole markkinoiden kirein tehomylly, eikä sen näyttö tarjoile hifistelijöiden palvomaa ”ääretöntä mustaa”. Mutta rehellisesti sanottuna: huomaako eroa, kun katsoo sarjoja junan penkillä tai selaa uutisia aamukahvin äärellä? Tuskin.
Pad GO 2 asettaa tuhannen euron ”Pro”-tabletit kyseenalaiseen valoon, eikä suinkaan siksi, että se olisi tehokkaampi, vaan siksi, että se tekee riittävyydestä taidetta. Tavalliselle sarjamaratoonarille, uutisnarkkarille tai satunnaispelaajalle OnePlus Pad Go 2 tarjoaa 90 % lippulaivojen käyttökokemuksesta puoleen hintaan.
Monipuolisen tabletin hankkivalle OnePlus Pad Go 2 voi olla erittäinkin järkevä valinta. Se hoitaa tonttinsa kunnialla, viihdyttää takapenkillä ja jättää lompakkoon vielä sen verran täytettä, että ne perhepizzatkin saa oikeasti tilattua vaikka kaikille artikkelin alussa mainitsemille ystävilleni.
OnePlus Pad 2 GO
8.5 / 10
Hyvää+Hinta-laatusuhde
+Näyttö
+Akunkesto
+Äänentoisto
+Pitkä päivityslupaus
Huonoa-Kynän latausratkaisu
-Latausnopeus on todella hidas
-Myyntipakkauksen "se perinteinen" laturin puuttuminen
-Sormenjälkilukijan puuteYhteenveto
Monipuolisen tabletin hankkivalle OnePlus Pad Go 2 voi olla erittäinkin järkevä valinta. Se hoitaa tonttinsa kunnialla, viihdyttää takapenkillä ja jättää lompakkoon vielä sen verran täytettä, että ne perhepizzatkin saa oikeasti tilattua vaikka kaikille artikkelin alussa mainitsemille ystävilleni.Jaakko Nygård
Hintavertailupalvelu Hintaoppaan tuore data paljastaa, mitkä tuotteet kiinnostivat suomalaisia kuluttajia eniten vuonna 2025. Vuoden suosituimmaksi tuotteeksi nousi Sony PlayStation 5 Slim Digital Edition, joka palasi kärkipaikalle pudotettuaan iPhonen ykkössijan jo viime vuonna.
Pelikonsolit ja älypuhelimet hallitsivat selvästi ostokiinnostusta. Top 10 -listalle nousi peräti viisi puhelinmallia, ja erityisesti OnePlus teki vaikutuksen: OnePlus 13 kiilasi suosiossa iPhonen edelle ja nousi vuoden suosituimmaksi puhelimeksi. Myös brändivertailussa Samsung päihitti Applen, joka jäi toiselle sijalle.
Nintendo Switch 2 jäi yllättäen PlayStation 5:n varjoon ja sijoittui vasta neljänneksi, vaikka kyseessä oli vuoden merkittävimpiä konsolijulkaisuja. Kärkikymmenikkö koostui kokonaan elektroniikasta – toisin kuin aiempina vuosina, jolloin listoille mahtui myös kodinkoneita ja erikoistuotteita.
Hintaoppaan Suomen maajohtaja Liisa Matinvesi-Bassettin mukaan kehitys kertoo kuluttajien harkitsevuudesta:
“Suomalaiset vertailevat hintoja aiempaa aktiivisemmin ja harkitsevat kalliimpia hankintoja pitkään, usein tarjouksia odottaen. Erityisen huomionarvoista on OnePlussan nousu iPhone- ja Samsung-mallien ohi.”
Kategoriavoittajissa tuttuja ja yllättäjiä
Pienten keittiökoneiden suosikiksi nousi Moccamaster, syrjäyttäen aiempien vuosien trendituotteet kuten airfryerit. Kuulokkeissa Apple AirPods -mallit veivät kolme kärkisijaa, ja televisioissa LG:n 4K-mallit olivat suosituimpia. Urheilukelloissa ykköspaikan vei Polar.
Lautapelien kärjessä nähtiin Monopolyn erikoisversiot Cats ja Breaking Bad, kun taas LEGO-kategoriassa Volvon kaivinkone nousi ykköseksi ja päihitti jopa Star Wars Millennium Falconin.
Muotikategoriassa Adidas Originals Campus -tennarit syrjäyttivät Niken klassikot, ja miesten hajuvesissä klassikko Yves Saint Laurent Y nousi vuoden suosituimmaksi – osin TikTok-trendien siivittämänä.
Joulualet huipussaan välipäivinä
Hintaoppaan hintadatan mukaan joulualet käynnistyvät jo 20. joulukuuta, mutta halvimmillaan hinnat ovat usein vasta välipäivinä. Kuluttajia kehotetaan tarkistamaan hintahistoria, sillä alennusprosentit eivät aina kerro koko totuutta – esimerkiksi suosituimpien tennareiden hintahaarukka ylitti 100 euroa eri kauppojen välillä.
Vuoden 2025 tiedot perustuvat 1,1 miljoonan tuotteen ja 4,2 miljoonan hinnan analyysiin ajalta 1.1.–16.12.2025, ja ne kuvaavat suomalaisten ostokiinnostusta klikkausten perusteella.