Yksi vuoden odotetuimmista peleistä on vihdoin täällä – Resident Evil 4 saa ikävöimään äitiäkin Kommentit pois päältä artikkelissa Yksi vuoden odotetuimmista peleistä on vihdoin täällä – Resident Evil 4 saa ikävöimään äitiäkin

Resident Evil 4

PAN Vision Finlandin jakelema ja Capcomin julkaisema -pelin uusversio on saapunut tänään sekä , PlayStation 5, ja S ja -konsoleille että :lle.

Suosikkipelin uusversion tarina on sarjan faneille tuttu, mutta uusille pelaajille hämärän peitossa. Täpärän pelastumisen jälkeen jatkavat Leon S. Kennedy ja Ashley Graham tutkimusmatkaansa Los Illuminados -kultin hallitsemissa paikoissa. Tutkimustyö vie heidät vanhaan linnaan, hylättyihin kaivoksiin ja moniin muihin kutkuttaviin paikkoihin täynnä tartunnan saaneita kyläläisiä, mielipuolisia kultin jäseniä ja muita vihollisia. Las Plagasista tarttunut loinen on vaikuttanut elollisiin olentoihin järkyttävällä tavalla, minkä takia Leon ja Ashely joutuvat alituisiin vaaratilanteisiin.

Peli ei ole kuitenkaan pelkkää taistelua, sillä toimintaa rytmitetään kiehtovilla pulmatilanteilla ja mysteerien ratkomisilla. Nämä ovatkin oivallisia tilanteita purkamaan kauhun aiheuttamaa jännitystä ja stressiä, joka kuuluu olennaisesti osana pelisarjan luonteeseen.

Me toimituksessamme olemme myös arvostelleet kyseisen ja meidän mielipiteemme pelistä löytyy tämän linkin takaa.

Monster Hunter Outlanders saapuu puhelimille lokakuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Monster Hunter Outlanders saapuu puhelimille lokakuussa

-sarja tekee uuden loikan puhelimille, kun julkaistaan – ja -laitteille 29. lokakuuta. TiMi Studio Groupin ja Capcomin kehittämä peli on ilmaiseksi pelattava avoimen maailman metsästyspeli, joka on suunniteltu alusta alkaen mobiililaitteille.

Outlanders sijoittuu uuteen Aesolandin maailmaan, jossa pelaajat pääsevät tutkimaan ympäristöä, metsästämään hirviöitä ja rakentamaan oman seikkailunsa. Mukana on myös kokonaan uusia seikkailijoita, kumppaneita ja hirviöitä. Yksi uusista tuttavuuksista on Elder Dragon -luokan Ruger Aidal, joka saapuu näyttävästi paikalle auringon tavoin hehkuvana.

Taistelussa käytössä on julkaisussa seitsemän tuttua Monster Hunter -asetta: Great Sword, Long Sword, Dual Blades, Hammer, Lance, Heavy Bowgun ja Bow. Jokainen ase yhdistyy erilaisiin seikkailijoihin ja tarjoaa uusia jatkohyökkäyksiä. Kehittäjät lupaavat lisää aseita myöhempiin päivityksiin.

Hirviöitä voi lähteä metsästämään yksin tai yhdessä muiden kanssa. Mukaan voi kutsua enintään neljän pelaajan metsästysryhmän, joten suurempien hirviöiden kaatamiseen ei tarvitse lähteä aivan yksin. Mukana ovat myös Palico, Rutaco ja Trillan -kumppanit, joilla on omat persoonallisuutensa ja tapahtumansa.

Monster Hunter Outlanders julkaistaan 29. lokakuuta App Storeen ja Google Playhin. Manner-Kiinassa julkaisu tapahtuu myöhemmin vuonna 2027. Peli on ilmainen, joten Capcomin ja TiMi Studio Groupin mobiiliversio tarjoaa sarjan metsästysmeininkiä ilman erillistä hintalappua.

Something is Wrong With the Library muuttaa kirjaston veriseksi painajaiseksi Kommentit pois päältä artikkelissa Something is Wrong With the Library muuttaa kirjaston veriseksi painajaiseksi

Steamissa on viime aikoina nähty melkoinen määrä pelejä, joissa järjestellään tavaroita ja laitetaan paikkoja kuntoon. Nyt samaan joukkoon liittyy , joka vie kirjojen järjestelyn aivan uudelle, varsin karmivalle tasolle.

Pelissä pelaaja astuu entisen kirjastonhoitajan Phillip Shedin rooliin ja saa yhden yön aikaa järjestää kirjat paikoilleen. Tavallinen työvuoro muuttuu kuitenkin nopeasti painajaiseksi, kun kirjastossa alkaa ilmetä lihasta muodostuvia yliluonnollisia ilmentymiä. Rakennuksen seinät kätkevät sisäänsä myös kodittomien ihmisten ruumiita, joten kyse ei ole aivan tavallisesta iltavuorosta kirjastossa.

Pelin -sivun perusteella luvassa on järjestelyn ja siivoamisen lisäksi myös tarinaa, mysteerejä ja erikoisia paikkoja. Yksi näistä on The Drowning Room, jonka nimi ei varsinaisesti herätä ajatuksia rauhallisesta lukutuokiosta.

Pelin kehittäjä Xalavier Nelson Jr. tuntee kirjastot myös oikeassa elämässä, sillä hän on työskennellyt aiemmin kirjastonhoitajana. Hänen mukaansa yöaikainen kirjasto voi tuntua rauhalliselta ja mahdollisuuksia täynnä olevalta paikalta, kunnes jokin täysin tuntematon ääni rikkoo hiljaisuuden. Tavoitteena onkin kaikesta verisestä kauhusta huolimatta saada pelaajat arvostamaan paikallisia kirjastojaan hieman enemmän.

Something is Wrong With the Library julkaistaan myöhemmin tänä syksynä . Peliä voi jo nyt lisätä Steamin toivelistalle. Järjestele kirjat, pysy hengissä ja yritä olla miettimättä liikaa sitä, miksi seinät tuntuvat hengittävän.