Zombie-varoitus: World War Z saapuu Nintendo Switchille Kommentit pois päältä artikkelissa Zombie-varoitus: World War Z saapuu Nintendo Switchille

World War Z

Studion on paljastanut, että saapuu Nintendo Switchille. Tällä hetkellä peli on saatavilla :lle, Xbox Onelle ja :lle. Peli perustuu vuonna 2013 ilmestyneeseen -elokuvaan ja vuoden 2006 kirjaan. Pelissä maksimissaan neljä pelaajaa yrittävät selviytyä zombiemassan alta ja joutuvat hyödyntämään ympäristöstä löytyviä välinetiä erilaisin tavoin.

Pelin julkaisupäivää Nintendo Switchille ei ole paljastettu, mutta zombiefaneille jo tieto odotuksesta antaa hyvän ajan asennoitua tulevaan.

Saber Interactiven toimitusjohtaja Matt Karch kertoi, että -portin työstäminen oli vaikeinta mikä heidän on täytynyt tehdä. Hän kertoi IGN:lle, että haastavinta oli löytää peliin kompromissit, joilla ei ole liian suurta merkitystä visuaalisuuteen. Yritys halusi pelin näyttävän hyvältä, mahtuvan Switchin muistiin ja pyörivän sujuvasti. Valmis peli ei mahdollistanut tätä millään tavoin. Kokeilujen jälkeen sopiva tasapaino löytyi, niin, että sadat peliviholliset voivat hyökätä neljän verkkopeelajan kimppuun vaivattomasti ja näyttävästi.

Katso traileri alta ja lue lisää täältä:

 

Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen

on päivittynyt versioon 1.6, joka tuo peliin ilmaista lisäsisältöä ja useita parannuksia. Päivitys sisältää uusia työkoneita ja traktoreita sekä lukuisia optimointeja ja pelattavuusuudistuksia.

Uusia laitteita päivityksessä ovat:

  • Albutt f155A -paalinostin
  • CLAAS FL 140 -etukuormain
  • John Deere 683R -etukuormain
  • CLAAS ARION (550 – 530) -traktori
  • John Deere 6R -sarjan traktori

Päivitys parantaa pelin suorituskykyä ja vakautta sekä tuo mukanaan useita muutoksia ja parannuksia. Näihin kuuluvat muun muassa ModHub-päivityspainike, parannukset tekoälyn toimintaan ja eläinten tuottavuuslaskelmiin sekä lukuisat korjaukset ja optimoinnit.

25 on myynyt jo yli kolme miljoonaa kappaletta. Peli on saatavilla :lle, |S:lle, :lle ja Macille. jatkaa pelin kehittämistä ja tukemista säännöllisillä päivityksillä ja sisältölisäyksillä.

†

Last Drop vie pelaajat karulle matkalle lama-ajan Suomeen Kommentit pois päältä artikkelissa Last Drop vie pelaajat karulle matkalle lama-ajan Suomeen

on uusi suomalainen videopeli, joka sijoittuu vuoteen 1994 kuvitteelliseen Nykylän kaupunkiin. Peli yhdistää avoimen maailman toimintaa, RPG-elementtejä ja synkkää huumoria. Tarina perustuu tosielämän kokemuksiin ja käsittelee teemoja kuten ystävyys, riippuvuus ja lunastus.

Peli erottuu joukosta ainutlaatuisella sekoituksella synkkää huumoria, ronskia tarinankerrontaa ja unohtumattomia hahmoja, kuten Rahikainen, Kuikka ja Seppo (Zeze).

Pelin on kehittänyt ja sen toimitusjohtaja Henri Koskinen kuvaa peliä ”vanhaksi kunnon 1990-luvuksi”. Peli on rakennettu Unreal Engine 5:llä ja siinä on ammattimainen ääninäyttely.

Last Dropin kehityksessä on ollut mukana yli 90 harjoittelijaa ja opinnäytetyöntekijää suomalaisista ammattikorkeakouluista. Projekti on saanut 25 000 euron apurahan Digidemo Avek -rahastosta vuonna 2021.

Peli jatkaa suomalaisen peliteollisuuden perinnettä, joka alkoi 1980-luvulla harrastelijoiden toimesta ja kehittyi 1990-luvulla demoskenen kautta ammattimaisemmaksi. Last Drop edustaa uutta sukupolvea suomalaisessa pelinkehityksessä, yhdistäen paikallista kulttuuria ja kansainvälistä pelattavuutta.