Zombiselviytymistä ja keskiaikaa Birminghamissa – korealaisstudio ei välitä vertauksista erääseenkin floppiin Kommentit pois päältä artikkelissa Zombiselviytymistä ja keskiaikaa Birminghamissa – korealaisstudio ei välitä vertauksista erääseenkin floppiin

Keskiaikainen zombiselviytymispeli herätti huomiota jo ensitrailerillaan huhtikuussa 2025 – ja sai osakseen yhtä paljon epäilyksiä kuin innostusta. Verkkoyleisö vertasi sitä nopeasti -fiaskoon, jota pidettiin jopa pelimaailman huijauksena. Vertaus ei kuitenkaan pelota pelin kehittäjiä – päinvastoin.

Eteläkorealainen on uuden tulokkaan takana. Vaikka studion ensimmäinen peli oli tyyliltään täysin erilainen, God Save Birmingham syntyi rakkaudesta Project Zomboidiin, fysiikkapohjaiseen pelisuunnitteluun ja keskiaikaiseen estetiikkaan. Alkujaan pienimuotoisesta kokeilusta kasvoi täysmittainen projekti, johon on nyt sitoutunut lähes 30 kehittäjää.

Pelimaailmaksi valikoitui sattumalta 1300-luvun Birmingham. Tiimi etsi pientä, historiallisesti kiinnostavaa kaupunkia, ja YouTubesta löytynyt videomateriaali Birminghamin museon keskiaikaissimulaatiosta ratkaisi valinnan. Kehittäjät eivät aluksi edes tienneet kaupungin modernista maineesta, mutta paikallinen huumori ja ironia nostivat trailerin viraaliksi Redditissä.

Epäilyksiä herättäneen trailerin jälkeen studio esitteli realistisemman version pelistä PAX East -tapahtumassa. Kritiikkiin on suhtauduttu avoimesti. Kehittäjien mukaan kaikki trailerin ominaisuudet – animaatioista ympäristöihin – ovat aidossa kehityksessä ja tullaan toteuttamaan lopullisessa pelissä. He korostavat, etteivät kerää ennakkotilauksia tai lupaa liikoja. Sen sijaan he aikovat näyttää pelin etenemisen konkreettisesti, muun muassa pelattavan demon muodossa Gamescom-messuilla.

Kehittäjät uskovat, että vertaus The Day Before -peliin voi lopulta kääntyä heidän edukseen.

Jos pystymme näyttämään kehityksen avoimesti ja vakuuttavasti, epäilijöistä voi tulla lopulta meidän suurimpia tukijoitamme. – Ocean Drive Studiosin julkaisupäällikkö Jungsoo Lee kertoi.

God Save Birmingham julkaistaan Steamin Early Access -versiona arviolta kesän 2026 ja vuoden lopun välillä.

Roblox uhkaa oikeustoimilla “saalistajia jahtaavaa” YouTubettajaa Kommentit pois päältä artikkelissa Roblox uhkaa oikeustoimilla “saalistajia jahtaavaa” YouTubettajaa

on bannannut ja lähettänyt lopeta-ja-luovu -kirjeen 22-vuotiaalle YouTubettajalle Schlelpille, joka tunnetaan videoistaan, joissa hän jahtaa ja paljastaa väitettyjä saalistajia pelialustalla. Yli 600 000 tilaajaa kerännyt Schlep on kertonut olleensa mukana tapauksissa, jotka hänen mukaansa ovat johtaneet kuuteen pidätykseen viimeisen vuoden aikana.

Roblox syyttää häntä muun muassa lapsen vaarantamisen simuloimisesta, henkilökohtaisten tietojen jakamisesta tai pyytämisestä ja käyttäjien ohjaamisesta keskustelemaan alustalta pois. Yhtiön mukaan hänen menetelmänsä kiersivät turvajärjestelmiä ja lisäsivät riskejä käyttäjille.

Schlep kiistää syyllistyneensä sääntörikkomuksiin. Hänen mukaansa houkuttelijana toimivat syötit eivät aloittaneet seksuaalista keskustelua välttääkseen ansaan ajamisen, ja suurin osa viestinvaihdosta tapahtui Discordissa, ei Robloxissa. Hän myös väittää, että Roblox sulki kaikki hänen tilinsä, jopa lapsena luodut, sekä kertoi tapauksista, joissa Roblox ei hänen mielestään reagoinut vakaviin uhkiin, kuten Las Vegas Spheren pommiuhkaukseen.

Schlep paljasti myös, että hänet groomattiin Robloxissa lapsena suositun kehittäjän toimesta. Hänen mukaansa hänen äitinsä otti yhteyttä Robloxiin, mutta yhtiö tarjosi vain kriisiapua eikä poistanut epäiltyä vuosikausiin.

Tapauksen jälkeen sosiaalisessa mediassa on käynnistynyt #BoycottRoblox- ja #FreeSchlep-kampanjoita, joissa syytetään yhtiötä ilmiantajan hiljentämisestä. Roblox puolustautuu sanomalla, että itsenäiset sting-operaatiot haittaavat virallisia tutkimuksia ja että kaikki haitallinen toiminta tulisi ilmoittaa heidän oman moderointijärjestelmänsä kautta, jotta se voidaan käsitellä yhteistyössä viranomaisten ja lasten turvallisuusjärjestöjen kanssa.

Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC Kommentit pois päältä artikkelissa Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC

Falcomin toimitusjohtaja Toshihiro Kondo on paljastanut japanilaisessa Gamer-lehden haastattelussa, että yhtiön ohjelmoijalla kesti noin 80 tuntia läpäistä , eli tuplasti enemmän kuin alkuperäisen :n noin 40 tunnin peliaika.

Kondon mukaan lisäpituus johtuu ennen kaikkea uudesta tutkimiseen painottuvasta sisällöstä. Kartalle on lisätty runsaasti tutkittavia kohteita ja sivutehtäviä, ja jos pelaaja suorittaa kaiken sekä kuuntelee tapahtumien ääninäyttelyn, kesto venyy huomattavasti. Hän itsekin aloitti pelin valvontamielessä, mutta peliaika venyi yli viikon mittaiseksi.

Vaikka uusi versio kattaa pääpiirteissään alkuperäisen FC:n tarinan, mukana on myös pieniä lisäyksiä ja yksityiskohtia, joita ei aiemmassa versiossa ollut. Näin peli ei ole vain suora uusintaversio, vaan sisältää enemmän syvyyttä ja tekemistä.

Trails in the Sky 1st Chapter julkaistaan maailmanlaajuisesti 19. syyskuuta :lle, Nintendo Switchille ja :lle ().