Darq on painajaismaisen kaunis puzzlepeli Kommentit pois päältä artikkelissa Darq on painajaismaisen kaunis puzzlepeli

7.7 / 10
Hyvää Komeaa katseltavaa ja kuunneltavaa, puzzlet ovat kiehtovia olematta liian vaikeita ja tunnelma pysyy ahdistavana koko pelin läpi. Huonoa Peli vaatii turhan paljon konetehoa. Läppärillä joutuu pudottamaan grafiikat alas että peli on pelattava. Hieman liian kallis kaksituntinen. Lyhyesti Darq on visuaalisesti kiinnostava kauhupuzzlepeli, joka pitää otteessaan koko pelin läpi pelaamisen ajan.

Unfold Gamesin kolme ja puoli vuotta kehittelemä Darq on kaikkien huulilla julkaistuaan blogiviestin, jossa pelin kehittäjä avaa taustoja siihen miksi tämä kieltäytyi Epic Game Storen yksinoikeussopimuksesta. Kehittäjä itse totesi pitävänsä tärkeämpänä lupauksen Steam ja GOG-julkaisusta pitämistä seuraajilleen ja peliä odottaneille ja päätti olla ottamatta vastaan tarjousta.

Törmäsin Darqiin Instagramissa, jossa kehittäjä julkaisi timelapse-videoita peliympäristöjen mallintamisesta Blenderillä. Silloin en vielä tiennyt mitä tuleman pitää, vaikka hahmo ja pelivideot antoivatkin vähän viitteitä. Darqin pelihahmo pystyy kääntämään painovoimaa seinän suuntaan, mikäli seinässä ei ole esteitä, mutta se pystyy silti liikkumaan ilman siihen tarkoitettuja vipuja vain kahdessa ulottuvuudessa. Tämä selitettäneen sillä, että hahmo näkee pelaamisen ajan unta. Pelin puzzlet ovat mielikuvituksellisia ja rakentavat enemmän tunnelmaa kuin haastetta pelaajalle, joka kyllä sopii.

Pelin viholliset ovat kasvottomia jokseenkin ihmisenkaltaisia olentoja, jotka liikkuvat paitsi jalan myös pyörätuolilla. Darqin tehokkainta antia on sinertävän mustavalkoisen 3d-maailman ohella pelimekaniikan tarinankerronta, joka lisää vihollisia karttoihin varovaisen kasvavasti ihan lopun kliimaksiin asti. Äänimaailma on myös tehokas, josta erikseen mainittavaa on matalien bassotaajuuksien käyttö siirtymien kuvaamiseen. Äänten ja musiikin sovittaminen sopii Unfold Gamesin takana olevalle Wlad Marhuletsille, sillä hän on myös tehnyt uran elokuvasäveltäjänä.

Reilun parin tunnin seikkailu osoittaa ensikertalainen Unfold Gamesin taidot interaktiivisena tarinankertojana, sillä peli pitää voimakkaasti otteessaan kautta sen keston. Hintalappu on valitettavan korkea näin lyhyelle pelille, mutta sekin kynnys on ylitettävistä viimeistään ensimmäisissä alennusmyynneissä.

SunderBound tuo klassisen bullet-hellin PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa SunderBound tuo klassisen bullet-hellin PC:lle

Vanhan koulukunnan ammuskelupelit saavat uuden tulokkaan, kun SunderBound julkistettiin PC:lle. Kipi Interactiven kehittämä peli vie pelaajat rapistuvaan mega-torniin, jossa selviytyminen onnistuu vain kerros kerrokselta. Mukana on kaksinpeli-tila luotettavan kaverin kanssa tai yksinpeli tekoälykumppanin avustuksella.

Peli yhdistää vauhdikkaan bullet-hellin ja roguelite-tyyppisen etenemisen, eli jokainen huone on testi, jokainen päivitys ansaitaan ja torni pitää kiivetä huipulle päästäkseen ulos. Kehittäjien mukaan kyseessä on kunnianosoitus klassisille top-down twin-stick -shooter -peleille, ja sen hektinen tunnelma on taattu.

SunderBound on vielä kehitysvaiheessa, mutta kiinnostuneet voivat lisätä sen Steam-toivelistalleen. Peli tarjoaa siis lupaavan annoksen vanhan ajan haastetta ja yhteistyön iloa niille, jotka kaipaavat nostalgista ammuskelua nykyaikaisella twistillä.

Dead Island 3 vihjailee – lisää zombeja tuloillaan? Kommentit pois päältä artikkelissa Dead Island 3 vihjailee – lisää zombeja tuloillaan?

Dead Island -sarja juhlii 14-vuotista taivaltaan, ja samalla saimme ensimmäisen vilauksen tulevasta Dead Island 3:sta. Kehittäjä Dambuster Studios julkaisi Steamissä kuvan ja kommenti: ja seuraava epidemia on jo kypsymässä, mikä vihjaa, että zombeja on tulossa taas.

Alkuperäinen Dead Island sijoittui trooppiselle Banoi-saarelle, ja Dead Island 2 siirsi kaaoksen aurinkoiseen Los Angelesiin. Kuvan perusteella kolmososa sijoittuu todennäköisesti muualle, mutta tarkkaa paikkaa ei vielä paljastettu. Kuvassa näkyvä henkilö matkaa kyydissä, joten huhut Vegasista tai muista vauhdikkaista kohteista pyörivät jo fanien keskuudessa.

Dead Island 2:n kehitys oli pitkä ja kivikkoinen, julkaisua viivästyi kahdeksan vuotta useiden studionvaihdosten ja kehitysongelmien takia. Fanit toivovat, että Dead Island 3:n kohdalla julkaisua ei tarvitse odottaa yhtä kauan.

Dambuster Studiosin mukaan yksityiskohdat pysyvät toistaiseksi salassa, mutta seuraava zombeihin keskittyvä seikkailu on jo työn alla. Nyt jää vain odottaa, milloin ensimmäinen virallinen traileri ja lisätietoja saadaan.