Ex-PlayStation-pomo varoittaa: Kuolemantuomio peliteollisuudelle on todellinen uhka Kommentit pois päältä artikkelissa Ex-PlayStation-pomo varoittaa: Kuolemantuomio peliteollisuudelle on todellinen uhka

Vaikka pelejä julkaistaan ennätysmäärät joka päivä, pelaajakunta ei kasva samaa tahtia. Ex-PlayStation-johtaja Shawn Layden on huolissaan. Hänen mielestä ongelmaa ei ratkaista pelkästään isoilla budjeteilla tehtyillä jatko-osilla ja aina vain tehokkaammalla hardwarella.

”Jos luotamme vain jättihitteihin päästäksemme läpi, se on mielestäni kuolemantuomio”, Layden toteaa Gordon Van Dyken, indie-julkaisija Raw Furyn perustajan, haastattelussa Gamescom Asiassa.

Ongelmana ovat Laydenin mukaan yhdeksännumeroiset kehityskustannukset, jotka karkottavat suuret julkaisijat ottamasta riskejä. Lopputuloksena on pelejä, joiden rahoitus perustuu myyntiennustuksille, ei niinkään pelin hauskuudelle tai innovatiivisuudelle.

”Saamme jatko-osia ja kopioita, koska rahat jakelevat sanovat ’No niin, jos tienasi näin paljon näin lyhyessä ajassa, niin minun Fortnite-kloonini voi tienata saman ajanjaksossa'”, Layden kuvailee. ”Pelimaailmassa vallitsee luovan voiman hiipuminen studioiden yhdistymisen ja korkeiden kehityskustannusten takia.”

Layden kommentoi VGC:lle myös hiljattain esiteltyä, kohua herättänyttä 700 dollarin Prota ja sen tarjoamia minimaalisia parannuksia. ”Olemme kehityksen tasanteella”, Layden totesi VGC:lle.

”Olemme hardwaren kehityksessä vaiheessa, jota itse kutsun ’vain koirat kuulevat eron’. Jos pelaat ja auringonvalo osuu ikkunasta televisioon, et näe mitään ray tracing -efektejä. Kaiken pitää olla optimoitua ja sinulla pitää olla 8K-näyttö pimeässä huoneessa nähdäksesi mitään.”

Laydenin mielestä konsolikilpailu on saavuttanut katon ja peliyhtiöiden tulisi kilpailla sisällöllä, ei teknisillä spekseillä. ”On aika tehdä todellinen resetti liiketoimintamallille, pelialan perusteille”, hän toteaa VGC:lle.

Layden ei ole ensimmäistä kertaa huolissaan alan tulevaisuudesta. Hän varoitti jo 2019 PlayStationilta lähtiessään isojen budjettien pelejä ja laitteiden jatkuvaa kallistumista kestämättömäksi kiertokuluksi. Hän painottaa myös, että ala tuottaa koko ajan enemmän rahaa ilman, että pelaajakunta kasvaa.

”Kyseessä on 250 miljardin dollarin globaali bisnes, mutta pelaajien määrä ei kasva samaa tahtia”, Layden toteaa Van Dyken haastattelussa. ”Saamme siis enemmän rahaa samoilta ihmisiltä. Tarvitsemme lisää pelaajia. Miten se onnistuu? Tarvitsemme enemmän pelientekijöitä.”

Layden ehdottaa yritysten tukevan nousevia kehittäjiä esimerkiksi Indonesiassa ja Intiassa. Vaikka monet murehtivat AA-pelien, indie-pelien ja jättibudjettien välimaaston, kuolemasta, osoittavat jotkin studiot edelleen menestystä tällä kilpailullisella alueella. Viime vuonna esimerkiksi , Dark Souls -vaikutteinen loot shooter, löysi yleisönsä. Tänä vuonna on vuorossa Warhammer 40,000: , joka on onnistunut luomaan upean näköisen pelin alle puolellla Doom Eternalin budjetista.

Syyskuun tulevat PlayStation Plus -pelit Kommentit pois päältä artikkelissa Syyskuun tulevat PlayStation Plus -pelit

Plus -tilaajille on jälleen luvassa uusi pelikolmikko, mutta tällä kertaa ei ehtinyt kertoa uutisia itse. Syyskuun Monthly Games -pelit ovat nimittäin vuotaneet verkkoon ennen virallista julkistusta. Vuodon perusteella kuukauden pääpelinä nähdään Sniper Elite: Resistance.

Vuonna 2025 julkaistu toimintapeli vie pelaajat natsien miehittämään Eurooppaan vuoteen 1944. Pelaajan tehtävänä on brittiläisenä agenttina hiipiä vihollislinjojen taakse ja hoitaa kohteet pois päiväjärjestyksestä pitkän kantaman kiväärin avulla.

Toinen kuukauden peleistä on , vuonna 2022 julkaistu retrohenkinen japanilainen roolipeli. Secret of Manan, Chrono Triggerin ja kaltaisista klassikoista vaikutteita ammentava peli tarjoaa vuoropohjaista taistelua ja vahvasti vanhan koulukunnan tunnelmaa.

Kolmikon täydentää , värikäs avoimen maailman hiekkalaatikko, jossa kavereiden kanssa voi tehdä töitä, tienata rahaa ja hankkia oman talon. Kaikki kolme peliä ovat vuodon mukaan saatavilla 1. syyskuuta–6. lokakuuta PlayStation Plus Extra- ja Premium-tilaajille ja konsoleilla.

Elokuun pelit ehtii vielä lunastaa 1. syyskuuta asti. Tarjolla ovat , ja Signalis. Sony ei ole vielä virallisesti vahvistanut syyskuun kokoonpanoa, joten vuotoon kannattaa suhtautua pienen varauksen kera.

Kaipasitko Guitar Heron kaltaista pelimaailmaa? Stage Tour tuo tutun rytmipelin takaisin Kommentit pois päältä artikkelissa Kaipasitko Guitar Heron kaltaista pelimaailmaa? Stage Tour tuo tutun rytmipelin takaisin

Guitar Heron ystäville on luvassa uusi syy kaivaa muovikitara kaapista. , klassisen musiikkipelisarjan henkinen seuraaja, julkaistaan 10. joulukuuta 2026 , , ja .

Stage Tour tarjoaa yli 90 virallisesti lisensoitua kappaletta sekä yli 180 Gibsonin, Epiphonen ja Kramerin kitaraa. Mukana on myös 50 erilaista bändikaveria, ja pelaajat voivat rakentaa omaa bändiään useilla erilaisilla soitinohjaimilla. Kitaran lisäksi tarjolla on rumpusetti ja mikrofoni.

Jos pelkkä peli ei riitä ja olohuoneesta pitäisi saada kokonainen konserttilava, vaihtoehtoja löytyy useita. Peli ja Kramer-langaton kitaraohjain maksavat noin 140 euroa, kahden kitaran paketti noin 215 euroa ja Band Kit -paketti noin 315 euroa. Erillinen Kramer-kitaraohjain maksaa noin 115 euroa ja rumpusetti noin 210 euroa.

Stage Tour tukee myös CRKD kitaraohjaimia, joten kaikkien ei tarvitse hankkia uusia soittimia alusta lähtien. Ennakkotilaukset ovat jo käynnissä pelille ja fyysisille soittimille. Joka tapauksessa joulukuussa nähdään, pystyykö Stage Tour palauttamaan Guitar Heron aikakauden tunnelman.

Lähde: Press Start