Ex-PlayStation-pomo varoittaa: Kuolemantuomio peliteollisuudelle on todellinen uhka Kommentit pois päältä artikkelissa Ex-PlayStation-pomo varoittaa: Kuolemantuomio peliteollisuudelle on todellinen uhka

Vaikka pelejä julkaistaan ennätysmäärät joka päivä, pelaajakunta ei kasva samaa tahtia. Ex-PlayStation-johtaja Shawn Layden on huolissaan. Hänen mielestä ongelmaa ei ratkaista pelkästään isoilla budjeteilla tehtyillä jatko-osilla ja aina vain tehokkaammalla hardwarella.

”Jos luotamme vain jättihitteihin päästäksemme läpi, se on mielestäni kuolemantuomio”, Layden toteaa Gordon Van Dyken, indie-julkaisija Raw Furyn perustajan, haastattelussa Gamescom Asiassa.

Ongelmana ovat Laydenin mukaan yhdeksännumeroiset kehityskustannukset, jotka karkottavat suuret julkaisijat ottamasta riskejä. Lopputuloksena on pelejä, joiden rahoitus perustuu myyntiennustuksille, ei niinkään pelin hauskuudelle tai innovatiivisuudelle.

”Saamme jatko-osia ja kopioita, koska rahat jakelevat sanovat ’No niin, jos tienasi näin paljon näin lyhyessä ajassa, niin minun Fortnite-kloonini voi tienata saman ajanjaksossa'”, Layden kuvailee. ”Pelimaailmassa vallitsee luovan voiman hiipuminen studioiden yhdistymisen ja korkeiden kehityskustannusten takia.”

Layden kommentoi VGC:lle myös hiljattain esiteltyä, kohua herättänyttä 700 dollarin Prota ja sen tarjoamia minimaalisia parannuksia. ”Olemme kehityksen tasanteella”, Layden totesi VGC:lle.

”Olemme hardwaren kehityksessä vaiheessa, jota itse kutsun ’vain koirat kuulevat eron’. Jos pelaat ja auringonvalo osuu ikkunasta televisioon, et näe mitään ray tracing -efektejä. Kaiken pitää olla optimoitua ja sinulla pitää olla 8K-näyttö pimeässä huoneessa nähdäksesi mitään.”

Laydenin mielestä konsolikilpailu on saavuttanut katon ja peliyhtiöiden tulisi kilpailla sisällöllä, ei teknisillä spekseillä. ”On aika tehdä todellinen resetti liiketoimintamallille, pelialan perusteille”, hän toteaa VGC:lle.

Layden ei ole ensimmäistä kertaa huolissaan alan tulevaisuudesta. Hän varoitti jo 2019 PlayStationilta lähtiessään isojen budjettien pelejä ja laitteiden jatkuvaa kallistumista kestämättömäksi kiertokuluksi. Hän painottaa myös, että ala tuottaa koko ajan enemmän rahaa ilman, että pelaajakunta kasvaa.

”Kyseessä on 250 miljardin dollarin globaali bisnes, mutta pelaajien määrä ei kasva samaa tahtia”, Layden toteaa Van Dyken haastattelussa. ”Saamme siis enemmän rahaa samoilta ihmisiltä. Tarvitsemme lisää pelaajia. Miten se onnistuu? Tarvitsemme enemmän pelientekijöitä.”

Layden ehdottaa yritysten tukevan nousevia kehittäjiä esimerkiksi Indonesiassa ja Intiassa. Vaikka monet murehtivat AA-pelien, indie-pelien ja jättibudjettien välimaaston, kuolemasta, osoittavat jotkin studiot edelleen menestystä tällä kilpailullisella alueella. Viime vuonna esimerkiksi , Dark Souls -vaikutteinen loot shooter, löysi yleisönsä. Tänä vuonna on vuorossa Warhammer 40,000: , joka on onnistunut luomaan upean näköisen pelin alle puolellla Doom Eternalin budjetista.

Fyysiset PlayStation-pelit tuottivat tänä vuonna yli 655 miljoonaa dollaria Kommentit pois päältä artikkelissa Fyysiset PlayStation-pelit tuottivat tänä vuonna yli 655 miljoonaa dollaria

Fyysisillä -peleillä on edelleen merkittävä markkina, vaikka digitaaliset ostot hallitsevat myyntiä. Alinea Analyticsin analyytikko Rhys Elliott arvioi, että vuoden 2026 aikana myydyt uudet PlayStation-pelien levykopiot ovat tuottaneet yli 655 miljoonaa dollaria. Arvio koskee kuluttajille myytyjä pelejä, ei kauppojen varastoihin jääneitä kappaleita.

Alinean mukaan fyysisten pelien osuus uusien pelien kokonaismyynnin arvosta jää kuitenkin alle viidennekseen. Lukuun vaikuttavat muun muassa digitaalisina julkaistut pelit ja digiversioiden ennakkotilausedut. Yhtiön laskelmissa tarkasteltujen vuoden suurimpien uusien PlayStation-pelien fyysinen myynti on silti yhteensä noin 1,2 miljardin dollarin arvoinen.

Fyysisten kopioiden myynti painottuu erityisesti suuriin yksinpeleihin. Alinean arvion mukaan esimerkiksi Resident Evil Requiemia myytiin PlayStationilla tänä vuonna noin 1,3 miljoonaa fyysistä kappaletta, joiden yhteenlaskettu tuotto ylitti 92,3 miljoonaa dollaria. Myös Marvel’s Wolverine erottuu: sen myydyistä PlayStation-kopioista lähes 800 000 oli fyysisiä.

Kaikki pelityypit eivät nojaa levyihin yhtä vahvasti. Alinean mukaan urheilupelien fyysinen osuus jää selvästi pienemmäksi, sillä digitaaliset erikoisversiot ja verkossa pelattavat lisätilat kannustavat ostamaan pelin digitaalisena. Japanilaisissa peleissä fyysisten kopioiden osuus on puolestaan monia länsimaisia julkaisuja suurempi.

Luvut ovat Alinea Analyticsin arvioita, eivät Sonyn virallisia myyntilukuja. on ilmoittanut lopettavansa uusien PlayStation-pelien levytuotannon tammikuussa 2028 julkaistavien pelien osalta. Jo julkaistut ja sitä ennen levyllä ilmestyvät pelit eivät kuulu muutoksen piiriin.

Lähteet: Eurogamer, Alinea Analytics ja PlayStation Blog.

Tarjoushaukat huomio! Juuri julkaistu Call of Duty: Modern Warfare 4 irtoaa fyysisenä nyt erittäin kivaan hintaan Kommentit pois päältä artikkelissa Tarjoushaukat huomio! Juuri julkaistu Call of Duty: Modern Warfare 4 irtoaa fyysisenä nyt erittäin kivaan hintaan

Juuri julkaistun – ja Xbox-versiot irtoavat Gigantista nyt 39,99 eurolla. Hinta on selvästi tavanomaista edullisempi, sillä pelistä pyydetään muualla paikoin huomattavasti enemmän.

Tarjouksen voimassaoloaikaa ei ole ilmoitettu, joten hinnan perässä kannattaa suunnata kauppaan ennen kuin tilanne muuttuu.

PS. Ei ole maksettu mainos!

Lisäys: Myös Prisma on laskenut päivän kuluessa hinnat samaan 39,99 euron kastiin.