Harrison Ford: ”Indiana Jones and the Great Circle todistaa, että sieluani ei tarvitse varastaa tekoälyllä” Kommentit pois päältä artikkelissa Harrison Ford: ”Indiana Jones and the Great Circle todistaa, että sieluani ei tarvitse varastaa tekoälyllä”

Indiana Jones näyttelijä Harrison Ford on todennut, että Troy Bakerin roolisuoritus rakastetun hahmon roolissa pelissä Indiana Jones and the Great Circle todistaa, että ”sieluni varastamiseen ei tarvita tekoälyä.”

Ford keskusteli Indyn roolin luovuttamisesta The Wall Street Journal Magazinen kanssa ja kertoi olevansa erittäin tyytyväinen The Last of Us -näyttelijä Bakerin suoritukseen.

”Sieluni varastamiseen ei tarvita tekoälyä,” Ford totesi. ”Sen voi jo tehdä pienillä roposilla hyvien ideoiden ja lahjakkuuden avulla. Hän teki loistavaa työtä, eikä siihen tarvittu tekoälyä.”

Great Circle julkaistiin joulukuussa ”autenttisena”, mutta ei välttämättä kanonisena osana pitkäikäistä sarjaa, joka sai ensimmäisen uuden elokuvansa pitkään aikaan vuonna 2023 Indiana Jones and the Dial of Destinyn myötä.

Elokuva ei kuitenkaan saanut hyvää vastaanottoa, toisin kuin peli, joten franchisen luovat tekijät saattavat olla taipuvaisia jatkamaan tähän uuteen suuntaan sen sijaan, että Ford pukisi hatun jälleen päähänsä.

Legendaarinen näyttelijä, joka tunnetaan Star Warsista, Indiana Jonesista ja pian myös Marvel-rooleistaan, on yksi monista luovien alojen tekijöistä, jotka ovat kritisoineet tekoälyn käyttöä elokuvissa ja muissa mediamuodoissa. Esimerkiksi Tim Burton on kutsunut tekoälyn generoimaa taidetta ”hyvin häiritseväksi” ja Nicolas Cage on nimittänyt sitä ”umpikujaksi.”

Useat ääninäyttelijät ovat myös nousseet sitä vastaan, mukaan lukien Grand Theft Auto 5:n Ned Luke, joka arvosteli hänen ääntään käyttänyttä chatbottia. The Witcherin ääninäyttelijä Doug Cockle kertoi myös IGN:lle, että tekoäly on ”väistämätön” mutta ”vaarallinen”, jakaen Luken arvion siitä, että chatbotit ja vastaavat käyttötavat ”käytännössä ryöstävät [ääninäyttelijöiltä] tuloja.”

Cyberpunk 2:n ohjaaja: Lisäaika Jackien kanssa olisi ollut turhaa Kommentit pois päältä artikkelissa Cyberpunk 2:n ohjaaja: Lisäaika Jackien kanssa olisi ollut turhaa

Jackie Welles on monille Cyberpunk 2077:n rakastetuin hahmo, jonka kohtalo iskee kovaa ja nopeasti. Osa pelaajista olisi mielellään viettänyt hänen kanssaan enemmän aikaa ennen tapahtumien vyörytystä, mutta Cyberpunk 2:n luova johtaja Igor Sarzynski ei lämpene ajatukselle. Hänen mukaansa Jackie ei varsinaisesti ollut tarinan ydin, vaikka pidetty hahmo olikin.

Sarzynski vertasi tilannetta Star Warsiin. Hänen mielestään olisi yhtä turhaa viettää enemmän aikaa Tatooinella farmari-Luken kanssa ennen jediseikkailuja. Ajatus pidemmästä alusta ei hänen mukaansa tekisi pelistä parempaa, vaan veisi fokusta pois olennaisesta. Cyberpunk 2077:n ensimmäinen näytös on tarkoituksella tiivis, jotta tarina pääsee nopeasti kunnolla käyntiin.

Ohjaaja muistutti myös, että osa pelaajista vietti avausalue Watsonissa jopa kymmeniä tunteja, vaikka toiset etenivät tarinassa hyvinkin nopeasti. Jos alkua olisi venytetty lisää, kokemuksesta olisi hänen mukaansa tullut helposti poukkoileva ja vailla selkeää suuntaa. Sarzynski tyrmäsi myös väitteet siitä, että Jackien ympärille rakennettu prologi olisi syntynyt leikatusta sisällöstä, se oli kuulemma suunniteltu juuri sellaiseksi kuin se nähtiin.

Keskustelu sivusi myös Cyberpunk 2077:n tuttua ristiriitaa. Tarina painottaa kiirettä ja selviytymistä, mutta sivutehtävät houkuttelevat hengailemaan Night Cityssä tuntikausia. Sarzynski myönsi ongelman ja sanoi, että tekisi nyt asioita hieman toisin, esimerkiksi sitomalla sivusisällön vahvemmin V:n tarinaan ja mahdollisesti lukitsemalla tiettyjä loppuja niiden taakse.

Vaikka väittely Jackiesta on lähinnä akateemista, se antaa mielenkiintoisen vilauksen Cyberpunk 2:n ajatusmaailmaan. CD Projektin pelit eivät Sarzynskin mukaan tavoittele GTA-tyylistä hiekkalaatikkoa, vaan vahvaa tarinaa ja hahmoja. Ja vaikka fanien palautetta kuunnellaan, yhtä asiaa hän korostaa: jatko-osa ei ole sama tarina, mutta korjattuna palautteen perusteella. CD Projektilla on jo melko selkeä kuva siitä, minne Night Cityssä seuraavaksi suunnataan.

The Game Awards 2025 julkisti kaksi uutta Star Wars -peliä, joista toinen ainakin vaikuttaa melkoiselta jytkyltä Kommentit pois päältä artikkelissa The Game Awards 2025 julkisti kaksi uutta Star Wars -peliä, joista toinen ainakin vaikuttaa melkoiselta jytkyltä

The Game Awards 2025 tarjosi tänä vuonna todellisen tähtituplauksen: kaksi täysin uutta Star Wars -peliä julkistettiin lavalla ja molemmat herättivät yleisössä välittömän innostuksen.

Ensimmäisenä estradille syöksyi Star Wars: Galactic Racer, Burnoutin ja Need for Speedin entisten tekijöiden tuore kaahaus Avaruudessa. Fuse Gamesin kehittämä peli vie pelaajat Outer Rimin laittomille kisoille, joissa ei tarvita Voimaa – vain hurjapäistä ajotaitoa ja kylmiä hermoja. Trailerissa vilahtivat muun muassa Jakkun maisemat, speeder-pyörät ja muut scifi-ajokit, kun galaksin varjoissa järjestetty Galactic League etsii uusia mestareita. Peli julkaistaan vuonna 2026 PC:lle ja konsoleille.

Toinen iso paukku oli Star Wars: Fate of the Old Republic, jonka johdossa on KOTORin ja Mass Effectin veteraaniohjaaja Casey Hudson. Arcanaut Studiosin kehittämä yksinpelattava RPG toimii henkisenä seuraajana Knights of the Old Republicille – mutta ei suorana jatkona. Luvassa on kokonaan uusi tarina uudella hahmokatraalla ja valinta–kohtalo -teemalla, jossa pelaajan päätökset kuljettavat kohti valoa tai pimeyttä. Projekti on vasta kehityksen alkuvaiheessa, mutta tunnelmallinen teaser lupaa eeppistä galaksin uudelleensyntyä.