Logitech lanseerasi kampanjan, joka tehostaa työskentelyä Kommentit pois päältä artikkelissa Logitech lanseerasi kampanjan, joka tehostaa työskentelyä

Logitech

Tunnettu oheislaitevalmistaja Logitech on aloittanut kampanjan, joka on suunnattu erityisesti syksyyn ja työn aloittamiseen. Kampanjan tavoitteena on tarjota kuluttajille mahdollisuus päivittää työvälineensä ja tehdä työskentelystä mukavampaa ja tehokkaampaa.

Logi WORK DAYS -kampanjan aikana Logitech tarjoaa alennuksia useista tuotteistaan, kuten hiiristä, näppäimistöistä ja web-kameroista. Tarjolla on jopa 50 %:n alennuksia. Lisäksi kampanjan yhteydessä järjestetään arvonta, jossa on jaossa tuotteita yhteisarvoltaan 100 000 euroa.

Lue myös: Hiirenhiljainen työmyyrä – arvostelussa Logitech MX Master 3S

Kampanja painottaa ergonomian tärkeyttä työskentelyssä. Logitech tarjoaa esimerkiksi ergonomisesti muotoiltuja hiiriä ja näppäimistöjä, jotka vähentävät tuki- ja liikuntaelinten vaivojen riskiä. Yritys korostaa myös työhyvinvoinnin merkitystä ja tarjoaa verkkosivuillaan vinkkejä terveelliseen työskentelyyn.

Lue myös: Edullisempaa ergonomiaa – arvostelussa Logitechin Lift -pystyhiiri

Logitechin mukaan kampanja on enemmän kuin pelkkä myyntitapahtuma. Yritys haluaa tarjota kuluttajille työkaluja, joiden avulla he voivat parantaa työskentelynsä laatua ja tehokkuutta. Voit tutustua yrityksen hyvinvointivinkkeihin täältä.

Logitech heittää kytkimet romukoppaan – uusi huippuhiiri on tehty esports-eliitille Kommentit pois päältä artikkelissa Logitech heittää kytkimet romukoppaan – uusi huippuhiiri on tehty esports-eliitille

Logitech on tehnyt rohkean liikkeen seuraavassa huippupelihiiressään. Uusi Logitech G Pro X2 Superstrike luopuu kokonaan perinteisistä mekaanisista hiirikytkimistä ja korvaa ne haptisella järjestelmällä, joka reagoi sormen painallukseen aiempaa nopeammin. Tavalliselle pelaajalle muutos voi kuulostaa oudolta, mutta kilpapelaajille tämä on juuri sellaista herkkua, josta kädet alkavat syyhytä.

Superstrike-teknologia perustuu analogiseen tunnistukseen, jossa pelaaja voi itse säätää, missä kohtaa painallus rekisteröityy, sekä vasemmalle että oikealle painikkeelle erikseen. Logitech lupaa nopeampaa reagointia ja parempaa tarkkuutta, kuitenkaan tinkimättä siitä napakasta “klikistä”, jota Pro X -sarjan hiiret ovat tunnettuja.

Muilta osin hiiri on tuttua huippuluokkaa. Painoa on vain 65 grammaa, käytössä on Logitechin Hero 2 -sensori jopa 44 000 DPI:n tarkkuudella ja 888 IPS -seurantanopeudella. Akun luvataan kestävän jopa 90 tuntia, joten latauskaapeli ei ole jatkuvasti tiellä ratkaisuhetkillä.

Hiiri on nyt ennakkotilattavissa Logitechin omasta kaupasta, ja toimitukset alkavat 11. helmikuuta. Hintaa laitteella on noin 180 dollaria, eli euroissa pyöreästi noin 165–170 euroa. Se on enemmän kuin monilla kilpailevilla huippuhiirillä, mutta Logitech uskoo Superstriken olevan seuraava iso askel nopeutta ja tarkkuutta janoaville.

Rehellisesti sanottuna tämä ei ole hiiri jokaiselle. Satunnaispelaaja tuskin huomaa mikrosekunteja siellä tai täällä, mutta turnaustasolla niillä voi olla merkitystä. Jos haluaa nähdä, mihin esports-huippu on menossa, Superstrike antaa siitä varsin selkeän vihjeen.

Logitech Pro X2 Superstrike – uusi huippuhiiri ravistelee kilpapelaamisen perusteita Kommentit pois päältä artikkelissa Logitech Pro X2 Superstrike – uusi huippuhiiri ravistelee kilpapelaamisen perusteita

Logitech on esitellyt uuden huippuluokan pelihiiren, Pro X2 Superstrike -mallin. Kyse ei ole vain päivityksestä aiempaan, vaan hiirestä, joka tuo kokonaan uudenlaista teknologiaa klikkauksen ja tuntuman ytimeen. Logitech tähtää tällä selvästi kilpailulliseen pelaamiseen ja e-urheilun vaativimpaan päähän.

Superstrike ja haptinen klikkaus muuttavat pelin

Pro X2 Superstriken keskiössä on Superstrike-teknologia. Se perustuu induktiiviseen tunnistukseen ja haptiseen palautteeseen perinteisten mekaanisten kytkinten sijaan. Käytännössä tämä tarkoittaa, että hiiren klikkaustuntumaa ja aktivoitumispistettä voi säätää ohjelmiston kautta.

Pelaaja voi valita useista eri klikkausasetuksista. Osa muistuttaa perinteistä mekaanista tuntumaa, osa taas kevyempää ja nopeampaa painallusta. Tavoitteena on pienempi viive ja parempi hallinta tilanteissa, joissa jokainen millisekunti ratkaisee.

Logitech kertoo kehittäneensä teknologiaa tiiviissä yhteistyössä ammattilaistason pelaajien kanssa. Tämä näkyy siinä, että ratkaisu ei ole pelkkä kokeilu, vaan selkeästi kilpailukäyttöön suunniteltu.

Tekniset ominaisuudet kilpatason tarpeisiin

Pro X2 Superstrike hyödyntää Logitechin uusinta HERO-anturia. DPI-arvo yltää jopa 44 000:een, ja hiiri tukee jopa 8000 hertsin raportointinopeutta LIGHTSPEED-langattomalla yhteydellä. Lukemat asettuvat suoraan markkinoiden kärkeen.

Hiiren paino on noin 65 grammaa. Se tekee siitä kevyen, mutta ei äärimmäisen onttoa. Maksiminopeus ja kiihtyvyys on mitoitettu nimenomaan nopeatempoisiin FPS-peleihin.

Akunkesto pysyy kilpailukykyisenä, vaikka mukana on uutta teknologiaa. Logitech arvioi käyttöajaksi jopa noin 90 tuntia yhdellä latauksella.

Kenelle Superstrike on suunnattu?

Pro X2 Superstrike ei pyri olemaan kaikkien hiiri. Se on selvästi suunnattu e-urheilupelaajille, kilpapelaamisesta kiinnostuneille harrastajille ja laitteistofriikeille, jotka haluavat säätää jokaisen yksityiskohdan itse.

Haptinen klikkaus jakaa todennäköisesti mielipiteitä. Osa vannoo edelleen perinteisten kytkinten nimeen, toiset taas näkevät tässä loogisen seuraavan askeleen hiiriteknologian kehityksessä. Tästä syystä Superstrike herättää jo nyt paljon keskustelua.

Hinta ja saatavuus

Logitech Pro X2 Superstrike -pelihiiren toimitukset alkavat 10. helmikuuta 2026 ja hintaa hiirelle kertyy 189,99 €.