Maksupalveluyritys Klarna luottaa tekoälyn voimaan – aikoo irtisanoa merkittävän osan työntekijöistään lähivuosina Kommentit pois päältä artikkelissa Maksupalveluyritys Klarna luottaa tekoälyn voimaan – aikoo irtisanoa merkittävän osan työntekijöistään lähivuosina

Ruotsalainen maksupalveluyritys on herättänyt laajaa huomiota ilmoituksellaan, jonka mukaan se aikoo korvata merkittävän osan työntekijöistään tekoälyllä tulevien vuosien aikana. Yhtiön toimitusjohtaja Sebastian Siemiatkowski kertoi Financial Timesille, että Klarnan nykyisestä noin 3 800 työntekijästä saattaa olla jäljellä vain 2 000 muutaman vuoden kuluttua. Tämä tarkoittaisi lähes 50 prosentin vähennystä yhtiön henkilöstömäärässä.

Klarna on jo aiemmin hyödyntänyt tekoälyä toiminnassaan, erityisesti asiakaspalvelussa, jossa yhtiö on ottanut käyttöön OpenAI generatiivisen tekoälyn. Siemiatkowski hehkutti aiemmin, että on tehnyt jo peräti 700 ihmisen työt, mikä herätti laajaa keskustelua, sillä samaan aikaan Klarna oli irtisanonut 700 työntekijää. Yhtiön mukaan asiakaspalvelun laatu ei ole kärsinyt tekoälyn käyttöönotosta, ja asiakkaiden tyytyväisyys on pysynyt korkealla tasolla.

Nyt Klarna aikoo viedä tekoälyn hyödyntämisen vielä pidemmälle. Siemiatkowski kertoi, että yhtiö suunnittelee käyttävänsä tekoälyä myös markkinoinnissa ja muissa liiketoiminnan osa-alueissa. Tämä mahdollistaa yhtiölle merkittävät kustannussäästöt, mutta samalla se johtaa suureen määrään työpaikkojen menetyksiä.

Siemiatkowski on tunnettu myönteisestä suhtautumisestaan tekoälyyn, ja hän uskoo, että teknologia mahdollistaa ”paljon enemmän vähemmällä”. Hänen mukaansa tekoäly ei ole vain työkalu tehokkuuden parantamiseksi, vaan se muuttaa radikaalisti tapaa, jolla yritykset voivat toimia ja kilpailla markkinoilla.

Tekoälyn käyttöönotto ja siihen liittyvät henkilöstövähennykset herättävät kuitenkin myös kriittisiä kysymyksiä. Siemiatkowskin mukaan työpaikkojen menetys ei ole yritysten, vaan maiden hallitusten ongelma. Tämä kommentti on herättänyt keskustelua siitä, miten yhteiskunnan tulisi vastata tekoälyn aiheuttamiin muutoksiin työmarkkinoilla ja varmistaa, että työntekijät eivät jää kehityksen jalkoihin.

Klarnan suunnitelmat korostavat tekoälyn kasvavaa roolia nykyaikaisessa liiketoiminnassa ja sen vaikutuksia työllisyyteen. Samalla ne asettavat paineita hallituksille ja poliittisille päättäjille löytää ratkaisuja siihen, miten työmarkkinoita voidaan sopeuttaa tekoälyteknologian tuomiin muutoksiin.

Google tappoi Fitbit-sovelluksen – käyttäjät eivät ole erityisen innoissaan Kommentit pois päältä artikkelissa Google tappoi Fitbit-sovelluksen – käyttäjät eivät ole erityisen innoissaan

on virallisesti korvannut tutun -sovelluksen uudella -sovelluksella, ja vastaanotto on ollut vähintäänkin nihkeä. Uudistus tuo mukanaan tekoälyvalmentajan, uuden käyttöliittymän ja kasan terveysominaisuuksia, mutta moni pitkäaikainen Fitbit-käyttäjä kaipaa jo vanhaa takaisin.

Suurin muutos näkyy etusivulla, jossa yrittää nyt toimia henkilökohtaisena hyvinvointiguruna. Se ehdottaa treenejä, analysoi unta ja antaa vinkkejä arkeen. Ongelma on vain siinä, että moni käyttäjä haluaisi nähdä ensimmäisenä omat tilastonsa eikä pitkää -monologia siitä, miksi keskiviikon yöuni jäi vajaaksi.

Kuva: Google

Google kehuu uuden sovelluksen kokoavan kaiken terveystiedon yhteen paikkaan. Mukana ovat liikunta, uni, syke, lääkitykset ja jopa sairauskertomukset Yhdysvalloissa. Lisäksi sovellus toimii yhteen muiden palveluiden, kuten Apple Healthin ja MyFitnessPalin kanssa. Samalla Fitbit Premium muuttuu Google Health Premiumiksi, joka avaa lisää tekoälyominaisuuksia kuukausimaksua vastaan.

Kaikki eivät kuitenkaan juhli muutosta. Käyttäjät valittavat erityisesti sekavammasta käyttöliittymästä ja siitä, että vanhat tiedot ja harjoituslokit ovat nyt monen painalluksen takana. Osa ominaisuuksista myös katoaa kokonaan, mikä on saanut monet pohtimaan, menikö “uudistus” enemmänkin huonosti naamioidun remontin puolelle.

Googlella on selvästi iso suunnitelma rakentaa Fitbitistä AI-vetoinen terveysalusta. Mutta ainakin tällä hetkellä moni käyttäjä olisi tyytyväinen huomattavasti yksinkertaisempaan innovaatioon: nappiin, josta saisi vanhan Fitbit-sovelluksen takaisin.

Ozzy Osbourne saa ”uuden elämän” tekoälyn avulla Kommentit pois päältä artikkelissa Ozzy Osbourne saa ”uuden elämän” tekoälyn avulla

Legendaarisen ääni ei välttämättä hiljene vielä pitkään aikaan. Ozzylle kehitetään parhaillaan hyperrealistista tekoälyavataria, joka voisi ilmestyä ensimmäisen kerran juuri hänen kotikaupunkiinsa Birminghamiin.

Projektin takana ovat digiyhtiöt Hyperreal ja Proto Hologram, jotka lupaavat avatarin pystyvän esiintymään, keskustelemaan fanien kanssa ja jopa reagoimaan kuin itse Ozzy. Kyse ei siis ole mistään elottomasta kopiosta, vaan melkein sci-fi-elokuvasta karanneesta versiosta metallilegendasta.

Ozzy Osbournen vaimo Sharon Osbourne kertoi BBC:lle nähneensä testiversioita avatarista, ja niiden yksityiskohtaisuus oli hänen mukaansa hämmästyttävä. Jokainen ihohuokonen ja partakarva näkyi tarkasti. Poika Jack Osbourne puolestaan vakuutti, että projekti tehdään “hyvällä maulla”, eikä tarkoitus ole tehdä mitään outoa zombikiertuetta.

Avatarin tarkkaa käyttötapaa ei ole vielä paljastettu, mutta sitä suunnitellaan mahdollisesti näyttelyihin, konsertteihin, elokuviin ja mainoksiin. Sharonin mukaan -Ozzy voisi tehdä “ihan mitä tahansa”. Ajatus siitä, että fanit voisivat jutella Ozzylle vielä hänen kuolemansa jälkeen, on yhtä aikaa vähän hämmentävä ja teknologisesti aika hurja.

Ozzy Osbourne menehtyi heinäkuussa 76-vuotiaana vain muutama viikko viimeisen Black Sabbath -esiintymisen jälkeen. Nyt näyttää siltä, että “Pimeyden ruhtinas” saattaa saada vielä yhden encore-esityksen ja tällä kertaa tekoälyn voimin.

Lähde: BBC