Microsoft halusi ostaa Segan vuonna 2020 Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft halusi ostaa Segan vuonna 2020

Sega Mega Drive Mini 2

Microsoftin pelijohtaja Phil Spencer esitteli esimiehilleen suunnitelman -pelinkehittäjän ostamiseksi vuonna 2020.

Suunnitelma paljastui sisäisessä sähköpostissa, jonka Spencer lähetti Microsoftin toimitusjohtajalle ja talousjohtajalle. Sähköposti julkaistiin yleisölle maanantaina osana Federal Trade Commissionin yritystä estää teknologiayhtiön Activision Blizzardin osto.

”Uskomme, että Sega on rakentanut hyvin tasapainoisen pelivalikoiman eri segmenteille, jolla on maailmanlaajuista vetovoimaa, ja se auttaa meitä kiihdyttämään Xbox Game Passin kehitystä sekä konsolin ulkopuolella”, kirjoitti Spencer sähköpostissa, jonka päivämäärä oli 10. marraskuuta 2020.

Sähköpostissa Spencer myös mainitsi, kuinka paljon rahaa Sega oli tuottanut, ja myönsi, että Japanissa sijaitsevan yrityksen hankkiminen liittyisi joitain ”monimutkaisuuksia”. Tarina ei kuitenkaan tässä vaiheessa vielä kerro, miten Sega aikoinaan ajatukseen reagoi.

Aiemmin tänä vuonna kauppoihin kuitenkin pääsi suomalainen pelikehittäjä Rovio.

Sony luopuu levyistä, entä Xbox? Project Helix saattaa säilyttää levytuen vanhojen pelien ansiosta Kommentit pois päältä artikkelissa Sony luopuu levyistä, entä Xbox? Project Helix saattaa säilyttää levytuen vanhojen pelien ansiosta

Xbox 2042

Vaikka Xboxin tulevasta -konsolista on huhuttu levyasematonta laitetta, uusi raportti antaa fyysisten pelien ystäville hieman toivoa. Digital Foundryn John Linneman kertoo lähteidensä aiemmin väittäneen, että suunnitteli jatkavansa pelilevyjen tukea ennen yhtiön hiljattain tekemää -liiketoiminnan uudelleenjärjestelyä.

Linnemanin mukaan tavoitteena ei olisi ollut niinkään levymyynnin tukeminen, vaan taaksepäin yhteensopivuuden säilyttäminen. Ajatuksena oli, että pelaajat voisivat käyttää vanhoja Xbox-pelejään myös tulevilla konsoleilla. Hän kuitenkin korostaa, että kyse on huhuista, eikä tiedossa ole, ovatko suunnitelmat muuttuneet uudelleenjärjestelyn jälkeen.

Linneman myös spekuloi, että Microsoft voisi tulevaisuudessa tarjota esimerkiksi ulkoisen levyaseman tai muun ratkaisun, jolla fyysiset pelit voitaisiin liittää digitaaliseen pelikirjastoon. Tällaisesta ominaisuudesta ei kuitenkaan ole toistaiseksi virallista vahvistusta.

Huhut ovat herättäneet kiinnostusta etenkin siksi, että on jo ilmoittanut lopettavansa uusien -pelien fyysisten levyjen valmistuksen vuoden 2028 alusta. Microsoft ei ole kommentoinut seuraavan Xbox-sukupolven levytukea, joten toistaiseksi fanien kannattaa suhtautua tietoihin varauksella.

”Et omista pelejäsi enää” – Sony etenee kohutussa päätöksessään kaikesta kritiikistä huolimatta Kommentit pois päältä artikkelissa ”Et omista pelejäsi enää” – Sony etenee kohutussa päätöksessään kaikesta kritiikistä huolimatta

ei aio perääntyä päätöksestään lopettaa fyysisten -pelien levyjen valmistus vuoden 2028 alussa, vaikka ratkaisu on herättänyt voimakasta kritiikkiä pelaajien keskuudessa.

Yhtiön talousjohtaja Lin Tao kommentoi päätöstä tuoreessa tulospuhelussa ja kertoi, että asiaa harkittiin pitkään ennen lopullista linjausta.

– Kävimme tätä läpi erittäin huolellisesti ja etenemme muutoksen kanssa varovaisesti, Tao sanoi tulkin välityksellä.

Sony perustelee ratkaisua ennen kaikkea pelimarkkinoiden digitalisoitumisella. Yhtiön mukaan suurin osa pelaajista ostaa pelinsä jo digitaalisesti, eikä fyysisten levyjen kysyntä ole enää entisellä tasolla.

Luvut tukevat väitettä. Viime tilikaudella jo 78 prosenttia kaikista PlayStation-pelien myynneistä tapahtui digitaalisina latauksina. Yhdysvalloissa fyysisten pelien myynti on romahtanut viimeisen vuosikymmenen aikana: vuosina 2008–2009 myytiin lähes 300 miljoonaa fyysistä peliä, kun viimeisen vuoden aikana määrä jäi noin 37 miljoonaan.

Sony tiedostaa kuitenkin, ettei päätös ole miellyttänyt kaikkia.

– Ymmärrämme, että ihmisillä on vahvoja tunteita tätä kohtaan. Pelit ovat monille rakkaita ja niihin liittyy paljon muistoja. Haluamme pohtia tarkasti, miten voimme vastata pelaajien huoliin myös täysin digitaalisessa tulevaisuudessa, Tao sanoi.

Pelaajien suurimmat pelot liittyvät omistajuuteen. Digitaalisia pelejä ei omisteta samalla tavalla kuin levyllä ostettuja pelejä, vaan käytännössä ostetaan käyttöoikeus, joka voidaan teoriassa poistaa myöhemmin. Lisäksi moni pelkää, että vanhojen pelien saatavuus katoaa, jos digitaalisia kauppapaikkoja suljetaan tulevaisuudessa.

Taloudellisesti Sony ei kuitenkaan odota muutoksen aiheuttavan ongelmia. Yhtiön mukaan digitaalinen liiketoiminta on jo niin hallitsevassa asemassa, ettei levyjen valmistuksen lopettamisella uskota olevan merkittävää vaikutusta tulokseen.

Samalla Sony korosti, ettei fyysisten levyjen katoaminen muuta PlayStationin asemaa suhteessa PC-pelaamiseen. Yhtiön mukaan konsolin vahvuuksia ovat edelleen huolellisesti kuratoitu pelivalikoima, vakaa käyttöympäristö sekä edullisempi hinta verrattuna tehokkaisiin pelitietokoneisiin.

Useiden raporttien mukaan Sony on jo aloittanut levytehtaidensa muuttamisen muuhun käyttöön. Tulevaisuudessa niissä on tarkoitus valmistaa optisia mikrolinssejä.