Microsoftin mukaan olet vastuussa tekijänoikeudellisesti tekoälyn käytöstä Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoftin mukaan olet vastuussa tekijänoikeudellisesti tekoälyn käytöstä

Kun yhä useammat yritykset ottavat käyttöön tekoälyominaisuuksia liiketoiminnassaan, työntekijät ovat yhä huolissaan tekoälyn uhasta työpaikkojensa korvaajana. Fortune-lehti raportoi tiistaina, että eräs Adoben johtaja ei kuitenkaan ole aivan vakuuttunut tästä uhasta, vertaillen tekoälyn kehitystä kameran keksimiseen.

haluaa, että sinua syytetään tekijänoikeusrikkomuksista ja pesee kätensä tekoälyn tekijänoikeuden väärinkäytön osalta, väittäen käyttäjien olevan vastuussa tekijänoikeusrikkomuksista.

Yhdysvaltain tekijänoikeusvirasto tarkastelee uusia sääntöjä tekijänoikeudella suojatuille materiaaleille ja tekoälylle. Tekijänoikeuskehittäjät sanovat, että generatiivinen ei eroa millään tavalla siitä, kun käytetään videokameraa ja tallennetaan jo maailmassa olevaa aineistoa. Microsoft on ilmoittanut, että tekoäly ei voi generoida mitään ilman käyttäjän antamaa ohjausta, siirtäen syytöksen loppukäyttäjälle.

Sääntelyn haasteita nousee esiin erityisesti OpenAI:n viimeaikaisista uutisista, joissa kerrotaan mahdollisista turvallisuusongelmista tekoälyn kehityksessä ja Sam Altmanin erottamisesta OpenAI:n hallituksen toimesta. Vaikka Sam Altman ja Satya Nadella näyttävät voittaneen tämän viimeisimmän kriisin, sääntelykysymyksiä on edelleen, erityisesti jos on totta, että turvallisuutta ei aseteta etusijalle OpenAI:ssa.

Yksi näistä sääntelyhaasteista on, miten käsitellä tekijänoikeusasioita, erityisesti kun kyseessä on väärinkäyttö tai vahingoittaminen tekijänoikeudella suojatusta materiaalista. Kun henkilö käyttää tekoälysovellusta luomaan ilmaisuvoimaisia teoksia, on mahdollista, että tekoälyn generoimat tulosteet rikkovat tekijänoikeuksia, jos ne ovat olennaisesti samankaltaisia kuin aiempi teos. Samalla tavoin kuin yleiskäyttöisten työkalujen, kuten kopiokoneen, kameran, tietokoneen tai älypuhelimen kanssa, käyttäjien on otettava vastuu työkalujen vastuullisesta käytöstä ja suunnitellusta käytöstä. Kun käyttäjät käyttävät tekoälytyökaluja luomaan väitetysti tekijänoikeuksia loukkaavia teoksia, oikeusistuinten tulisi suorittaa samat harkinnat kuin minkä tahansa muun yleiskäyttöisen työkalun käytössä.

Hakkeroitu PlayStation 5 pyörittää nyt tekoälymalleja – parhaimmillaan yli 100 tokenia sekunnissa Kommentit pois päältä artikkelissa Hakkeroitu PlayStation 5 pyörittää nyt tekoälymalleja – parhaimmillaan yli 100 tokenia sekunnissa

-konsolista on onnistuttu tekemään paikallinen tekoälypalvelin. PS5LM-projektin muokattu versio pystyy hyödyntämään hakkeroidun konsolin grafiikkapiiriä ja aiempaa suurempaa osaa sen muistista, minkä ansiosta tekoälymallit toimivat huomattavasti aiempaa nopeammin.

Tom’s Hardwaren mukaan kehittäjä sai Llama 3.2 3B -kielimallin tuottamaan jopa 124 tokenia sekunnissa. Token tarkoittaa kielimallin käsittelemää tekstin osaa, joten lukema kertoo siitä, kuinka nopeasti pystyy muodostamaan vastauksiaan.

Grafiikkapiiri toi merkittävän nopeusparannuksen

PS5LM perustuu avoimen lähdekoodin llama.cpp-ohjelmistoon. Projektin ensimmäinen versio käytti lähinnä konsolin suoritinta, mikä rajoitti tekoälymallien käytettävissä olevan muistin noin kuuteen gigatavuun.

Uudessa toteutuksessa käytetään PS5_Vulkan-projektin kautta konsolin AMD-grafiikkapiiriä. Samalla tekoälymallien käyttöön saatiin noin 11,4 gigatavua muistia. Tämä mahdollistaa myös aiempaa suurempien kielimallien suorittamisen.

Kehittäjän ilmoittamissa testeissä Gemma 4 E4B saavutti noin 61 tokenia sekunnissa ja suurempi Qwen3.8-27B noin 20 tokenia sekunnissa. Tulokset havainnollistavat, kuinka mallin koko vaikuttaa suorituskykyyn: yli sadan tokenin nopeus saavutettiin pienemmällä mallilla, ei 27 miljardin parametrin mallilla.

Konsoli toimii myös kotiverkon tekoälypalvelimena

PS5LM:n käyttöliittymästä voi seurata esimerkiksi suorittimen ja grafiikkapiirin kuormitusta, lämpötiloja sekä muistinkäyttöä. Ohjelmisto tukee myös selaimella käytettävää keskustelunäkymää, joten konsolilla toimivaa kielimallia voi käyttää muilta saman kotiverkon laitteilta.

Ratkaisu toimii paikallisesti ilman pilvipalvelua, mutta vaatii muokatun eli niin sanotusti jailbreakatun PlayStation 5:n. Kyse ei siis ole Sonyn virallisesta ominaisuudesta, eikä tavallinen päivitetty pysty käyttämään sitä suoraan.

Projektin lähdekoodi ja tarkemmat tekniset tiedot ovat saatavilla GitHubissa. Vaikka kokeilu osoittaa pelikonsolin potentiaalin muuhunkin kuin pelaamiseen, suurten kielimallien suorittamista rajoittavat edelleen konsolin muisti ja laskentateho.

Lähteet: Tom’s Hardware

Claude alkoi estää pelien kopiointia – rajoitukset haittaavat myös tavallista pelikehitystä Kommentit pois päältä artikkelissa Claude alkoi estää pelien kopiointia – rajoitukset haittaavat myös tavallista pelikehitystä

Anthropicin – on alkanut kieltäytyä joidenkin olemassa olevien videopelien uudelleenluontiin liittyvien pyyntöjen toteuttamisesta. Tom’s Hardwaren mukaan käyttäjät ovat raportoineet samalla myös ongelmista tavallisissa pelinkehitystehtävissä ja ohjelmistojen takaisinmallinnuksessa.

Claude Codeen ja Opus 5.5 -malliin lisätty ohje pyrkii estämään yksittäisen olemassa olevan pelin jäljittelyn, vaikka kopio julkaistaisiin toisella nimellä. Ohjeen tarkoituksena ei ole kieltää alkuperäisten pelien tai samaan lajityyppiin kuuluvien uusien pelien kehittämistä.

Myös omien pelien kehittäjät kertovat ongelmista

Tom’s Hardware kertoo Claude Coden GitHubiin ilmestyneistä ilmoituksista, joissa tekoäly on keskeyttänyt kehitystyön tai kieltäytynyt auttamasta pelimekaniikan toteutuksessa. Käyttäjien mukaan ongelmia on ilmennyt myös esimerkiksi omien pelien huijauksenestojärjestelmien kehittämisessä ja tietoturvatarkastuksissa.

Erillisten käyttäjäraporttien mukaan Claude on kieltäytynyt myös joistakin yleisistä takaisinmallinnustehtävistä. Ilmoitukset eivät kuitenkaan osoita, että kaikki tällainen työ olisi estetty, eikä ole varmistettu, johtuvatko peli- ja tietoturvatehtävien rajoitukset samasta muutoksesta.

Anthropic vahvisti pelien kopiointia koskevan ohjeen

PC Gamerin mukaan Anthropicin tekniseen henkilöstöön kuuluva Addy Osmani vahvisti, että Claude Codeen lisättiin Opus 5.5 -mallia koskeva ohje, jonka tarkoitus on ohjata tekoälyä pois toisten kehittäjien tiettyjen pelien kopioinnista. Osmani korosti, että alkuperäisten pelien ja käyttäjän omiin suunnitelmiin perustuvien projektien pitäisi edelleen toimia.

Osmani kehotti kehittäjiä ilmoittamaan tapauksista, joissa Claude torjuu käyttäjän omaan peliin liittyvän tehtävän. Tämä viittaa siihen, että aikoo vielä säätää rajoituksen toimintaa palautteen perusteella.

Taustalla on pelialalla kasvanut huoli tekoälyn avulla nopeasti tuotetuista pelikopioista. Rajoitusten käytännön vaikutukset ovat kuitenkin herättäneet kysymyksiä siitä, miten järjestelmä erottaa luvattoman kopioinnin laillisesta ohjelmistokehityksestä.

Lähteet: Tom’s Hardware