Mortal Kombat -fanit ovat puhuneet – vuoden 1995 filmatisointi edelleen suosikki Kommentit pois päältä artikkelissa Mortal Kombat -fanit ovat puhuneet – vuoden 1995 filmatisointi edelleen suosikki

Videopelisarja on saanut vuosikymmenien aikana lukuisia filmatisointeja, niin live-action versioina- että myöskin animaatioelokuvina. Viimeisin vuonna 2021 julkaistu elokuva oli valtaisa menestys, mutta tosifaneilla oli siltikin paljon sanottavaa vastaan. Tämä oikeastaan lähinnä elokuvan uuden päähenkilön vuoksi, jolla ei ollut mitään tekemistä Mortal Kombat -videopelisarjan kanssa.

Redditin Mortal Kombat -langassa käyty tosifanien keskustelukin antaa vahvan yksimielisen näkemyksen siitä, mikä onkaan se kaikkien aikojen MK-filmatisointi. Ja ei, se ei ole edellä mainittu suuren budjetin rymistely, vaan nyt palataan ajassa liki 30 vuotta taaksepäin. Useankin mielestä ”Ainoaan ja oikeaan vuoden 1995 filmatisointiin”

”Vieläkään ei ole ollut parempaa kuin ensimmäinen”, sanoo Reddit-käyttäjä Jataaka.

Monet ovat samaa mieltä ja sanovat, että on vain yksi selkeä hyväksyttävä vastaus.

”Ensimmäinen on paras. Kaikesta juustoisuudesta huolimatta. Tarkka ja kunnioittava myös pelejä kohtaan. Väittäisin, että se on paras videopelielokuva ja toiseksi paras videopelisovitus.”

Mitäkä toimituksessamme asiasta ollaan mieltä? No vuosi 1995, totta kait! Listauksen Mortal Kombat -filmatisoinneista tulemme julkaisemaan sivustollamme myöhemmin.

Warner Bros. testaa salaperäistä AAA-taistelupeliä, onko Injustice 3 vihdoin täällä? Kommentit pois päältä artikkelissa Warner Bros. testaa salaperäistä AAA-taistelupeliä, onko Injustice 3 vihdoin täällä?

NetherRealm Studiosin pitkään huhuttu 3 saattaa olla ottamassa ensimmäisiä askeliaan kohti julkaisua. Huhut saivat uutta vauhtia, kun pelitestausta järjestävä julkaisi ja sittemmin poisti ilmoituksen vielä julkistamattoman AAA-tason 2D-taistelupelin suljetuista pelitesteistä Kaliforniassa.

Testipaikaksi ilmoitettiin Culver City, jossa pitää päämajaansa. Tämä sai nopeasti monet yhdistämään projektin NetherRealmiin, joka tunnetaan muun muassa – ja Injustice-sarjoista. Myös ajoitus sopisi kuvioon, sillä Mortal Kombat 1 julkaistiin vuonna 2023, joten mahdollinen vuonna 2027 osuisi suunnilleen neljän vuoden kehityssykliin.

Huhumylly ei kuitenkaan käynnisty tyhjästä. Vuonna 2025 kaksi aiemmista Injustice-peleistä tuttua ääninäyttelijää vihjasi palaavansa kolmanteen osaan, mutta perui myöhemmin kommenttinsa. Lisäksi Warner Bros. Gamesin artistin kerrottiin listanneen Injustice 3 työnsä yhteyteen. NetherRealmin pomo Ed Boon puolestaan kertoi toukokuussa studion työskentelevän useiden Mortal Kombat -sarjan ulkopuolisten projektien parissa.

Varmaa tietoa pelin olemassaolosta ei silti vieläkään ole. NetherRealm sijaitsee Chicagossa ja sen pelitestaukset on yleensä järjestetty siellä, minkä lisäksi Good Gamer Group tekee testauksia useille eri pelijulkaisijoille. Kaliforniassa testattava taistelupeli voi siis olla aivan jotain muutakin. Toistaiseksi Injustice 3 olemassaoloa ei ole virallisesti vahvistettu, mutta tällä kertaa huhupakassa on tavallista enemmän kortteja pöydällä.

Mortal Kombat II ilmestyy HBO:n valikoimaan ensi viikosta alkaen Kommentit pois päältä artikkelissa Mortal Kombat II ilmestyy HBO:n valikoimaan ensi viikosta alkaen

Verinen kamppailu siirtyy valkokankailta suoraan kotikatsomoihin. Suoratoistopalvelu HBO Max on ilmoittanut, että Simon McQuoidin ohjaama toimintajatko-osa  II saapuu tilaajien katsottavaksi perjantaina 24. heinäkuuta. Samaan aikaan elokuvasta julkaistaan erityinen ASL-versio, joka hyödyntää visuaalista viittomakieltä, mimiikkaa sekä ilmeitä tarinan kerronnassa. Televisiokanavan puolella elokuva saa ensi-iltansa heti seuraavana lauantaina 25. heinäkuuta.

Ed Boonin ja John Tobiaksen luomaan pelisarjaan pohjautuva uutuus on suoraa jatkoa vuoden 2021 elokuvalle. Brändin aiempi live-action-historia muistetaan Paul W.S. Andersonin vuoden 1995 versiosta sekä vuoden 1997 Mortal Kombat: Annihilation -jatko-osasta, jota pidetään toisinaan yhtenä historian huonoimmista pelifilmatisoinneista.