Netflix on viime aikoina panostanut isosti pelaamiseen ja erityisesti mobiilipelaamiseen mm. ostamalla ja perustamalla pelinkehitysfirmoja sekä haaveillut omasta pilvipelipalvelusta.
Nyt yrityksen rekrysivujen uusien työpaikkailmoituksen myötä voinee päätellä, että yritys on kehittämässä AAA-tason peliä PC:lle. Peli on kuvausten mukaan kolmannen persoonan roolipeli ja se toteutetaan Unreal Engine -pelimoottorin avulla.
Pelistä saatetaan myös myöhemmin tuottaa sarja tai elokuva Netflix suoratoistopalveluun.
Hyviä uutisia kaikille roolipelien ystäville ja The Witcher -sarjan faneille: tuleva The Witcher 4 ei aio sortua yhteen genren suurimmista synneistä, nimittäin tylsiin noutotehtäviin. CD Projekt Redin mukaan peli jatkaa siitä, mihin ylistetty The Witcher 3: Wild Hunt jäi: jokainen tehtävä on ainutlaatuinen ja mieleenpainuva, eikä pelkkää “hae tämä ja tuo se takaisin” -rämpimistä.
Narratiiviohjaaja Philipp Weber paljasti haastattelussa, että studion periaatteet eivät ole muuttuneet, eikä niiden kuulu muuttua.
Emme voi rikkoa sitä, mikä The Witcher 3:ssa toimi. – Weber totesi.
Uusille tiimin jäsenille opetetaan edelleen samat tarinankerronnan säännöt, jotka tekivät edellisestä pelistä klassikon.
Vaikka pelissä saatetaan toisinaan hakea asioita, ei se koskaan tapahdu ilman käänteitä, moraalisia valintoja tai kiinnostavaa juonenkäännettä. Tämä filosofinen linjaus on yksi syy siihen, miksi The Witcher 3 nousi yli 50 miljoonan kappaleen myynnillään koko roolipeligenren huipulle.
Tulevasta pelistä ei ole vielä julkaisupäivää, mutta CD Projekt RED esitteli vastikään vaikuttavan teknisen demon Unreal Engine 5:llä. Realistisesti peliä tuskin nähdään ennen vuotta 2027, mutta odotusta helpottaa tieto siitä, että laatuun panostetaan, eikä pelaajia pidetä juoksupoikina.
Netflixin Devil May Cry: The Animated Series saa jatkoa, mutta älä odota toistoa, sillä showrunner Adi Shankar lupaa, että toinen kausi on kuin eri sarja. Jos ensimmäinen kausi ei vielä napannut, saattaa uusi yritys osua paremmin.
Shankar kertoi faneille sosiaalisessa mediassa, että päähenkilö Dante päivittää tasonsa ja pääsee esittelemään sellaista demonintappotaituruutta, jota pelisarjan fanit ovat kaivanneet. Silti luvassa ei ole pelkkää ylivoimaa, vaan myös hahmokehitystä, koska Dante ei ole voittamaton, vaan nimenomaan kasvava ja kehittyvä sankari.
Kaikki fanit eivät kuitenkaan ole olleet tyytyväisiä. Osa on kritisoinut hahmojen, kuten Danten ja Ladyn, käsittelyä ja todennut, että sarja on mennyt vikaan hahmojen ydintarinoiden ymmärtämisessä. Tässä kohtaa on hyvä muistaa, että Shankarin versio ei ole virallista pelikanonia, vaan eräänlainen vaihtoehtoinen aikajana, jossa luovuutta voi käyttää vapaammin.
Vaikka toisen kauden julkaisupäivää ei ole vielä paljastettu, sarja sai virallisen jatkotilauksen jo huhtikuussa. Ehkäpä Dante on sittenkin parhaimmillaan toisella kierroksella.