Playstation 5 esittelee patentin, mikä antaa latausajoille kyytiä Kommentit pois päältä artikkelissa Playstation 5 esittelee patentin, mikä antaa latausajoille kyytiä

Playstation 5 sanotaan tulevan ensi vuonna, ja nyt on puheenaiheena Sonyn uusi patentti, mikä heittää hyvästit latausruuduille. Jotkin pelithän ovat minimoineet latausaikoja kun peli on ladannut sisältöä pelaamisen taustalla, mutta edelleenkin useissa peleissä on tarpeettoman pitkiä latausaikoja. Joko kenttien välillä tai sitten paikasta toiseen siirtyessä vaikkapa ovesta. Osasyynä on tietysti pelit ja niiden tekninen puoli, mitkä ovat paisuneet ja paisuneet.

Mitenkään mullistavalta tämä uusi systeemi ei kuulosta. Käytännössä peli lataa assetteja ja ympäristöjä sen perusteella, miten pelaaja pelaa ja mihin pelaaja on suuntaamassa – siis tarpeen mukaan keskittyen niihin asioihin, mitä tarvitaan ja hetken päästä tullaan tarvitsemaan. Peli siis tarkkailee esimerkiksi pelaajahahmon olinpaikkaa ja sen perusteella lataa valmiiksi muistiin asioita, mitä seuraavaksi tulee vastaan.

Alkuperäinen vastaava patentti on vuodelta 2012, ja tämä on lähinnä jatkumoa sille luoden lisäsisältöä mitä voidaan ladata ennakkoon. Vastaavaa teknologiaa on käytettykin peleissä kuten God Of War, missä kamera voi kuvata läpi koko pelialueen ilman minkäänalisia taukoja. Mitä laajemmiksi pelit kehittyvät ja mitä enemmän niissä on muita hahmoja, yksityiskohtia ja tapahtumia, sitä sujuvamman taustalla lataamisen pitää olla, että peli pyörii saumattomasti luoden illuusion täydellisestä jatkuvuudesta.

Tämän pitäisi vaikuttaa myös yleisiin latausaikoihin. Tarkkaa tietoa en löytänyt miten, mutta voisin kuvitella, että esimerkiksi pelivalikoissa taustalla latautuu jo itse peli, jolloin latausruudun latausaika jää lyhyemmäksi.

Lähde: Tech Radar

Applen tuotteiden hinnankorotukset ovat edessä Kommentit pois päältä artikkelissa Applen tuotteiden hinnankorotukset ovat edessä

Applen toimitusjohtaja Tim Cook on kertonut, että yhtiön tuotteiden hinnankorotukset ovat käytännössä väistämättömiä. Syynä ei ole uusi design tai luksusbrändäys, vaan nopeasti kallistuvat muistipiirit ja tallennuskomponentit, joiden hintoja tekoälyalan valtava kasvu nostaa.

Cookin mukaan on yrittänyt pitkään suojata kuluttajia hintapiikeiltä, mutta tilanne on muuttunut kestämättömäksi.

Teemme parhaamme, mutta kustannusten nousu on siirtynyt meille liian voimakkaasti. – Cook kommentoi The Wall Street Journalille antamassaan haastattelussa.

Taustalla on tekoälyn räjähdysmäinen kasvu, joka on lisännyt valtavasti kysyntää muistille ja tallennusratkaisuille. Kun isot -toimijat hamstraavat komponentteja, kuluttajille tarkoitetut laitteet joutuvat kilpailemaan samoista resursseista. Cookin mukaan tämä on johtanut tilanteeseen, jossa tarjonta ei enää riitä kysyntään.

Arvioiden mukaan esimerkiksi iPhone 17 Prossa käytetty komponenttien hinta voisi nousta noin 50 dollarista (noin 46 euroa) jopa 200 dollariin (noin 184 euroa) iPhone 18 Prossa. Tämä kertoo, miten nopeasti tuotantokustannukset voivat karata käsistä, vaikka itse laitteiden kehitys pysyisi maltillisempana.

Uutinen heijastuu myös pelaamiseen ja elektroniikkaan laajemmin. Konsolien ja pelilaitteiden hinnat ovat jo nousseet useammin kuin laskeneet, ja alan jättien kuten Sonyn ja Microsoftin kerrotaan olevan huolissaan tulevien laitesukupolvien hinnoittelusta. Tekoäly ei siis vain mullista ohjelmistoja, vaan se alkaa hiljalleen näkyä myös suoraan kuluttajan kukkarossa.

Xboxin seuraava konsoli tähtää vuoteen 2027 Kommentit pois päältä artikkelissa Xboxin seuraava konsoli tähtää vuoteen 2027

Xbox 2042

Xboxin seuraavan sukupolven konsoli, työnimeltään , näyttää tähtäävän joulumarkkinoille 2027. Tieto nousi esiin Xboxin toimitusjohtajan Asha Sharma muistiossa, jossa käsiteltiin yhtiön tulevia suunnitelmia ja laitteistomarkkinoita ravistelevaa komponenttikriisiä.

Viime kuukausina pelialalla on spekuloitu, voiko kallistunut elektroniikka siirtää kokonaan seuraavan konsolisukupolven julkaisua. Komponenttien hintojen nousu on jo näkynyt nykyisten laitteiden hinnoissa, ja korotuksia ovat kokeneet muun muassa Series X, , sekä . Tästä huolimatta vaikuttaa pitävän kiinni vuoden 2027 suunnitelmastaan.

Muistion kiinnostavin yksityiskohta liittyy juuri joulusesonkiin 2027, jonka ympärille Microsoftin kerrotaan jo rakentavan laitteistostrategiaansa. Monien tulkinnan mukaan tämä viittaa siihen, että Project Helix on tarkoitus julkaista tuolloin. Samalla Sharma kuitenkin varoitti, että konsolien tallennuskomponenttien hinnat voivat olla vuonna 2027 jopa viisinkertaiset viime syksyyn verrattuna. Se ei lupaa hyvää mahdollisen hintalapun kannalta.

Microsoft julkisti Project Helixin virallisesti aiemmin tänä vuonna. Tällä hetkellä tiedetään ainakin se, että laite pystyy pyörittämään sekä Xbox- että -pelejä. Sen sijaan avoimeksi jää vielä, saavatko käyttäjät käyttöönsä myös muita pelialustoja vai pysyykö kaikki Microsoftin omassa ekosysteemissä.

Lisätietoja konsolista odotetaan vielä tämän vuoden aikana. Kesän Xbox-tapahtumassa siitä ei kuultu sanaakaan, mutta marraskuussa vietettävä Xbox-brändin 25-vuotisjuhla tai joulukuinen The Game Awards voisivat tarjota sopivan näyttämön Project Helixin seuraavalle esittelylle. Vuosi 2027 näyttää joka tapauksessa olevan Xboxille poikkeuksellisen tärkeä etappi.