Playstation 5 esittelee patentin, mikä antaa latausajoille kyytiä Kommentit pois päältä artikkelissa Playstation 5 esittelee patentin, mikä antaa latausajoille kyytiä

Playstation 5 sanotaan tulevan ensi vuonna, ja nyt on puheenaiheena Sonyn uusi patentti, mikä heittää hyvästit latausruuduille. Jotkin pelithän ovat minimoineet latausaikoja kun peli on ladannut sisältöä pelaamisen taustalla, mutta edelleenkin useissa peleissä on tarpeettoman pitkiä latausaikoja. Joko kenttien välillä tai sitten paikasta toiseen siirtyessä vaikkapa ovesta. Osasyynä on tietysti pelit ja niiden tekninen puoli, mitkä ovat paisuneet ja paisuneet.

Mitenkään mullistavalta tämä uusi systeemi ei kuulosta. Käytännössä peli lataa assetteja ja ympäristöjä sen perusteella, miten pelaaja pelaa ja mihin pelaaja on suuntaamassa – siis tarpeen mukaan keskittyen niihin asioihin, mitä tarvitaan ja hetken päästä tullaan tarvitsemaan. Peli siis tarkkailee esimerkiksi pelaajahahmon olinpaikkaa ja sen perusteella lataa valmiiksi muistiin asioita, mitä seuraavaksi tulee vastaan.

Alkuperäinen vastaava patentti on vuodelta 2012, ja tämä on lähinnä jatkumoa sille luoden lisäsisältöä mitä voidaan ladata ennakkoon. Vastaavaa teknologiaa on käytettykin peleissä kuten God Of War, missä kamera voi kuvata läpi koko pelialueen ilman minkäänalisia taukoja. Mitä laajemmiksi pelit kehittyvät ja mitä enemmän niissä on muita hahmoja, yksityiskohtia ja tapahtumia, sitä sujuvamman taustalla lataamisen pitää olla, että peli pyörii saumattomasti luoden illuusion täydellisestä jatkuvuudesta.

Tämän pitäisi vaikuttaa myös yleisiin latausaikoihin. Tarkkaa tietoa en löytänyt miten, mutta voisin kuvitella, että esimerkiksi pelivalikoissa taustalla latautuu jo itse peli, jolloin latausruudun latausaika jää lyhyemmäksi.

Lähde: Tech Radar

Sony julkisti uudet PS5 Pulse -kuulokkeet – parempaa ääntä ja tekoälyä taustamelun suodatukseen Kommentit pois päältä artikkelissa Sony julkisti uudet PS5 Pulse -kuulokkeet – parempaa ääntä ja tekoälyä taustamelun suodatukseen

on julkistanut kaksi uutta langatonta Pulse-kuulokemallia . Uudet Pulse Wireless Headset- ja Wireless Headset -kuulokkeet lupaavat paremman äänenlaadun, mukavamman rakenteen sekä tehokkaamman taustamelun suodatuksen puhechatissa. Tavallinen Pulse saapuu vielä tämän vuoden aikana, kun taas Pulse Edgeä saadaan odottaa vuoden 2027 alkuun.

Molemmissa malleissa käytetään Sonyn mukaan aiempaa suurempia, studiokuulokkeista vaikutteita saaneita planaarimagneettisia elementtejä. Tavoitteena on tarjota täyteläisempi basso ja samalla säilyttää pienet äänet, kuten vihollisen askeleet. Peleissä tämä voi olla varsin kätevää.

Myös mikrofoneihin on tehty päivityksiä. Molemmat kuulokkeet hyödyntävät tekoälyavusteista taustamelun vaimennusta, jonka tarkoituksena on suodattaa esimerkiksi ympäristön hälyä pois puhechatista. Lisäksi kuulokkeiden rakennetta on uudistettu mukavampaa pitkäaikaista käyttöä varten, ja kääntyvät kupit helpottavat niiden kuljettamista.

Pulse Edge on kaksikosta selvästi monipuolisempi malli. Siinä on aktiivinen melunvaimennus, irrotettava puomimikrofoni ja mukana toimitettava kuljetuskotelo. Hinnat, tarkat julkaisuajat ja ennakkotilaustiedot Sony lupaa paljastaa myöhemmin. Kuulokkeet toimivat PS5 lisäksi myös muiden laitteiden kanssa.

Lähde: Push Square

Sony tuo markkinoille kolme uutta bassohirmua Kommentit pois päältä artikkelissa Sony tuo markkinoille kolme uutta bassohirmua

laajentaa -sarjaansa kolmella uudella juhlakaiuttimella. , ja on suunniteltu erityisesti niille, jotka haluavat musiikin tuntuvan asti rinnassa asti. Kaiuttimissa yhdistyvät voimakas basso, suuri äänenpaine sekä ominaisuudet DJ-käyttöön ja karaokeen.

Uuden sukupolven kaiuttimissa hyödynnetään Sonyn kehittämää suurta pyöreää bassokaiutinta, suurikapasiteettisia kaiutinkoteloita ja ULT DUCT -tekniikkaa. Sarjan tehokkain malli, ULT TOWER MAX, sisältää peräti kolme bassokaiutinta ja tarjoaa jopa 2150 watin lähtötehon. ULT TOWER 7 yltää 420 wattiin ja ULT TOWER 5 puolestaan 300 wattiin.

Sony on kehittänyt uusia kaiuttimia yhteistyössä hiphop-tuottajien ja äänialan ammattilaisten kanssa. Kaikissa malleissa on ULT-painike, jolla bassoa voi nostaa entisestään. MAX- ja 7-malleissa on lisäksi 360° Party Sound -ominaisuus, joka levittää äänen tasaisemmin ympäri tilaa. Äänentoistoa voi säätää myös Sony | Sound Connect -sovelluksella.

Juhlatunnelmaa voi puolestaan rakentaa erilaisilla valaistustiloilla, ja karaoke onnistuu Sonyn valinnaisella mikrofonilla. ULT TOWER 7:n akku kestää jopa 30 tuntia ja ULT TOWER 5:n jopa 20 tuntia. Molemmat ovat myös IPX4-luokiteltuja pystyasennossa, joten kaiuttimet sopivat tarvittaessa myös ulkokäyttöön.

Kaikki kolme mallia saapuvat myyntiin syyskuussa 2026. ULT TOWER MAX maksaa 1 500 euroa, ULT TOWER 7 600 euroa ja ULT TOWER 5 400 euroa. Sony on siis selvästi sitä mieltä, että juhliin ei tuoda vain kaiutinta, vaan sinne tuodaan kokonainen äänentoistojärjestelmä.