ROCCAT lanseerasi uudet Vulcan Pro- ja TKL Pro -näppäimistöt sekä Burst Pro -hiiren Kommentit pois päältä artikkelissa ROCCAT lanseerasi uudet Vulcan Pro- ja TKL Pro -näppäimistöt sekä Burst Pro -hiiren

Roccat

ROCCAT on julkistanut tänään uudet Vulcan Pro- ja Vulcan TKL Pro -pelinäppäimistöt sekä upouuden Burst Pro -pelihiiren. Laitteet tulevat olemaan saatavilla huomenna 30. lokakuuta jälleenmyyjiltä Suomessa.

Kaikki kolme Pro-tuotetta sisältävät upouudet Titan Optical Switchit – uraauurtava teknologia rekisteröi yli sata kertaa normaaleja mekaanisia kytkimiä nopeampia vasteaikoja ja tarjoaa kaksi kertaa pidemmän käyttöiän 100 miljoonalla napsautuksella. ROCCATIN uusimmat Pro-tuotteet sisältävät myös AIMO-älyvalojärjestelmän, joka lisää eloisia ja rauhoittavia värejä jokaiselle pöytäpelikoneelle.

Täysikokoinen Vulcan Pro on saatavilla 167,99 euron hintaan, kun taas suosittu, pienempi ja numeronäppäimetön Vulcan TKL Pro maksaa 167,99 euroa. Tarjolla on myös upouusi Burst Pro -pelihiiri – ROCCATin tähän mennessä ennakkotilatuin pelihiiri on saatavilla 63,99 euron hintaan.

ROCCAT Burst Pro
ROCCAT Burst Pro on erittäin keveä ja kestävä ammattikäyttöön suunnattu pelihiiri.

Burst Pron lisäksi ROCCAT on kehittänyt huokeampihintaisen Burst Core -pelihiiren. Burst Core sisältää myös Titan Optical Switchit sekä 8 500 DPI:n PMW3331 PixArt -anturin ja kiinteän kennostokuoren. Burst Core on saatavilla 16. marraskuuta 2020 lähtien 31,99 euron hintaan.

Upouudet Vulcan Pro- ja TKL Pro -näppäimistöt ja Burst Pro -hiiri liittyvät ROCCATIN vasta julkaistujen tuotteiden joukkoon, joihin kuuluvat Elo-sarjan PC-pelikuulokkeet, uusi mekaaninen Vulcan TKL –pelinäppäimistö ja Sense AIMO XXL -hiirialusta. Jokainen niistä sisältää ROCCATIN orgaaniset AIMO-älyvalot, jotka tarjoilevat värikästä ja huippumodernia työpöytäestetiikkaa.

Hitman: World of Assassinationsaa viimein cross-progressionin Kommentit pois päältä artikkelissa Hitman: World of Assassinationsaa viimein cross-progressionin

IO Interactive on ilmoittanut, että Hitman: World of Assassination saa vihdoin kauan kaivatun cross-progressionin. Helmikuun 3. päivä julkaistava päivitys mahdollistaa pelin etenemisen jatkamisen alustasta riippumatta oli kyse sitten konsolista, PC:stä tai mobiililaitteesta. Agentti 47 voi siis jatkaa salamurhiaan juuri siitä, mihin viimeksi jäi.

Uusi järjestelmä perustuu niin sanottuun päätiliin, joka sidotaan IOI Accountiin. Pelaajan eteneminen tallennetaan palvelimille ja kulkee mukana kaikilla alustoilla, joilla peli on ostettu. Kyseessä on merkittävä parannus etenkin niille, jotka hyppivät pelin pariin eri laitteilla.

Täydellinen vapaus tämä ei silti ole. Cross-progression ei tarkoita cross-purchasea, eli jos omistat pelin PC:llä, se ei ilmesty automaattisesti PlayStationille tai Xboxille. Sama koskee myös lisäsisältöjä, jotka täytyy ostaa erikseen jokaiselle alustalle.

Päivityksellä on kuitenkin yksi ikävä kääntöpuoli. Samalla kun cross-progression otetaan käyttöön, päättyy mahdollisuus siirtää eteneminen Hitman 2:sta Hitman 3:een. IO Interactive perustelee päätöstä järjestelmien yhteensopivuudella ja datan eheydellä. Pelaajilla on aikaa tehdä siirto vielä 3. helmikuuta asti, mutta sen jälkeen ovi sulkeutuu lopullisesti.

Viisi vuotta Hitman 3:n julkaisun jälkeen World of Assassination elää yhä vahvasti, ja kehitystyö jatkuu muun muassa co-op-tilan parissa. Samalla IO Interactive työstää James Bond -peliä sekä uutta fantasiaprojektia. Agentti 47:n tulevaisuus näyttää siis kiireiseltä ja nyt myös aiempaa joustavammalta eri alustoilla.

Razer julkaisee pinkin unelmamalliston K-pop-faneille Kommentit pois päältä artikkelissa Razer julkaisee pinkin unelmamalliston K-pop-faneille

Razer on paljastanut yhteistyön maailman suurimman K-pop-ryhmän Blackpinkin kanssa, mutta jotain tärkeää puuttuu: kuulokkeet. Uusi Blackpink x Razer -mallisto sisältää pinkkejä versioita perus-PC-lisävarusteista, kuten Razer Enki X -tuolista, Ornata V3 TKL -näppäimistöstä ja DeathAdder-hiirestä, mutta kuulokkeet, joilla fanit voisivat oikeasti kuunnella suosikki-kappaleitaan, loistavat poissaolollaan.

Tuolissa on 100 asteen hartiakaari ja leveä istuin, ja sen mustan värin tilalla on pinkit aksentit sekä Blackpinkin logo. Näppäimistökin on saanut saman pinkin käsittelyn, ja hiiri on varustettu 6 400 DPI:n anturilla ja viidellä ohjelmoitavalla napilla. Kaiken kruunaa pinkki hiirimatto, jossa näkyvät Razerin ja Blackpinkin logot.

Vaikka mallisto näyttää upealta ja tekee PC-pöydästä todellisen Blackpink-pyhätön, kuulokkeiden puuttuminen ihmetyttää. Aiemmat Razer-yhteistyöt, kuten viime vuoden Gengar-kokoelma, sisälsivät kuulokkeet, joten tämän rajoitettu erä tuntuu hieman vajaalta.

Blackpink x Razer -tuotteet debytoivat 21. tammikuuta Hongkongin World Tour Deadline Pop-Up Storessa ja saapuvat myöhemmin keväällä myös muualle. Hinnat ovat vielä pimennossa, mutta luvassa on todennäköisesti pientä lisämaksua lisenssistä. Blinksit, valmistautukaa, PC-pöytänne voi pian saada ihan uuden, pinkin ilmeen, vaikka korvat joutuvatkin odottamaan omia kuulokkeitaan.