ROCCAT lanseerasi uudet Vulcan Pro- ja TKL Pro -näppäimistöt sekä Burst Pro -hiiren Kommentit pois päältä artikkelissa ROCCAT lanseerasi uudet Vulcan Pro- ja TKL Pro -näppäimistöt sekä Burst Pro -hiiren

Roccat

ROCCAT on julkistanut tänään uudet Vulcan Pro- ja Vulcan TKL Pro -pelinäppäimistöt sekä upouuden Burst Pro -pelihiiren. Laitteet tulevat olemaan saatavilla huomenna 30. lokakuuta jälleenmyyjiltä Suomessa.

Kaikki kolme Pro-tuotetta sisältävät upouudet Titan Optical Switchit – uraauurtava teknologia rekisteröi yli sata kertaa normaaleja mekaanisia kytkimiä nopeampia vasteaikoja ja tarjoaa kaksi kertaa pidemmän käyttöiän 100 miljoonalla napsautuksella. ROCCATIN uusimmat Pro-tuotteet sisältävät myös AIMO-älyvalojärjestelmän, joka lisää eloisia ja rauhoittavia värejä jokaiselle pöytäpelikoneelle.

Täysikokoinen Vulcan Pro on saatavilla 167,99 euron hintaan, kun taas suosittu, pienempi ja numeronäppäimetön Vulcan TKL Pro maksaa 167,99 euroa. Tarjolla on myös upouusi Burst Pro -pelihiiri – ROCCATin tähän mennessä ennakkotilatuin pelihiiri on saatavilla 63,99 euron hintaan.

ROCCAT Burst Pro
Burst Pro on erittäin keveä ja kestävä ammattikäyttöön suunnattu pelihiiri.

Burst Pron lisäksi ROCCAT on kehittänyt huokeampihintaisen Burst Core -pelihiiren. Burst Core sisältää myös Titan Optical Switchit sekä 8 500 DPI:n PMW3331 PixArt -anturin ja kiinteän kennostokuoren. Burst Core on saatavilla 16. marraskuuta 2020 lähtien 31,99 euron hintaan.

Upouudet Vulcan Pro- ja TKL Pro -näppäimistöt ja Burst Pro -hiiri liittyvät ROCCATIN vasta julkaistujen tuotteiden joukkoon, joihin kuuluvat Elo-sarjan PC-pelikuulokkeet, uusi mekaaninen Vulcan TKL –pelinäppäimistö ja Sense AIMO XXL -hiirialusta. Jokainen niistä sisältää ROCCATIN orgaaniset AIMO-älyvalot, jotka tarjoilevat värikästä ja huippumodernia työpöytäestetiikkaa.

Battlefield 6:n 4. kausi tuo mukanaan Wake Islandin ja Top Gun -sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6:n 4. kausi tuo mukanaan Wake Islandin ja Top Gun -sisältöä

neljäs kausi tuo peliin yhden sarjan tunnetuimmista taistelukentistä, kun klassinen Wake Island saapuu mukaan 18. elokuuta. Uusi pelialue tarjoaa tuttua Tyynenmeren sotatunnelmaa, mutta tällä kertaa taistelut käydään myös merellä.

Wake Islandilla pelaajat pääsevät ottamaan yhteen sekä jalkaväen, että panssarivaunujen voimin. Lisäksi taisteluun liittyvät aseistetut alukset, joten tekemistä riittää niin maalla kuin vedessäkin. Uusi pelikuva esittelee muun muassa jalkaväkitaisteluita, panssarivaunujen puolustustaktiikoita ja meritaisteluita.

Uuden kauden yhteydessä pelaajat voivat suorittaa tapahtumahaasteita ja avata niiden avulla eksklusiivisia -teemaisia palkintoja. Wake Island saapuu Battlefield 6 maksuttomana sisältönä osana neljättä kautta.

Battlefield 6 on saatavilla , Xbox Series X|S ja . Wake Islandin paluu on jälleen yksi osoitus siitä, että vanhoilla taistelukentillä riittää edelleen käyttöä – varsinkin kun niille tuodaan vähän lisää panssareita ja laivoja.

The Lord of the Rings: War in the North teki paluun nykykonsoleille ja PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa The Lord of the Rings: War in the North teki paluun nykykonsoleille ja PC:lle

Vuoden 2011 on tehnyt yllättävän paluun. on julkaissut pelistä uuden Legacy Edition -version moderneille alustoille ilman sen suurempaa ennakkovaroitusta. Peli on nyt saatavilla , , Xbox Series X|S sekä Nintendo Switchille ja Switch 2.

Uudistettu versio pyörii 60 ruudun sekuntivauhdilla ja sisältää bugikorjauksia sekä useita pieniä elämänlaatua parantavia muutoksia. Mukana on esimerkiksi mahdollisuus lukittautua vihollisiin sekä vaihtaa pelihahmoa lennosta. Julkaisuhinta on noin 15 euroa 25. elokuuta asti, minkä jälkeen hinta nousee noin 17 euroon.

War in the North sijoittuu samaan aikaan -kirjojen ja Peter Jacksonin elokuvatrilogian tapahtumien kanssa. Pelissä pääsee myös taistelemaan Keski-Maassa kavereiden kanssa yhteistyötilassa, mikä oli yksi pelin kiinnostavimmista ominaisuuksista. Tunnelmaltaan peli oli elokuvia huomattavasti raaempi ja verisempi, ja se oli ensimmäinen Taru sormusten herrasta -peli, joka sai Yhdysvalloissa M-ikärajan.

Alun perin peli jäi hieman muiden vuoden 2011 jättijulkaisujen, kuten Skyrimin ja , varjoon. Vuosien saatossa se on kuitenkin kerännyt uskollisen fanijoukon, joka muistelee peliä lämmöllä.

Aspyr vihjailee samalla, että War in the North ei välttämättä jää viimeiseksi Keski-Maan klassikoksi, joka saa uuden julkaisun. Yhtiö lupaa lisää Taru sormusten herrasta -peleihin liittyviä uudelleenjulkaisuja tulevaisuudessa, mutta ei vielä kerro, mitä pelejä on seuraavaksi vuorossa. Toivottavasti joku kaivaa seuraavaksi naftaliinista vaikka The Return of the Kingin.