ROCCAT lanseerasi uudet Vulcan Pro- ja TKL Pro -näppäimistöt sekä Burst Pro -hiiren Kommentit pois päältä artikkelissa ROCCAT lanseerasi uudet Vulcan Pro- ja TKL Pro -näppäimistöt sekä Burst Pro -hiiren

Roccat

ROCCAT on julkistanut tänään uudet Vulcan Pro- ja Vulcan TKL Pro -pelinäppäimistöt sekä upouuden Burst Pro -pelihiiren. Laitteet tulevat olemaan saatavilla huomenna 30. lokakuuta jälleenmyyjiltä Suomessa.

Kaikki kolme Pro-tuotetta sisältävät upouudet Titan Optical Switchit – uraauurtava teknologia rekisteröi yli sata kertaa normaaleja mekaanisia kytkimiä nopeampia vasteaikoja ja tarjoaa kaksi kertaa pidemmän käyttöiän 100 miljoonalla napsautuksella. ROCCATIN uusimmat Pro-tuotteet sisältävät myös AIMO-älyvalojärjestelmän, joka lisää eloisia ja rauhoittavia värejä jokaiselle pöytäpelikoneelle.

Täysikokoinen Vulcan Pro on saatavilla 167,99 euron hintaan, kun taas suosittu, pienempi ja numeronäppäimetön Vulcan TKL Pro maksaa 167,99 euroa. Tarjolla on myös upouusi Burst Pro -pelihiiri – ROCCATin tähän mennessä ennakkotilatuin pelihiiri on saatavilla 63,99 euron hintaan.

ROCCAT Burst Pro
Burst Pro on erittäin keveä ja kestävä ammattikäyttöön suunnattu pelihiiri.

Burst Pron lisäksi ROCCAT on kehittänyt huokeampihintaisen Burst Core -pelihiiren. Burst Core sisältää myös Titan Optical Switchit sekä 8 500 DPI:n PMW3331 PixArt -anturin ja kiinteän kennostokuoren. Burst Core on saatavilla 16. marraskuuta 2020 lähtien 31,99 euron hintaan.

Upouudet Vulcan Pro- ja TKL Pro -näppäimistöt ja Burst Pro -hiiri liittyvät ROCCATIN vasta julkaistujen tuotteiden joukkoon, joihin kuuluvat Elo-sarjan PC-pelikuulokkeet, uusi mekaaninen Vulcan TKL –pelinäppäimistö ja Sense AIMO XXL -hiirialusta. Jokainen niistä sisältää ROCCATIN orgaaniset AIMO-älyvalot, jotka tarjoilevat värikästä ja huippumodernia työpöytäestetiikkaa.

Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin Kommentit pois päältä artikkelissa Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin

on ilahduttanut toimintapelien ystäviä siirtämällä : Way of the Swordin julkaisua lähemmäs. Aiemmin syyskuun 25. päivälle suunniteltu peli saapuukin 4. syyskuuta, eli pelaajat pääsevät tarttumaan miekkaan lähes kolme viikkoa odotettua aikaisemmin.

Kyseessä on ensimmäinen uusi Onimusha-peli peräti 20 vuoteen. Sarjan edellinen osa julkaistiin vuonna 2006 2:lle, joten paluu on monille pitkäaikaisille faneille merkittävä hetki. Uusi seikkailu sijoittuu Edo-kauden alkuvaiheen Kiotoon ja yhdistää toimintaa sekä samuraiteemaa Capcomille tuttuun näyttävään tyyliin.

Peli julkaistaan :lle, :lle, Series X|S:lle ja Switch 2:lle. Lisäksi demoversio on jo ladattavissa PC:lle, :lle ja Xboxille. Demon pelanneet ja myöhemmin koko pelin ostavat saavat käyttöönsä Kubi Akari -korun bonussisältönä, kunhan tallennustiedot löytyvät samalta laitteelta.

Julkaisun aikaistaminen kruunaa Capcomin vahvaa vuotta. Yhtiö on kerännyt vuonna 2026 runsaasti kiitosta muun muassa Resident Evil Requiemista, ja nyt se yrittää jatkaa menestysputkeaan tuomalla yhden klassikkosarjoistaan takaisin valokeilaan hieman odotettua aikaisemmin.

Honeycombin uusi Xbox-ohjain on tehty sohvalla istuville lentäjille Kommentit pois päältä artikkelissa Honeycombin uusi Xbox-ohjain on tehty sohvalla istuville lentäjille

Lentosimulaattoreiden ystäville on luvassa uutta leikkikenttää. Honeycomb Aeronautical on julkistanut -ohjaimen, joka saapuu Series X|S -konsoleille myöhemmin tänä vuonna. Kyseessä on Xbox-versio viime vuonna :lle julkaistusta erikoisohjaimesta, joka muistuttaa enemmän lentokoneen ohjaamoa kuin perinteistä peliohjainta.

Ohjain on täynnä painikkeita, kytkimiä, säätönuppeja ja liukusäätimiä, joilla hallitaan muun muassa kaasua, peräsintä ja koneen muita keskeisiä toimintoja. Erikoisuutena ovat Hall-tekniikkaa hyödyntävät vastakkaisiin suuntiin liikkuvat peräsinliu’ut, jotka jäljittelevät oikean lentokoneen polkimia. Mukana on myös vaihdettavia säätimien päitä, ja ohjainta voi käyttää sekä langallisesti että langattomasti.

Vaikka ohjain on suunniteltu erityisesti Xboxille, se toimii myös PC:llä. Hintaa ei ole vielä paljastettu, mutta alkuperäinen PC-malli maksoi julkaisussaan noin 130 euroa.

Jos tavallinen Xbox-ohjain tuntuu lentosimulaattorissa liian arkiselta, Honeycombin uutuus tarjoaa huomattavasti aidomman ohjaamotunnelman. Toisaalta toimintapeleihin siitä tuskin on ellei joku halua kokeilla, miltä tuntuu lentokoneen kaasuvivulla pelattuna.