Sekiro saa animeversion – tulossa Crunchyrolliin 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Sekiro saa animeversion – tulossa Crunchyrolliin 2026

FromSoftware’n suositusta Sekiro: Shadows Die Twice -pelistä tehdään animeversio, joka saa ensi-iltansa Crunchyrollissa vuonna 2026. Pelin julkaisi Activision vuonna 2019, ja se myi huikeat 10 miljoonaa kappaletta. Sequelia ei ole kuitenkaan luvassa, vaan nyt tarina elää animeformaatissa nimellä Sekiro: No Defeat.

Anime on täysin käsin piirretty ja pyrkii vangitsemaan pelin tarkkuuden ja hengellisen tunnelman jokaisessa kohtauksessa. Tarina sijoittuu uudelleenkuviteltuun Sengoku-kauden Japaniin ja keskittyy lojaalisuuden ja veren teemoihin. Julkaisun ulkopuolisia maita lukuun ottamatta Crunchyroll näyttää animea maailmanlaajuisesti.

Johto- ja tuotantotiimi on nimekäs, ohjaajana toimii Kenichi Kutsuna, käsikirjoituksesta vastaa Takuya Satou ja hahmosuunnittelusta Takahiro Kishida. Ääninäyttelijöistä Wolfin roolissa kuullaan Daisuke Namikawaa ja Kuro/The Divine Heirinä Miyuki Satou.

Tavoitteena on luoda elämys, joka muistetaan niin pelin uskollisten fanien kuin uusien katsojien keskuudessa. Anime lupaa tuoda Sekiron maailmaan uutta eloa ja kauneutta, pysyen silti uskollisena alkuperäisen pelin tarinalle ja tunnelmalle.

Silksong tuo Hollow Knightiin Bloodborne-fiiliksen Kommentit pois päältä artikkelissa Silksong tuo Hollow Knightiin Bloodborne-fiiliksen

Hollow Knightin odotettu jatko-osa Silksong tuo Metroidvania-seikkailuun uudenlaista nopeutta ja vaarallisuutta, muistuttaen FromSoftwaren Bloodborne-pelejä. Pelaaja ohjaa nyt Hornet-hahmoa, joka liikkuu ketterämmin, hyppää korkeammalle ja hyökkää pidemmällä kantamalla kuin alkuperäinen Knight. Uudet liikkeet, kuten superhyppy, ilmassa liukuminen ja kiipeäminen, muuttavat sekä liikkumista että taistelua merkittävästi.

Silksongissa myös viholliset ovat nopeampia ja aggressiivisempia, ja heidän terveytensä on suurempi, joten pelistä ei tule helpompaa, päinvastoin, se palkitsee rohkeasta ja taitavasta pelityylistä. Uudet pelimekaniikat, kuten täyden mittarin vaatima parantaminen ja hyökkäyspainotteinen hoitojärjestelmä, kannustavat pelaajaa olemaan aktiivinen ja reaktiivinen taisteluissa.

Myös pelin maailma ja tarina tuovat mieleen Bloodbornen. Pharloomin alueet, kuten Shellwood ja Greymoor, muistuttavat visuaalisesti Yharnamia, ja pelin thread sickness -tauti tuo mieleen Bloodbornen kiroukselliset sairaudet. Pelin synkkä ja brutaali tunnelma, salaperäiset hahmot ja salaisuudet tekevät maailmasta elävän ja kiehtovan.

Team Cherry on onnistunut viemään Hollow Knightin kaavan seuraavalle tasolle, nopeampi, vaarallisempi ja dynaamisempi, mutta silti yhä klassinen Metroidvania. Fanit voivat odottaa haastavaa, mutta palkitsevaa kokemusta, jossa reflexit ja strategia yhdistyvät saumattomasti.

Call of Duty tähtää valkokankaalle Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty tähtää valkokankaalle

Legendaarinen Call of Duty -pelisarja on matkalla elokuvateattereihin. Paramount ja Activision ilmoittivat sopimuksesta, joka tuo yhden maailman suosituimmista videopeleistä live action -elokuvaksi. Paramountin tuore toimitusjohtaja David Ellison kuvaili hanketta unelmien täyttymykseksi.

Sopimus kattaa elokuvan kehittämisen, tuotannon ja jakelun. Tarkoituksena on vangita juuri ne elementit, jotka ovat tehneet pelisarjasta jättihitin: intensiivinen toiminta, nopeatempoinen jännitys ja näyttävät taistelut eri aikakausilta. Ellison lupaa, että elokuva saa samanlaisen tinkimättömän käsittelyn kuin studion aiempi menestys Top Gun: Maverick.

Call of Duty ei ole mikä tahansa lisenssi, sillä yli 500 miljoonaa myytyä peliä ja 16 vuotta Yhdysvaltojen myydyimpänä pelisarjana tekevät siitä kultakaivoksen Hollywoodille. Pelien tarinat ovat kulkeneet toisen maailmansodan rintamilta nykypäivään ja futuristisiin taisteluihin, mikä antaa elokuvantekijöille valtavasti materiaalia.

Viime vuosina pelielokuvista on tullut studioille kuumaa valuuttaa. Super Mario Bros. Movie rikkoi miljardi rajapyykin, Sonic the Hedgehog teki Paramountille hittiä, ja työn alla ovat jo muun muassa The Legend of Zelda, Metal Gear Solid ja Elden Ring. Nyt Call of Duty liittyy tähän joukkoon potentiaalisena jättiläisenä.

Activisionin presidentti Rob Kostich kiteytti odotukset, tavoitteena on tehdä elokuva, joka on yhtä räjähtävä ja unohtumaton kuin itse pelisarja ja joka saa niin vanhat fanit kuin uudetkin katsojat ryntäämään teatteriin.