Sony pudottaa väliaikaisesti latausnopeuksiaan Euroopassa Kommentit pois päältä artikkelissa Sony pudottaa väliaikaisesti latausnopeuksiaan Euroopassa

Sony Interactive Entertainmentin toimitusjohtaja Jim Ryan ilmoitti PlayStationin blogissa yrityksen työskentelevän eurooppalaisten internet-palveluntarjoajien kanssa tasapainottaakseen kokonaisvaltaisesti internetin käyttöä, jotta kaistaa riittäisi tasapuolisemmin kaikille internetin käyttäjille.

”We believe it is important to do our part to address internet stability concerns as an unprecedented number of people are practicing social distancing and are becoming more reliant on internet access”

Jim Ryan / Sony

Toimenpiteiden sanotaan vaikuttavan lähinnä latausnopeuksiin ja niiden yhteydessä tapahtuviin viiveisiin, mutta verkossa pelaamisen luvataan säilyvän hyvällä tasolla. Sony pitää erityisen tärkeänä säilyttää kaikille tarvitseville hyvät yhteydet vallitsevan pandemian aikana.

Sonyn toimet seuraavat jo aiemmin Netflixin tekemää samankaltaista toimenpidettä laskemalla streamauksen tasoa n. 25 %

Sonyn pomo vihjaa PS6:n ottavan oppia Nintendo Switchin hybridimallista Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn pomo vihjaa PS6:n ottavan oppia Nintendo Switchin hybridimallista

on antanut uusia vihjeitä tulevaisuuden -suunnitelmistaan, ja fanit ovat heti tarttuneet yhteen lauseeseen: voisiko tuleva toimia osittain Switchin tapaan? Sonyn mukaan seuraavan sukupolven alusta tavoittelee kokemusta, jota voi käyttää luontevasti myös olohuoneen ulkopuolella.

Sonyn Interactive Entertainment -johtaja Hideaki Nishino kertoi haastattelussa, että yhtiö haluaa päästä eroon ajatuksesta, jossa PlayStation tarkoittaa vain olohuoneen televisiota. Sony on viime vuosina laajentanut tarjontaansa esimerkiksi pelinäyttöihin ja kaiuttimiin, jotta pelaaminen voisi sopia paremmin erilaisiin käyttöympäristöihin. Kun Nishino puhui seuraavan sukupolven alustasta, hän ei maininnut suoraan PS6:ta, mutta totesi Sonyn tavoitteena olevan tarjota saumaton kokemus, joka ei rajoitu yhteen paikkaan. Tämä sai monet pohtimaan, voisiko Sony kehittää oman Switch-tyylisen hybridikonsolin, jossa sama laite toimisi sekä kotona että kannettavana.

Huhuja erillisestä PS6-käsikonsolista on liikkunut jo pitkään, ja yksi mahdollisuus olisi laite, joka yhdistyy televisioon telakan kautta Nintendo Switchin tavoin. Toinen vaihtoehto voisi olla uuden sukupolven -tyylinen laite, joka keskittyisi suoratoistoon ja pilvipelaamiseen. Sony on myös puhunut pilvipelaamisen merkityksestä tulevaisuudessa. Nishinon mukaan PS Portal on saanut vahvan vastaanoton erityisesti Pohjois-Amerikassa, Euroopassa ja Japanissa, ja pilvipelaaminen kiinnostaa yhtiötä myös siksi, että se voi vähentää tehokkaan laitteiston tarvetta tilanteessa, jossa komponenttien hinnat ovat nousussa.

Virallisia PS6-tietoja ei vielä ole paljastettu, mutta suunta vaikuttaa selvältä. Sony ei ehkä enää ajattele PlayStationia vain yhtenä laatikkona television alla. Tulevaisuuden PlayStation voi olla kokonainen ekosysteemi, jossa pelaaja vaihtaa sujuvasti olohuoneen, käsilaitteen ja pilven välillä, vähän kuin konsolimaailman sveitsiläinen linkkuveitsi.

Sonyn omien PlayStation-pelien myynti romahti huippuvuosista lähes puolella Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn omien PlayStation-pelien myynti romahti huippuvuosista lähes puolella

Sony

Interactive Entertainmentin omien pelien myynti on ollut laskusuunnassa viime vuosina, selviää yhtiön julkaisemista ja Game Filen kokoamista tilastoista. Vuonna 2020–2021 PlayStationin omia pelejä myytiin huippuvuonna yhteensä 58,4 miljoonaa kappaletta, mutta tuorein luku on pudonnut noin 32,1 miljoonaan.

Huippuvuosi ei ollut sattumaa, koska silloin markkinoita vauhdittivat jättihitit kuten ja sekä 5:n lanseeraus, joka sai pelaajat hamstraamaan uutta sisältöä poikkeuksellisella vauhdilla. Nyt samaa “hitti-imua” ei ole nähty yhtä vahvana.

Viime vuosina Sony on toki osunut myös maaliin, esimerkiksi palkitulla Astro Botilla ja uudemmalla -julkaisulla, mutta samalla mukaan on mahtunut myös selviä pettymyksiä, kuten nopeasti flopannut . Kokonaiskuva on silti ollut laskeva, vaikka viimeisin vuosi toi pienen piristymisen.

Samaan aikaan Sony on panostanut studio-ostoihin ja uudelleenjulkaisuihin, mutta ne eivät ole onnistuneet kääntämään trendiä pysyvästi ylöspäin. Vaikka konsolit myyvät edelleen hyvin ja yksittäiset pelit voivat olla jättimenestyksiä, “tasaisen tappava hittiputki” näyttää harventuneen.

Katseet kohdistuvat nyt tuleviin julkistuksiin, kuten Insomniacin odotettuun -peliin, joka saattaa olla yksi avain uusien menestysten käynnistämiseen. Kysymys kuuluu, löytyykö PlayStationille vielä seuraava iso hittiaalto vai onko kulta-aika jo ainakin hetkellisesti takanapäin.