Take-Two osti Dirt 5 -pelin kehittäjän Codemastersin – kauppahinta lähes miljardi euroa Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Two osti Dirt 5 -pelin kehittäjän Codemastersin – kauppahinta lähes miljardi euroa

DIRT 5 - Norja

Grand Theft Auto -pelien kehittäjä Rockstarin omistava on ostanut ajopelejä tehtailevan studion. Kauppahinta on noin 840 miljoonaa euroa.

Codemasters on ollut tähän mennessä yksi Iso-Britannian viimeisimmistä itsenäisistä pelistudioista. Dirt -pelisarjan lisäksi se omistaa myös Formula 1 -lisenssin ja julkaissut F1 -aiheisia pelejä aina vuodesta 2009.

Vielä ei ole varmaan jatkaako Codemasters omalla nimellä vai tullaanko pelit julkaisemaan jatkossa Take-Twon alaisen -nimikkeen alla.

Aiemmin tänä vuonna Codemasters hankki niin ikään brittiläisen autopeleihin keskittyvän Slightly Mad Studiosin. Kaupan myötä -pelisarja siirtyi Codemastersille ja nyt edelleen Take-Twolle.

Codemasters nappasi myös aiemmin tänä vuonna virallisen WRC-lisenssin, joka alkaa vuodesta 2023 ja kestää aina vuoteen 2027. Näin ollen rallipelit kuten Colin McRae Rally saattavat tehdä paluun.

Codemastersin viimeisin peli ilmestyi viime viikolla.

Pelijätti kommentoi tekoälyä ja työelämää yllättävällä tavalla Kommentit pois päältä artikkelissa Pelijätti kommentoi tekoälyä ja työelämää yllättävällä tavalla

Pelimaailmasta tuttu jättiyhtiö on jälleen nostattanut kulmia tällä kertaa puheilla, joissa ja maailman tunnetuimpiin kuuluva teknologiapomo päätyvät samaan lauseeseen. Yhtiön toimitusjohtaja pohti, että jos tekoäly joskus oikeasti alkaisi korvata työpaikkoja laajasti, ensimmäisten joukossa “listalla” voisi olla jopa .

Zelnickin kommentti ei ollut suora uhkaus vaan enemmänkin kärjistetty ajatusleikki. Hän viittasi siihen, että Musk työskentelee teknologian ytimessä, johtaa useita suuria yrityksiä ja on itsekin yksi tekoälyn kehityksen näkyvimmistä äänistä. Ajatus oli yksinkertaistettuna: jos AI todella korvaisi ihmiset tehokkuuden perusteella, miksi se ohittaisi juuri yhden maailman näkyvimmistä “teknologiatyöläisistä”?

Kommentti liittyy laajempaan keskusteluun tekoälyn vaikutuksista työelämään. Zelnick on aiemmin suhtautunut AI:hin enemmän työkaluna kuin korvaajana eli sen avulla voidaan tehostaa tekemistä, mutta ei hänen mukaansa luoda suuria ideoita tai kokonaisia “hittejä” ilman ihmistä.

Taustalla on myös peliala itse, jossa AI:ta käytetään yhä enemmän esimerkiksi rutiinitehtävien apuna, mutta suurimmat luovat päätökset halutaan edelleen pitää ihmisillä. Zelnickin viesti onkin melko selkeä: tekoäly voi auttaa, mutta se ei vielä kirjoita seuraavaa suurta menestystarinaa yksinään.

Kärjistetty Musk-heitto toimii siis enemmän keskustelunherättäjänä kuin ennustuksena ja samalla muistutuksena siitä, että vaikka AI kehittyy nopeasti, työelämän isot kysymykset ovat edelleen aika inhimillisiä.

Lähde: IGN Nordic

Sony poisti tuhansia ”AI-slop” -pelejä PlayStation Storesta – Jeesus simulaattori niiden joukossa Kommentit pois päältä artikkelissa Sony poisti tuhansia ”AI-slop” -pelejä PlayStation Storesta – Jeesus simulaattori niiden joukossa

on aloittanut mittavan siivousoperaation Storessa ja tulokset ovat rajuja, jopa tuhansia pelejä on poistettu alustalta. Yksi puhutuimmista tapauksista on niin sanottu , joka ehti herättää huomiota ennen katoamistaan digikaupasta.

Poistojen taustalla on kasvava ongelma, jota moni kutsuu AI-slopiksi eli nopeasti kyhätyiksi ja heikkolaatuisiksi peleiksi, joita julkaistaan massoittain usein indie-julkaisujen varjolla. Sivusto raportoi ensimmäisenä laajasta puhdistuksesta, jonka kohteeksi joutuivat myös muun muassa ja .

Sony ei ole kommentoinut tarkkoja kriteerejä poistojen taustalla, mutta yhtiön tekniset vaatimukset ovat selvät, jossa pelien tulee toimia moitteettomasti, latautua nopeasti ja täyttää käyttöliittymään, ohjaukseen sekä suorituskykyyn liittyvät standardit. Sen sijaan laadullinen rima erityisesti tekoälyn käytön osalta on edelleen hieman hämärän peitossa.

Ilmiö ei rajoitu vain PlayStationiin. Koko peliala käy parhaillaan keskustelua tekoälyn roolista kehityksessä, ja osa studioista ottaa jo etäisyyttä teknologiaan. Esimerkiksi irtisanoi hiljattain tekoälytiiminsä, ja -pelin yhteisötiimi on luvannut, ettei pelissä tulla näkemään tekoälyn tuottamaa sisältöä lainkaan.

Sony näyttääkin ottaneen tiukan linjan ja PlayStation Storea siivotaan nyt kuukausittain. Heikkolaatuinen massasisältö saa väistyä. Pelaajille tämä voi tarkoittaa vähemmän roskaa selattavaksi, mutta samalla myös kysymyksiä siitä, missä kulkee hyväksyttävän ja poistettavan pelin raja.