Tekoälytyökalu poistaa AI-generoidut Mario-kuvat verkosta Kommentit pois päältä artikkelissa Tekoälytyökalu poistaa AI-generoidut Mario-kuvat verkosta

The Verge raportoi, että sosiaalisen median sivustolla / julkaistut kuvat Nintendon ikonisesta maskotista, jotka on luotu Elon Muskin :n -työkalulla, poistettiin verkkoympäristöstä DMCA-ilmoitusten vuoksi, jotka ovat peräisin yrityksestä nimeltä .

Tracer kuvailee itseään ”uuden sukupolven brändisuojausratkaisuksi”, joka ”jatkuvasti löytää, analysoi ja pysäyttää brändin väärinkäytön Web2- ja Web3-digikanavilla”. Se käyttää niin kutsuttua Human-in-the-Loop -brändisuojausteknologiaa, joka ”lyhentää merkittävästi aikaa havaitsemisesta täytäntöönpanoon automatisoimalla älykkäästi tarkasteluprosessia ja tarjoamalla automaattisesti täytäntöönpanosuosituksen”.

ja Tracer eivät ole vielä kommentoineet asiaa.

The Vergen Tom Warren näki kuvan Mariosta tekemässä erilaisia ​​ei-perheystävällisiä asioita (polttamassa savuketta ja juomassa olutta), jonka hän oli luonut Grokilla, poistettiin X/Twitteristä Digital Millennium Copyright Act (DMCA) -valituksen seurauksena, jonka on lähettänyt ”asiakastukipäällikkö” Tracerilta. Warrenin Grok-generoima kuva Xboxin maskotti Master Chiefistä pelaamassa PS5:llä säilyi kuitenkin.

Warrenin mukaan hänelle lähetetty poistonotifikaatio mainitsi Nintendo of American tekijänoikeuden Mariolle, mikä viittaa siihen, että Tracer toimi Nintendon puolesta. Toinen tili, joka käytti Grokia luodakseen kuvan Luigista IDF-sotilaana, kertoi äskettäin, että heidän sisältönsä oli myös poistettu verkosta. Tyhjennyskampanjan keskellä Mario-fanitaidetta jää ilmeisesti ristituleen.

Vaikka ei ole varmuutta siitä, osallistuuko Nintendo näiden poistojen yksityiskohtiin, yhtiö on kuuluisa brändiensä suojelusta ja haastoi äskettäin Palworld-tekijän Pocketpairin väitetystä patentinväärennöksestä, toiminnasta, joka näytti osaltaan auttavan Palworldin julkaisun lykkäämisessä PS5:llä Japanissa. Yhtiöllä on historia menestyksellisistä poistoista, pakottaen fanipelit offline-tilaan ja jopa haastamalla emulaattoreiden luojia.

Generatiivinen tekoäly on yksi kuumimmista aiheista luovilla aloilla juuri nyt ja polttava kysymys myös itse videopelikehityksessä. Eettisten ja tekijänoikeuskysymysten lisäksi ammattiliitot ovat ilmaisseet huolensa siitä, että generatiivinen voisi korvata työpaikkoja, ja videopelien esiintyjät ovat vaatineet lisää suojaa sen käyttöä vastaan.

Nintendo Switch 2 voi tallentaa ääni- ja videokeskustelujasi – suostumuksellasi Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo Switch 2 voi tallentaa ääni- ja videokeskustelujasi – suostumuksellasi

on päivittänyt tietosuojakäytäntönsä vain kuukautta ennen 2 -konsolin julkaisua. Uusien ominaisuuksien myötä Nintendo ilmoittaa, että ääni- ja videokeskustelut saatetaan tallentaa ja valvoa – käyttäjän suostumuksella.

Tietosuojapäivityksen mukaan Nintendo voi kerätä ja tallentaa käyttäjien luomaa sisältöä, kuten ääntä, videota ja kuvia, ”turvallisen ja suojatun palveluympäristön” takaamiseksi. Tallennus tapahtuu vain, jos käyttäjä antaa siihen luvan, mikä viittaa siihen, että Switch 2:n käyttöönotossa tullaan näkemään valinta- tai opt-in-painike.

Uudet ominaisuudet tukevat monipuolisempaa viestintää verkossa: Switch 2:ssa on sisäänrakennettu mikrofoni ja uusi ”C-nappi”, jonka avulla ystävien kanssa juttelu onnistuu nopeasti. Lisäksi tarjolla on näytönjako ja videopuhelut, jos käyttäjä hankkii erillisen kameratarvikkeen.

Vaikka videonlaatu ei ehkä ole huippuluokkaa, se mahdollistaa kasvotusten keskustelun pelikavereiden kanssa. Tämä viittaa siihen, että ääni- ja videokeskustelut voivat muodostua Switch 2:n keskeiseksi ominaisuudeksi – mutta samalla herättävät kysymyksiä yksityisyydensuojasta.

Switch 2 julkaistaan 5. kesäkuuta, ja vaikka uudet viestintämahdollisuudet houkuttelevat, käyttäjien kannattaa perehtyä tarkasti uuden tietosuojakäytännön sisältöön ennen konsolin käyttöönottoa.

Nintendo haastaa lisävarustevalmistajan oikeuteen Switch 2 -mockup-kohun vuoksi Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo haastaa lisävarustevalmistajan oikeuteen Switch 2 -mockup-kohun vuoksi

on nostanut oikeusjutun lisävarustevalmistaja ä vastaan syyttäen yhtiötä tavaramerkkiloukkauksesta ja harhaanjohtavasta mainonnasta. Kiista sai alkunsa tammikuussa 2025 CES-messujen aikaan, kun Genki esitteli Nintendo 2 -konsolia jäljittelevän ”mockupin” – kuukausia ennen kuin Nintendo itse paljasti uuden sukupolven pelikonsolinsa virallisesti.

Nintendo väittää, että Genki pyrki hyötymään julkisesta kiinnostuksesta konsolia kohtaan antamalla ymmärtää, että sillä olisi ollut luvaton pääsy tulevaan Switch 2 -laitteeseen. Oikeusasiakirjojen mukaan Genki antoi vierailijoiden CES-messuilla mitata ja tutkia mallikappaleita, väittäen niiden olevan yhteensopivia Switch 2:n kanssa. Nintendo pitää tällaista toimintaa harhaanjohtavana ja väittää Genkin rikkoneen yhtiön tavaramerkkioikeuksia.

Genki kiistää syytökset ja kertoo toimineensa itsenäisesti ilman salassapitosopimusta Nintendon kanssa. Yritys julkaisi lausunnon, jossa se sanoo ottavansa syytökset vakavasti ja työskentelevänsä asianajajiensa kanssa vastatakseen tilanteeseen asianmukaisesti. Samalla Genki vakuuttaa jatkavansa uusien tuotteidensa esittelyä ja tilausten toimittamista.

Nintendo puolestaan vaatii oikeusteitse, että Genki lopettaa Switch-nimen käytön markkinoinnissaan, tuhoaa kaiken materiaalin, jossa viitataan Nintendoon, ja maksaa yhtiölle korvauksia — mahdollisesti jopa kolminkertaisina.

julkaistaan virallisesti 5. kesäkuuta. Ennakkotilaukset käynnistyivät jo huhtikuussa, ja konsoli maksaa 557,90 euroa. Kysyntä on ollut valtavaa, ja Nintendo on jo varoittanut, ettei kaikille tilaajille voida taata toimitusta julkaisupäiväksi.