Tekoälytyökalu poistaa AI-generoidut Mario-kuvat verkosta Kommentit pois päältä artikkelissa Tekoälytyökalu poistaa AI-generoidut Mario-kuvat verkosta

The Verge raportoi, että sosiaalisen median sivustolla X/Twitter julkaistut kuvat Nintendon ikonisesta maskotista, jotka on luotu Elon Muskin xAI:n Grok AI -työkalulla, poistettiin verkkoympäristöstä DMCA-ilmoitusten vuoksi, jotka ovat peräisin yrityksestä nimeltä Tracer.

Tracer kuvailee itseään ”uuden sukupolven brändisuojausratkaisuksi”, joka ”jatkuvasti löytää, analysoi ja pysäyttää brändin väärinkäytön Web2- ja Web3-digikanavilla”. Se käyttää niin kutsuttua Human-in-the-Loop AI -brändisuojausteknologiaa, joka ”lyhentää merkittävästi aikaa havaitsemisesta täytäntöönpanoon automatisoimalla älykkäästi tarkasteluprosessia ja tarjoamalla automaattisesti täytäntöönpanosuosituksen”.

Nintendo ja Tracer eivät ole vielä kommentoineet asiaa.

The Vergen Tom Warren näki kuvan Mariosta tekemässä erilaisia ​​ei-perheystävällisiä asioita (polttamassa savuketta ja juomassa olutta), jonka hän oli luonut Grokilla, poistettiin X/Twitteristä Digital Millennium Copyright Act (DMCA) -valituksen seurauksena, jonka on lähettänyt ”asiakastukipäällikkö” Tracerilta. Warrenin Grok-generoima kuva Xboxin maskotti Master Chiefistä pelaamassa PS5:llä säilyi kuitenkin.

Warrenin mukaan hänelle lähetetty poistonotifikaatio mainitsi Nintendo of American tekijänoikeuden Mariolle, mikä viittaa siihen, että Tracer toimi Nintendon puolesta. Toinen tili, joka käytti Grokia luodakseen kuvan Luigista IDF-sotilaana, kertoi äskettäin, että heidän sisältönsä oli myös poistettu verkosta. Tyhjennyskampanjan keskellä Mario-fanitaidetta jää ilmeisesti ristituleen.

Vaikka ei ole varmuutta siitä, osallistuuko Nintendo näiden poistojen yksityiskohtiin, yhtiö on kuuluisa brändiensä suojelusta ja haastoi äskettäin Palworld-tekijän Pocketpairin väitetystä patentinväärennöksestä, toiminnasta, joka näytti osaltaan auttavan Palworldin julkaisun lykkäämisessä PS5:llä Japanissa. Yhtiöllä on historia menestyksellisistä poistoista, pakottaen fanipelit offline-tilaan ja jopa haastamalla emulaattoreiden luojia.

Generatiivinen tekoäly on yksi kuumimmista aiheista luovilla aloilla juuri nyt ja polttava kysymys myös itse videopelikehityksessä. Eettisten ja tekijänoikeuskysymysten lisäksi ammattiliitot ovat ilmaisseet huolensa siitä, että generatiivinen tekoäly voisi korvata työpaikkoja, ja videopelien esiintyjät ovat vaatineet lisää suojaa sen käyttöä vastaan.

Switch 2 rikkoo myyntiennätykset – ohitti PS4:n ja edeltäjänsä kirkkaasti Kommentit pois päältä artikkelissa Switch 2 rikkoo myyntiennätykset – ohitti PS4:n ja edeltäjänsä kirkkaasti

Nintendo voi nostaa maljan, silllä Switch 2 on myynyt Yhdysvalloissa kolmessa kuukaudessa huimat 2,4 miljoonaa kappaletta. Tämä tekee siitä historian nopeimmin myyvän pelikonsolin, ohi entisen ennätyksenhaltijan PS4:n, joka ylsi aikanaan 2,2 miljoonaan. Eroa kertyi siis mukavat 200 000 konsolia.

Luvut näyttävät erityisen komeilta, kun vertailukohtana on alkuperäinen Switch. Switch 2 myi 77 % enemmän laitteita samaan aikaan, mikä kertoo Nintendon uuden käsikonsolin vahvasta vedosta. Myös koko peliala on kiittänyt, nimittäin videopelien kulutus kasvoi 11 %, ja konsolihankintoihin käytettiin 20 % enemmän rahaa kuin viime vuonna, eli yhteensä noin 2,9 miljardia euroa.

Kaikki ei kuitenkaan ole yhtä ruusuista. Faneja on harmittanut, ettei Switch 2:lle ole vielä tarjolla kovin montaa yksinoikeuspeliä, ja ne vähätkin on hinnoiteltu noin 80 euron tasolle. Lisäksi odotettu AAA-tuki on toistaiseksi jäänyt laihaksi, vaikka laite olisi siihen teknisesti valmis.

Kritiikistä huolimatta Switch 2 on osoittanut olevansa kova haastaja niin Sonylle kuin Microsoftillekin. Nyt jää nähtäväksi, onnistuuko Nintendo ylläpitämään hurjan myyntivauhdin myös ensi vuoden puolella vai jääkö tämä alkuinnostuksen piikkiin.

Turtle Beach tuo valikoimaansa Switch 2 -lisävarusteita Kommentit pois päältä artikkelissa Turtle Beach tuo valikoimaansa Switch 2 -lisävarusteita

Turtle Beach on paljastanut kattavan valikoiman virallisia Nintendo Switch 2 -lisävarusteita, jotka saapuvat myyntiin marraskuusta alkaen. Tarjolla on ohjaimia kahdessa tai kolmessa tyylissä, uusia kuljetuskoteloita sekä edullisia pelikuulokkeita.

Ohjaimia on kolmea mallia, Afterglow, Afterglow Wave ja Rematch. Jokaisesta löytyy langalliset ja langattomat versiot, joissa langattomat kestävät jopa 20 tuntia yhdellä latauksella ja toimivat jopa 9 metrin päässä konsolista. Ohjaimissa on myös takapainikkeet, liikeohjaus ja GameChat-näppäin. Langattoman ohjaimen hinta on noin 64,90 euroa, langallinen puolestaan 29,90 euroa.

Koteloita on kolme erikokoista vaihtoehtoa. PlayTrek Slim Case maksaa noin 19,90 euroa, PlayTrek Travel Case noin 24,90 euroa ja marraskuussa julkaistava 2-in-1 -kotelo kuljettaa myös telakan, virtalähteen ja ylimääräiset ohjaimet.

Lisäksi Turtle Beach esitteli Airlite Fit Wired -kuulokkeet Switch 2:lle. Näissä suljetuissa over-ear-kuulokkeissa on 40 mm:n kaiuttimet, integroitu mikrofoni ja ne tarjoavat melunvaimennusta korvien päällä. Hinta on noin 27,90 euroa, joten ne ovat edullinen vaihtoehto niille, jotka haluavat paremman äänikokemuksen pelaamiseen.

Turtle Beachin uutuudet tarjoavat siis niin visuaalista ilmettä, käytännöllisyyttä kuin pelillistä lisämukavuutta, täydellinen paketti kaikille Switch 2 -pelaajille.