The Beatles saa neljä elokuvaa – näyttelijät paljastettu Kommentit pois päältä artikkelissa The Beatles saa neljä elokuvaa – näyttelijät paljastettu

Ohjaaja Sam Mendes tuo valkokankaille kunnianhimoisen The Beatles – A Four-Film Cinematic Event -elokuvakokonaisuuden, jossa jokainen Beatle saa oman elokuvansa. Mendes paljasti CinemaConissa, että kaikki neljä elokuvaa saavat ensi-iltansa huhtikuussa 2028.

Legendaarisia muusikoita esittävät huippunäyttelijät Harris Dickinson (Babygirl) – John Lennon, Paul Mescal (Gladiator II) – Paul McCartney, Barry Keoghan (The Batman) – Ringo Starr, Joseph Quinn (The Fantastic Four: First Steps) – George Harrison.

Vaikka Mendes ei vielä paljastanut, missä järjestyksessä elokuvat julkaistaan, hän vihjasi, että niiden katsominen tietyssä järjestyksessä avaa tarinan aivan uudella tavalla.

”Tarvitsemme suuria elokuvallisia tapahtumia, jotka saavat ihmiset liikkeelle,” Mendes totesi.

Elokuvat kuvataan yli vuoden ajan, ja ne ovat Neal Street -tuotantoa yhteistyössä Apple Corpsin ja Sony Picturesin kanssa. Beatles-faneille tämä on varmasti odottamisen arvoinen spektaakkeli.

Uusi Resident Evil -elokuva lupaa tuoreen näkökulman Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Resident Evil -elokuva lupaa tuoreen näkökulman

Zach Cregger, ohjaaja ja käsikirjoittaja elokuville Barbarian ja Weapons, valmistautuu ohjaamaan seuraavan Resident Evil -elokuvan täysin uudella otteella. Hän myöntää, ettei ole koskaan nähnyt aiempia Resident Evil -elokuvia, ja uskoo, että se saattaa yllättää fanit, jotka odottavat jotain tuttua.

Cregger vakuuttaa, että elokuva pysyy uskollisena pelien maailmalle ja tunnelmalle.

Se seuraa yhtä päähenkilöä pisteestä A pisteeseen B samalla tavoin kuin pelaaja kokee pelit, syvemmälle ja syvemmälle helvettiin. – Cregger kertoo.

Elokuva mukailee etenkin Resident Evil 4:n sävyjä, vaikka tapahtumat sijoittuvat lähinnä Resident Evil 2 ja 3:n maailmaan.

Tuotanto on Creggerin mukaan paljon suurempi kuin hänen aiemmat elokuvansa. Hän painottaa, että kyseessä on oma originaalinen tulkintansa, vaikka pohjautuu olemassa olevaan pelimaailmaan, ja että se eroaa aiemmista elokuvista niin tarinallisesti kuin visuaalisesti.

Uuden elokuvan kuvaukset alkavat lokakuussa Prahassa ja jatkuvat tammikuun loppuun saakka. Sony Pictures on asettanut julkaisupäiväksi 18. syyskuuta 2026. Fanit voivat odottaa pelimäistä tunnelmaa ja uutta näkökulmaa Resi-universumiin, joka lupaa olla erilainen kuin kaikki aiemmat elokuvat.

Uusi Resident Evil -elokuva lupailee täysin oman tarinansa ilman Leonia Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Resident Evil -elokuva lupailee täysin oman tarinansa ilman Leonia

Resident Evil -pelien maailmaan sijoittuva uusi elokuva ei kerro tutusta Leon S. Kennedyn tarinaa, vakuuttaa elokuvan aseohjaajana toimiva Zach Cregger. Sen sijaan luvassa on täysin uusi kertomus, joka pysyy uskollisena pelien maailmalle, mutta esittelee kokonaan uusia hahmoja. Eli älä odota tutun kasvojen, kuten Leonin, Weskerin tai Chris Redfieldin seikkailuja.

Cregger on itse suuri Resident Evil -fani, mutta hän haluaa jättää suosikkihahmojen tarinat peleille, sillä niissä ne on jo kerrottu parhaimmillaan.

Tämä elokuva ei riko pelien sääntöjä, vaan on rakkauskirje pelisarjalle, erilainen tarina, mutta pelimaailman sisällä. – Cregger kertoi haastattelussa.

Tämä lähestymistapa erottuu aiemmista Resident Evil -elokuvista, joista ensimmäinen, vuonna 2001 julkaistu Welcome to Raccoon City, sai ristiriitaisen vastaanoton. Nyt Sony Picturesin alaisuudessa tehtävä elokuva toimii eräänlaisena uudelleenlämmittelynä, jonka pääosassa nähdään muun muassa Euphoria- ja Wolfs-sarjoistakin tuttu Austin Abrams.

Cregger kuvailee elokuvaa pelien tunnelman mukaan rakennettuna, siinä on yksi päähenkilö, joka kulkee pimeän käytävän läpi, terveys vähissä ja takana uhkaava vaara.

Resident Evil -pelien jännitys, jossa pakko kulkea läpi pimeyden, on elokuvassani keskiössä. – Cregger lupaa.

Elokuva julkaistaan Suomessa 18. syyskuuta 2026, ja odotukset ovat korkealla, nyt päästään tutustumaan pelimaailmaan ihan uudesta näkökulmasta.