The First Descendant -mainoksen ympärillä kuohuu: sisällöntuottajan kasvot käytetty luvatta AI:n avulla Kommentit pois päältä artikkelissa The First Descendant -mainoksen ympärillä kuohuu: sisällöntuottajan kasvot käytetty luvatta AI:n avulla

Nexon on joutunut kohun keskelle TikTok-mainosten vuoksi, joissa epäillään käytetyn tekoälyä epäeettisellä tavalla. Sisällöntuottaja DanieltheDemon kertoo, että yksi mainoksista on varastanut hänen kasvonsa ja reaktionsa viraalista videosta, minkä jälkeen AI on muokannut hänen suunsa liikkeet ja lisännyt äänen, joka ei ole hänen omansa.

En ole antanut lupaa käyttää kasvojani. – Sisällöntuottaja DanieltheDemon kommentoi.

Alkujaan keskustelu alkoi Redditissä, kun käyttäjä kokosi oudoilta vaikuttavia mainoksia, hahmojen huulisynkka ei täsmännyt, liikkeet olivat luonnottomia ja dialogi ontui. Pian fanit alkoivat epäillä, että kyseessä on tekoälyn tuottamaa sisältöä.

Nexon puolustautui kertomalla, että videot olivat osa TikTok Creative Challengea, jossa tekijät voivat vapaaehtoisesti tarjota videoitaan mainoskäyttöön. Yhtiön mukaan kaikki materiaalit tarkastetaan tekijänoikeusrikkomusten varalta, mutta nyt se on löytänyt ”epäasianmukaisia tapauksia” ja aloittanut tutkimuksen yhdessä TikTokin kanssa.

Mielenkiintoista kyllä, yhtiö ei ole pyytänyt anteeksi varsinaisia tekoälymainoksia, vain viivettä, joka syntyi ennen tiedotteen julkaisua. Lopullista selvitystä luvataan myöhemmin.

Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun peliyhtiö joutuu kritiikin kohteeksi AI:n käytöstä: esimerkiksi 11 Bit Studios, Frontier Developments ja Activision ovat jo aiemmin saaneet osansa arvostelusta.

StarCraft FPS on täällä taas – Blizzard ja Nexon kehittävät uutta räiskintäpeliä Kommentit pois päältä artikkelissa StarCraft FPS on täällä taas – Blizzard ja Nexon kehittävät uutta räiskintäpeliä

Pelimaailmassa kuohuu jällee! Tuoreiden huhujen mukaan Blizzard on lyönyt kättä yhteen korealaisen pelijätin Nexonin kanssa herättääkseen StarCraftin henkiin räiskintäpelinä. Nexon tunnetaan muun muassa Arc Raiders -pelin taustayhtiönä sekä The Finals -studion Embarkin omistajana, joten tähtäin näyttää olevan selvästi shooter-genressä.

Korealaisen dnews-sivuston mukaan yhtiöt ovat tehneet yhteistyösopimuksen StarCraft-IP:n kehittämisestä, ja Nexonille on perustettu jopa oma tiimi projektia varten sen “shooting divisioniin”. Mukaan on palkattu myös tunnettu StarCraft-modintekijä Choi Jun-ho, mikä vihjaa, ettei kyse ole mistään pikaisesta kokeilusta.

Huhut osuvat yksiin aiempien tietojen kanssa. Blizzardilta on jo pitkään kuiskittu StarCraft-aiheisesta räiskintäpelistä, ja arvostettu toimittaja Jason Schreier on aiemmin todennut suoraan, että StarCraft ei ole kuollut Blizzardilla. BlizzConissa tänä syksynä saatetaan siis hyvinkin kuulla jotain virallista.

Ironista kyllä, tämä olisi jo kolmas yritys tehdä StarCraft-shooter. StarCraft Ghost peruttiin lähes 20 vuotta sitten, ja toinen salainen projekti kuopattiin 2019. Nyt yhteistyö Nexonin kanssa voi vihdoin olla se kerta, kun projekti pääsee oikeasti maaliin asti. Jää vain kysymys, että miten StarCraft-räiskintä erottuu Overwatchista? Siihen vastausta odotellaan, mutta Terranit, Zergit ja Protossit FPS-muodossa kuulostavat jo itsessään aika villiltä idealta.

Quarantine Zone sai haastajan, joka lupaa korjata esikuvansa puutteet Kommentit pois päältä artikkelissa Quarantine Zone sai haastajan, joka lupaa korjata esikuvansa puutteet

Vain muutama päivä sen jälkeen, kun Quarantine Zone: The Last Check ilmestyi PC Game Passille, Steamille putkahti Quarantine Zombies. Peli on kehitetty entisen Quarantine Zone -pääsuunnittelijan toimesta ja lupaa tarjota kaiken, mitä Quarantine Zone puuttuu, kuten ajettavia autoja, avoimen maailman kartan ja modernia ammuskelua.

Ulkoisesti ja perusmekaniikoiltaan pelit ovat hämmästyttävän samankaltaisia. Molemmissa pelaaja valvoo tarkastuspistettä zombieapokalypsin keskellä, mutta Quarantine Zombies vie pelaajat myös kaupungin avoimeen maailmaan, tässä tapauksessa Chicagon kaduille. Tarina on hieman erilainen, mutta eroja ei ole syvemmällä tasolla, mikä on herättänyt somessa ja peliyhteisöissä kysymyksiä mahdollisesta oikeudellisesta näkökulmasta.

Kehittäjät kertovat Redditissä saaneensa inspiraationsa alkuperäisen Quarantine Zone -demon kautta ja halunneensa luoda oman versionsa, jossa on syvempi ammuskelumekaniikka, karanteenitilat, rahoituksen ansainta ryöstöistä ja jopa 32 miljoonaa ainutlaatuista zombie-ääniriviä. Nämä ovat käytännössä toteutettavissa vain tekoälyn avulla, ja pelin päähenkilön ääninäyttely ”Hollywood-näyttelijän” toimesta viittaa äänenkopiointiin.

Vaikka Quarantine Zombies tarjoaa enemmän ominaisuuksia, se ei välttämättä tee pelistä parempaa. Tilanne on kiinnostava, ja sekä peliyhteisö että media seuraavat tarkasti, miten alkuperäisen Quarantine Zone -tiimin ja uuden pelin suhde kehittyy tulevina viikkoina.