
Kuten olemme jo todistaneet aikaisemmissa uutisissamme, että Doomin voi kääntää melkein mille tahansa laitteelle. Tälle intohimolle on olemassa modaamisen oma alakulttuuri, jolle on jopa omistettu erillinen blogi nimeltä It runs Doom.
The Verge on nyt asettanut valokeilan uudelle tavalle nauttia klassisesta Doomin jatko-osasta kun GAMES made of CARDBOARD julkaisi klassikkonimikettä juhlivan lyhärin.
Videolla kertoja kuvailee oppaan tavoin miten pelaaja etenee Doom II:ssa tasosta toiseen. Samanaikaisesti esitteillä on lukuisia pahvista tehtyjä lavasteita esittämässä miten vanha Windows 98 -tietokone käynnistyy, miltä näyttää operoida klassikkoräiskinnän erilaisia ovia ja kuinka tietenkin Cacodemonia vedetään lättyyn. John Romero esiintyy myös videon loppupuolella pienessä cameo-roolissa.