Yhdysvaltain tekijänoikeustoimisto: Tekoälyavusteiset työt voivat saada tekijänoikeussuojan riittävällä inhimillisellä luovuudella Kommentit pois päältä artikkelissa Yhdysvaltain tekijänoikeustoimisto: Tekoälyavusteiset työt voivat saada tekijänoikeussuojan riittävällä inhimillisellä luovuudella

Yhdysvaltain tekijänoikeustoimisto on julkaissut uuden raportin, jonka mukaan taiteilijat voivat saada tekijänoikeussuojan tekoälyn avulla luoduille teoksille, mikäli niissä on havaittavissa riittävästi inhimillistä luovuutta. Tämä linjaus voi merkittävästi selkeyttää tekoälytyökalujen käyttöä Hollywoodissa, musiikkiteollisuudessa ja muilla luovilla aloilla.

Kongressin kirjastossa toimiva tekijänoikeustoimisto käsittelee vuosittain noin puoli miljoonaa tekijänoikeushakemusta. Viime aikoina yhä useampi hakemus on koskenut tekoälyn avulla tuotettuja teoksia.

Tekijänoikeustoimiston johtaja korostaa, että viraston lähestymistapa perustuu inhimillisen luovuuden keskeiseen rooliin. ”Kun tämä luovuus ilmenee tekoälyjärjestelmien käytön kautta, se nauttii edelleen tekijänoikeussuojaa,” Perlmutter toteaa.

Tekoälyavusteinen teos voi saada tekijänoikeussuojan, jos taiteilijan kädenjälki on selvästi havaittavissa. Myös tekoälyn tuottaman sisällön luova muokkaaminen tai järjestely voi oikeuttaa tekijänoikeussuojaan.

Raportti selventää kuitenkin, että pelkästään koneen tuottama sisältö ei saa tekijänoikeussuojaa. Pelkkä tekstikehotteen antaminen chatbotille tai kuvageneraattorille ei riitä tekijänoikeuden saamiseen.

Raportti ei ota kantaa kiistanalaiseen kysymykseen tekijänoikeudella suojattujen teosten käytöstä tekoälyjärjestelmien kouluttamisessa ilman lupaa tai korvausta. Useat taiteilijat, kirjailijat ja uutisorganisaatiot ovat haastaneet -yrityksiä oikeuteen tekijänoikeusloukkauksista. Tekijänoikeustoimisto valmistelee erillistä raporttia näistä kysymyksistä.

Lasten ei pitäisi käyttää tekoälyä oppimiseen – tuumailee yhdysvaltalainen lastenlääkäri Kommentit pois päältä artikkelissa Lasten ei pitäisi käyttää tekoälyä oppimiseen – tuumailee yhdysvaltalainen lastenlääkäri

Neljänvuotias poika korjasi äitinsä lukemaa ötökkäkirjaa. Hän tiesi, että torakat munivat satoja munia, eivät miljoonia, nimittäin hän oli tarkistanut asian ChatGPT:tä.

Yhdysvaltalainen lastenlääkäri Edith Bracho-Sanchez pitää tapausta huvittavana, mutta myös huolestuttavana. Hänen mukaansa pienten lasten ei pitäisi käyttää tekoälyä itsenäisesti oppimiseen.

Syy ei ole pelkästään siinä, että voi antaa väärän vastauksen. Lapselta voi jäädä kokonaan väliin tärkeä osa oppimisesta: itse ajatteleminen, arvaaminen ja erehtyminen. Tekoäly tarjoaa vastauksen sekunneissa, vaikka lapselle juuri se hetki, jolloin hän miettii “en tiedä”, voi olla oppimisen kannalta tärkein.

Bracho-Sanchezin mukaan vanhempien kannattaa käyttää tekoälyä pienten lasten kanssa yhdessä ja selittää, että kyseessä on tietokoneohjelma, joka voi myös olla väärässä.

Mitäpä tunteita tämä herättää teissä mahdollisissa muissa kasvattajissa?

Arm-pomo: tekoäly voi auttaa parantamaan syövän meidän elinaikanamme Kommentit pois päältä artikkelissa Arm-pomo: tekoäly voi auttaa parantamaan syövän meidän elinaikanamme

voi vielä löytää ratkaisun syöpään, johon ihmisen oma laskentakyky ei riitä. Näin uskoo Arm Holdingsin toimitusjohtaja Rene Haas, joka kertoo BBC haastattelussa uskovansa tekoälyn auttavan parantamaan syövän jo meidän elinaikanamme.

Haasin mukaan esimerkiksi solujen, DNA-muutosten ja syövän välisten yhteyksien mallintaminen on nykyisin liian monimutkainen ongelma. Tekoälymallien ja niiden käyttämän laskentatehon kehittyessä tietokoneet voivat kuitenkin lopulta ratkaista ongelman.

Haas ennustaa myös humanoidirobottien yleistyvän nopeasti. Tekoälyn avulla samat robotit voisivat oppia erilaisia tehtäviä esimerkiksi teollisuudessa, siivouksessa ja rakennusalalla.

Kehityksen jarruna on tällä hetkellä kuitenkin varsin arkinen ongelma: siruja ei ole tarpeeksi. Haasin mukaan tekoälyn valtava laskentatarve on synnyttänyt tilanteen, jossa datakeskusten rakentamista rajoittaa komponenttien saatavuus