EA Sports ja Codemasters julkaisevat uuden WRC -pelin marraskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa EA Sports ja Codemasters julkaisevat uuden WRC -pelin marraskuussa

Nyt se on vihdoin virallista, EA Sports ja ovat julkaisemassa ensimmäistä -rallipeliä. Voit katsoa pelin ensimmäisen trailerin alta.

Pelin taustalla on kokenut tiimi, joka on vastannut aiemmin ja -pelisarjojen kehityksestä. EA Sports WRC on kehitetty Unreal Engine -pelimoottorin avulla.

Pelistä löytyy 18 virallista FIA World Rally Championship -rataa ja yli 600 km tietä asfaltti-, hiekka- tai lumipinnalla. Mukana on 10 nykyistä WRC, WRC2 sekä Junior WRC -autoa sekä 68 ikonista ralliautoa 60 vuoden ajalta.

Odotetuista ominaisuuksista pelissä on Dynamic Handling System, joka tarjoaa entistä realistisemman digitaalisen rallikokemuksen. Mukana on myös Builder -ominaisuus, jonka avulla täysin omanlaisen modernin ralliauton suunnittelu onnistuu aina, runkoa, osia ja sisustaa myöten.

Peliä on odotettu aina vuodesta 2020 asti kun Codemasters hankki WRC -lisenssin itselleen viideksi vuodeksi.WRC -lisenssin. Lisenssi alkaa tästä vuodesta ja kestää aina vuoteen 2027 asti. osti Codemastersin samana vuonna.

EA Sports WRC ilmestyy PlayStation 5 ja Xbox Series X sekä S -konsoleille, että PC:lle marraskuun 3. päivä 2023. Pelin ennakkoon tilanneet pääsevät kokeilemaan peliä kolme päivää aikaisemmin.

Lähtövalot realismille, tarinoille ja tiiminjohtamiselle – EA Sports F1 25 ilmestyi Kommentit pois päältä artikkelissa Lähtövalot realismille, tarinoille ja tiiminjohtamiselle – EA Sports F1 25 ilmestyi

EA Sports F1 25

Sports 25 on nyt ilmestynyt konsoleille ja :lle. Uusi kausi tuo entistä enemmän vaihtoehtoja pelaajille: perinteistä kilpa-ajoa, tarinapohjaista sisältöä ja mahdollisuuden rakentaa oma F1-talli alusta asti. Julkaisun kunniaksi pelistä on julkaistu esittelyvideo, jolla F1-kuski Lewis Hamilton ja jalkapallotähti Kylian Mbappé ottavat mittaa toisistaan formuloiden merkeissä. Voit katsoa videon alta.

Braking Point tekee paluun kolmannella kaudellaan. Tänä vuonna mukana on uusia näkökulmia, vaihtoehtoisia loppuja ja kaksikausinen tarina, jossa mestaruushaaveet uhkaavat murentua. Tarinatila saa rinnalleen myös F1 The Movie -yhteistyön: pelaajat pääsevät ajamaan fiktiivisellä APXGP-tallilla, joka on mukana Apple Original Filmsin tulevassa elokuvassa. Ensimmäinen luku pelattavissa heti, lisäluvut julkaistaan 30. kesäkuuta alkaen (myydään erikseen).

Tiimipeliä löytyy entistä syvemmästä My Team 2.0 -tilasta, jossa pelaaja toimii tallipäällikkönä ja pyörittää kaikkea insinööreistä kuljettajiin ja sponsoreihin. Talli voi osallistua koko kauteen tai yksittäisiin viikonloppuihin, ja Driver Career -tilassa pelaaja voi tuoda mukaan kokonaan uuden, yhdennentoista tiimin.

Realismiin on panostettu: viisi rataa (Bahrain, Miami, Melbourne, Suzuka, Imola) on laser-skannattu kisaviikonloppujen aikana, ja kaikki pinnanmuodot, kerbit ja esteet ovat tarkasti mallinnettuja. Käsittelyfysiikkaa on kehitetty yhteistyössä e-urheilijoiden ja F1-yhteisön kanssa.

Mukautuspuolella uutuutena toimii Decal Editor, jolla autoa, numeroita ja värejä voi säätää vapaammin kuin koskaan. Mukana on myös uusia sponsorigrafiikoita ja täysin muokattavat numerofontit.

on nyt saatavilla :lle, |S:lle ja PC:lle. -jäsenet saavat 5 tunnin kokeilun ja alennuksia. Iconic Edition -ostajat saavat mukaan Lewis Hamilton -aiheisia sisältöjä, F3-kuljettajapaketin, 18 000 PitCoinia ja paljon muuta.

Codemasters pohtii: Sopiiko Nintendo Switch 2 F1-peleille? Kommentit pois päältä artikkelissa Codemasters pohtii: Sopiiko Nintendo Switch 2 F1-peleille?

Nintendo :n tehoista on tihkunut lupaavia tietoja, ja jo nyt useat :n pelisarjat – jotka ovat aiemmin karttaneet Nintendon konsoleita – ovat palaamassa takaisin. Nyt puntaroi, voisiko -pelisarja löytää tiensä uudelle hybridilaitteelle.

:n luova johtaja Gavin Cooper kertoi hiljattain Traxion–sivuston haastattelussa, että tiimin on ensin selvitettävä, mitä Switch 2 oikeasti pystyy tekemään ja onko se ”hyvä matchi” F1-pelien vaatimuksille:

“Tarvitaan ensin fiksuja ihmisiä tutkimaan laitetta ja arvioimaan, mitä se todella pystyy tekemään ja sopiiko se F1-kokemukseen.”

Tällä hetkellä mitään ei ole virallisesti julkistettu, mutta Cooperin mukaan sisäisiä keskusteluja varmasti tullaan käymään:

“Keskusteluja käydään varmasti, mutta tällä hetkellä ei ole mitään kerrottavaa.”

Ei ihan uusi aluevaltaus

Vaikka F1-pelejä ei ole nähty Nintendon laitteilla vuosiin, Codemasters ei ole täysin ummikko Switchin suhteen. Vuonna 2019 studio julkaisi GRID Autosportin Switchille – peli sai varsin positiivisen vastaanoton, vaikka sen moninpeli puuttui aluksi. Tämä korjattiin myöhemmin ilmaisella päivityksellä.

F1-sarjan osalta viimeisin julkaisu Nintendolla oli F1 Race Stars: Powered Up Edition, joka ilmestyi Wii U:lle – ja sekin oli enemmän kart-henkinen spin-off kuin aito simulaatio.

EA tuo jo isoja pelejä Switch 2:lle

Codemasters on ollut Electronic Artsin omistuksessa vuodesta 2021, ja mukana kaupassa siirtyivät myös muut kilpa-ajopelisarjat, kuten ja Project CARS. EA on jo ilmoittanut tuovansa seuraavat EA FC- ja Madden NFL -pelit Switch 2:lle, joten ei olisi yllättävää, jos F1 seuraisi perässä – mikäli tekninen yhteensopivuus löytyy.

Yhteenvetona: Switch 2 kiinnostaa, mutta mitään ei vielä luvata. F1:n kaltaiset nopeat ja teknisesti vaativat pelit vaativat alustalta paljon – mutta jos uusi laite lunastaa lupauksensa, Formula 1 saattaa vielä palata Nintendo-kuskien ohjaimiin.